Soru PC İlk Geldiğinde Yapılması Gerekenler

iefe6060

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
10
Merhabalar sistemim sabah elimde olacak ilk sistemim denebilir,İtopyadan aldım nvidia bi sistem herşeyi güncel mi geliyor Xpm Profil1 den Ram hızını arttırmak ve Windowsu etkinleştirmekten başka ne yapabilirim birde AIDA64 nasıl yapabilirim ytden anlamadım pek aida64yapsam furmarka gerek var kı sıfır sistem sonuçta

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,301
✓ Bios güncelleme
✓ Ram MHz yükseltme
✓ Bios tan ReSize Bar aktif etme
✓ Windows yükleme
✓ ekran kartı driver yükleme önerilen sürüm
✓ akıllı depolamayi açma
✓ Windows uygulamalardan kullanmadığını silme
✓ Güç yönetiminden yüksek performansa veya nihai performansa alma
✓ görev yöneticisinden başlangıç sekmesinden kullanmadığım programları kapatma
✓ Windows güncellemelerin hepsini yükleme

BİRDE İNTERNET DEN OEM KEY AL DİKKAT ET MAK KEY OLMASIN OEM VEYA RETİAL AL

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
AIDA64 uygulamasına girdiğinizde üstte araçlardan sistem kararlılık testine gireceksiniz. İsteğe bağlı FurMark da yapılabilir. Güncel değilse Bios sürümü güncellenebilir. Yüklü ise Geforce Experience uygulamasından GPU driver da güncellenebilir.

KS

iefe6060

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
10
✓ Bios güncelleme
✓ Ram MHz yükseltme
✓ Windows yükleme
✓ akıllı depolamayi açma

Bios tam güncel sürüm gelmese güncellemesem birşey olur mu biosu güncelleyeyim derken anakartı bloke etmekten korkuyorum

AIDA64 uygulamasına girdiğinizde üstte araçlardan sistem kararlılık testine gireceksiniz. İsteğe bağlı FurMark da yapılabilir. Güncel değilse Bios sürümü güncellenebilir. Yüklü ise Geforce Experience uygulamasından GPU driver da güncellenebilir.
Hocam pek bilmiyorsam biosa elleme anakartı bloklarsın diyenler falan oldu açıkcası pek pc bilgimde yok performansı çok etkiler mi

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Performansı etkilemez ama olası sıkıntılara yol açma ihtimalinden dolayı güncelleyin diyoruz. Bios güncellerken sadece elektrik kesilirse sıkıntı diye biliyorum. Onda da yeni anakartlarda çözüm bulundu. Siz bloke etmezsiniz.

KS

iefe6060

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
10
Hocam birde ekran kartı driverını güncellerken ddu ile silin dendi ama nvidiada da mı aynı sey yoksa direkt son sürümü indirip kursam sıkıntı olur mu

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Hocam birde ekran kartı driverını güncellerken ddu ile silin dendi ama nvidiada da mı aynı sey yoksa direkt son sürümü indirip kursam sıkıntı olur mu
Geforce Experience uygulamasını yoksa indirin varsa uygulamaya giriyorsunuz güncellemeyi öneriyor diye biliyorum ve kendisi kuruyor. DDU ile işiniz yok.

KS

iefe6060

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
10
Merhabalar sistemim sabah elimde olacak ilk sistemim denebilir,İtopyadan aldım nvidia bi sistem herşeyi güncel mi geliyor Xpm Profil1 den Ram hızını arttırmak ve Windowsu etkinleştirmekten başka ne yapabilirim birde AIDA64 nasıl yapabilirim ytden anlamadım pek aida64yapsam furmarka gerek var kı sıfır sistem sonuçta
@yunusx36 hocam el atar mısınız

Farway

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
29
Arkadaşlar bilgisayarınız geldi şimdi sırasıyla anlatıyorum.
Windows kurulu değilse ilk önce başka bir bilgisayara ihtiyacınız olacak ve bir Flash Belleğe.

2.Adım Bios'a girin anakartınıza göre değişir ama genelde F2 tuşu ya da DEL tuşudur açılırken tuşa sürekli basın ve XMP ayarlarından profil değiştirerek Ram'lerinizi kaç MHZ ile ona alın ki yüksek frekansta çalışsınlar.
Bulduğum örnek video linki https://www.google.com/search?q=ram...#fpstate=ive&vld=cid:79211045,vid:z4Nmxe0zigc

3. Adım bilgisayarınıza ekran kartı Driver'ı kurmak olacak. Bilgisayarı açın ve tarayıcıya gelin. Ekran kartınızın Chipset üreticisine göre yani AMD ise AMD ekran kartı driver'ı için https://www.amd.com/en/support buradan modeli seçin ve programı yükleyin program AMD'nin ekran kartı yazılım programıdır ve driverları oradan yükler
Nvidia ise de https://www.nvidia.com.tr/drivers/ Bu siteden otomatik belirleme diyerek inecek programa kullanıcı adı ve şifre ile kayıt olacaksınız Nvidia experience size driverları gösterecek ve oradan indireceksiniz.

4.Adım test programı olarak Aida64 indirecek ve kararlılık testi yapıp ısıları kontrol edeceksiniz.
Program linki https://www.aida64.com/downloads aşşağıdaki indirmelerden en üstte Aida64 extreme'e Download diyip indirin kurun. Bu programda yukarıdana Araçlar menüsü(tools) tan' Sistem kararlılık testini açın. Yan menüde de ''Bilgisayarım'a tıklayarak kaynak izleyicisi diye birşey olacak ısıları takip etmeniz için onuda açın. Testi başlatın işlemci ısısı işlemcinize göre mesela R5 5600 ise ve stok fansa 75 derecelere çıkması normal.

Furmark test programınıda indirin 4x MSAA ve 1080p çözünürlük tam ekranda stres testini başlatın yukarıda verilen fps ve ısı değerlerini kontrol edin. Günümüz sıfır ekran kartları kartın modeline göre max 75 derecede çalışır yük altına tabi buna kasa ve çevre faktörleride etki eder. Sorun yoksa hayırlı uğurlu olsun. Testleri yaparken kasanızıda dinleyin garip ses varmı diye.

✓ Bios güncelleme
✓ Ram MHz yükseltme
✓ Windows yükleme
✓ akıllı depolamayi açma

Kürşat reis burda bari birlikte olalım banladılar beni oralardan
Farway :(

LockDownTR

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
50
Konuyu takip ediyorum cuma günü sistemim gelecek.

KS

iefe6060

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
10
Windows kurulu değilse ilk önce başka bir bilgisayara ihtiyacınız olacak ve bir Flash Belleğe.

2.Adım Bios'a girin anakartınıza göre değişir ama genelde F2 tuşu ya da DEL tuşudur açılırken tuşa sürekli basın ve XMP ayarlarından profil değiştirerek Ram'lerinizi kaç MHZ ile ona alın ki yüksek frekansta çalışsınlar.
Bulduğum örnek video linki https://www.google.com/search?q=ram+xmp+açma&oq=Ram+xm&aqs=chrome.0.0i512l2j69i57j0i512l3j0i22i30l4.4775j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:79211045,vid:z4Nmxe0zigc

3. Adım bilgisayarınıza ekran kartı Driver'ı kurmak olacak. Bilgisayarı açın ve tarayıcıya gelin. Ekran kartınızın Chipset üreticisine göre yani AMD ise AMD ekran kartı driver'ı için https://www.amd.com/en/support buradan modeli seçin ve programı yükleyin program AMD'nin ekran kartı yazılım programıdır ve driverları oradan yükler
Nvidia ise de https://www.nvidia.com.tr/drivers/ Bu siteden otomatik belirleme diyerek inecek programa kullanıcı adı ve şifre ile kayıt olacaksınız Nvidia experience size driverları gösterecek ve oradan indireceksiniz.

4.Adım test programı olarak Aida64 indirecek ve kararlılık testi yapıp ısıları kontrol edeceksiniz.
Program linki https://www.aida64.com/downloads aşşağıdaki indirmelerden en üstte Aida64 extreme'e Download diyip indirin kurun. Bu programda yukarıdana Araçlar menüsü(tools) tan' Sistem kararlılık testini açın. Yan menüde de ''Bilgisayarım'a tıklayarak kaynak izleyicisi diye birşey olacak ısıları takip etmeniz için onuda açın. Testi başlatın işlemci ısısı işlemcinize göre mesela R5 5600 ise ve stok fansa 75 derecelere çıkması normal.

Furmark test programınıda indirin 4x MSAA ve 1080p çözünürlük tam ekranda stres testini başlatın yukarıda verilen fps ve ısı değerlerini kontrol edin. Günümüz sıfır ekran kartları kartın modeline göre max 75 derecede çalışır yük altına tabi buna kasa ve çevre faktörleride etki eder. Sorun yoksa hayırlı uğurlu olsun. Testleri yaparken kasanızıda dinleyin garip ses varmı diye.

Dostum i3 12100f ve rtx3050OC edition cpu ve gpu var bunların değerlerini nasıl öğreneceğim normal olması gereken değerlerini

KS

iefe6060

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
10
Youtube yada Google üzerinde RTX3050 FurMark test yazıp FPS değerine bakarsınız.
Furmark ayarlarını herkes farklı yapııyor ama 1080p 8xMSA mı 4X mi yapayım

Bulduğum örnek video linki https://www.google.com/search?q=ram+xmp+açma&oq=Ram+xm&aqs=chrome.0.0i512l2j69i57j0i512l3j0i22i30l4.4775j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:79211045,vid:z4Nmxe0zigc

Hocam Aida64ü kaç dakika yapmam gerekiyor

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Örnek olarak YouTube üzerinden yada Google üzerinden bir sonuç buldunuz diyelim. Onunla aynı ayarları yapın ki karşılaştırma doğru olsun.

KS

iefe6060

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
10
Örnek olarak YouTube üzerinden yada Google üzerinden bir sonuç buldunuz diyelim. Onunla aynı ayarları yapın ki karşılaştırma doğru olsun.
Tamamdır hocam aida64ü kaç dakika yapmamı önerirsiniz

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri