PC Hocası Hector ısınma sorunu

HakanDemir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Merhaba,
Pc Hocası Hector geçen hafta çıkan sistemi almıştım. Ekran kartı boşta 50 derece ve fanlar dönüyor, pubg girdiğimde ise lobide oyuna bile girmediğim halde 83-84 derece sabit duruyordu, sorun nedir bulamadım kasa fanları en hızlı şekilde dönüyor gayet iyi ama ekran kartı çok fazla ısınıyor. Sorunu nasıl çözebilirim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Kasanın mesh olmaması bunu çok etkiliyor. Benim bildiğim RTX 2060 da zaten ısınan bir kart. Youtube videosuna bakarsanız Doom eternal oyununda kart 80 lere çıkıyor zaten. Fan ayarlaması yapılıyor ise kendinize göre ayarlayabilirsiniz ve kasayı mesh bir kasa ile değişebilirsiniz yada yan camı çıkarabilirsiniz.

KS

HakanDemir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Kasanın mesh olmaması bunu çok etkiliyor. Benim bildiğim RTX 2060 da zaten ısınan bir kart. Youtube videosuna bakarsanız Doom eternal oyununda kart 80 lere çıkıyor zaten. Fan ayarlaması yapılıyor ise kendinize göre ayarlayabilirsiniz ve kasayı mesh bir kasa ile değişebilirsiniz yada yan camı çıkarabilirsiniz.
Ya ben lobideyken 83 derece, oyuna girsem yanar herhalde. Kasadan vs degil bu.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Ya ben lobideyken 83 derece, oyuna girsem yanar herhalde. Kasadan vs degil bu.
Hocam videoyu izleyin bakın ciddi şekilde 78-80 derecelere çıktığı oyunlar zaten var. Dediğim gibi kasanın yanını yada ön kapağını açmayı deneyebilirsiniz. Bir çok video var kasanın önündeki kısım sıcaklığı çok fazla etkiliyor. Onu yapmak istemezseniz kendiniz fan ayarı yapın. Bu fan ömrünü düşürebilir ama kartınız ısınmaz.

Zaten 80 civarı derecelerde %90 fan hızında çalışır ama siz 70 lere geldiğinde mesela %80-85 yaparsanız hem ısınmayı engeller ve 75 lerde hızı 90 95 yapabilirsiniz.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Eğer zamanınız varsa attığım videoyu izleyin bende izlemiştim daha önceden ve bunu bilerek söylüyorum mesh olmadığından kasanın önünü açmak çok etki eder. Tozlanır mı tozlanır daha sık temizlik yaparsınız ama 85 dereceyi göreceğini sanmam. Bu videoda belki 2-3 derece düştü ama arada bir fark var videodaki kart zaten ısınmıyor ama sizinki deli gibi çalışıyor.

KS

HakanDemir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Eğer zamanınız varsa attığım videoyu izleyin bende izlemiştim daha önceden ve bunu bilerek söylüyorum mesh olmadığından kasanın önünü açmak çok etki eder. Tozlanır mı tozlanır daha sık temizlik yaparsınız ama 85 dereceyi göreceğini sanmam. Bu videoda belki 2-3 derece düştü ama arada bir fark var videodaki kart zaten ısınmıyor ama sizinki deli gibi çalışıyor.

Onünü nasıl açıcam peki. ,

KS

HakanDemir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Hocam bu ekran kartının fanları bi 15 saniye hızlı dönüyor sonra bi yavaşlıyor sonra tekrar hızlanıyor.

Cancan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
Merhaba,
Pc Hocası Hector geçen hafta çıkan sistemi almıştım. Ekran kartı boşta 50 derece ve fanlar dönüyor, pubg girdiğimde ise lobide oyuna bile girmediğim halde 83-84 derece sabit duruyordu, sorun nedir bulamadım kasa fanları en hızlı şekilde dönüyor gayet iyi ama ekran kartı çok fazla ısınıyor. Sorunu nasıl çözebilirim.
Hocam sistem elinize ulaştımı ? 22 sinde kargoya verileceği söylendi ve pc koligi aradığım da 1. Sıradasınız diyip operatöre bağlanmıyor. Mouse hediye edilcegi söylendi edildi mı?

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Sürekli olmasada süre değişiyor bazen 1 dakikadan uzun dönüyor sonra yavaşlıyor dengesiz yani.
1 Dakikadan uzun süre ise şöyle bir şey olabilir. Mesela kartın bir sınırı vardır 70 derece ile 75 derece arası %70 fan çalıştırıyordur 75 ile 80 arası da %80 85 e çıkıyordur hız artınca kart soğuyordur ve eski hıza düşünce otomatik fanı yavaşlatıyordur.

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
912
Merhaba,

o kasa içi normal hocam. Ön paneli mesela çekin çıkarın fanlar hava çeksin sıcaklık 10 dereceye kadar düşer. Bir de biosa girin f6 ile olması lazım fan ayarlarından turbo yapın. Yük altında otomatik hızlansın rpmi.

Genzo

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
287
Dünyanın önümüzde zaman diliminde ortalama bir derece ısınması sonucu beklenen doğa olayları ve küresel ısınmadan kaynaklı çevre felaketleri ile ilgili akıl almaz bilimsel hesaplamalar mevcut. Kışın ortalama 22 derece ortam sıcaklığında wot oynarken fan bile açmayan ekran kartım şu 26 derece olan evin ortam sıcaklığında wot oynarken 70 derecede 1000 rpm de fan çalıştırıyor.
Bu arada kasam mesh.. Bu sıcaklıklar gayet normal şuan ortam 4 derece daha sıcak kaldıki sizin kasanız mesh dahi değil.

furk4n

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhaba,
Düzeldi mi sorununuz acaba?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri