PC Kapanma Sorunu

Feyyazbegen

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
8 ay kadar önce bu forum yardımıyla masaüstü toplamıştım.
Gigabyte b450gamingx anakart ( BİOS son sürüm F61 e güncel)
işlemci ryzen7 3700x 
ekran kartı asus rtx 3070 2 fanlı( OC olmayan versiyonu)
MSI mag forge 100R kasa (2+1 fanlı)
soğutucu yok
High Power Element BR HP1-M750BR-H12S 750W 80+ Bronze Güç Kaynağı

Son zamanlarda AC Odyssey Oynarken İşlemci Sıcaklığı 100 derece, ekran kartı sıcaklığı 68 derece gösteriyordu ve pc reset atmaya başladı. Daha sonra da oyuna yükleme esnasında reset atmaya başladı. Bugün Fan temizliği ve termal macun yenilemesi yaptım. İşlemci sıcaklığı boşta 50derecelerde oyunda iken de 68derecelerde gösteriyor ama yine de reset atmaya başladı. Bu sırada işlemci sıcaklığı anlık artmış olabilir belki ama değeri görebilecek vaktim olmadı. Hatta UserBencMark indirdim cpu sıcaklığı kontrol etmek için. Programı kuramadım bile sürekli reset atmaya başladı. Oyunda iken genel FPS değerleri de 60-100 arasıydı.

Pc yaklaşık 8 ay önce aldım. İlk ayını doldurmaya yakın kasa fanlarının rgb ışıklarının kabloları alev aldı elimde söndürmek durumunda kaldım. Kabloların tamamını çıkarttım. Fanlar dönüyor ama ışıkları yok.(lazım da değil)
(Birde uyku problemimden ötürü bilgisayar haftanın 5 günü neredeyse boşta dursa bile 24 saat açık duruyordu.)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
2 ihtimal geliyor aklıma. Birisi fanlarda yaşadığınız alev alma sorunundan kaynaklı bir açıkta devre yada temas eden devre sorununuz olabilir. Buna başlı fanların hızı arttığında yada rastgele sistem reset atıyor olabilir. Diğer düşündüğüm sorun ise ısı bazlı. Sıcaklıklar anlık artış sağlıyor olabilir. İşlemcilerde kendini güvenceye alma ısı limiti vardır. Bu sınıra gelince ya sistemi kapatır yada reset atar. 3700X için bu sınır 95 derece. Siz iki tavsiyem var birincisi şu fanları kontrol edin. Açıkta kablo var mı veya temas eden kablo vs. gibi bir durum varsa sorun odur. Gerekirse kasa fanlarının bağlantısını söküp deneyin sistemi. İkinci yöntem ise ısı kaynaklı mı anlamak adına işlemciye maksimum yük bindirecek bir test yazılımı kurup test edin işlemciyi. Bu sırada HWInfo yada HWmonitör gibi bir yazılım ile sıcaklık kontrolü yapabilirsiniz. OCCT , Passmark BurnInTest yada Prime95 kullanabilirsiniz.

KS

Feyyazbegen

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Boşta kablo da yok. Bu rgb kabloların yanması 7 ay kadar önce oldu. Bu süre zarfında çokça oyun oynadım ama böyle sorunla karşılaşmamıştım.
Yalnız şuna dikkat ettim kasanın 1arka 2ön fanı dışarı değil de içeriye üflüyor sanki. BIOS ta da CPU fan arıza uyarısı ve Temperature Warning hatası var.
Passmark Burning ile 0 hata bulduç AIDA64 ile stres testinde 68dereceyi aşmadı. Ortalama da 65-66 arası.

Mhz yada voltaj değerleriyle alakalı sorun olabilir mi?
Mhz değerleri 3000-4400 arası çok gidip geliyor. Voltajdan pek bir şey anlamadım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Sorun fan odaklı gibi duruyor.  Uzun süre olmadı diye sonradan sorun çıkmayacak anlamına gelmiyor. Yandıktan sonra kablolar sonradan sorun yaratmaya başlamış olabilir. Size tekrar söylüyorum kasa fanlarını anakart ve güç bağlantısı olarak tamamen söküp deneyin. Ayrıca CPU fan soketi üzerinde bir hata alıyorsunuz o CPU fan soketine bağlı olan CPU fanını söküp tekrar takmanızı tavsiye ederim.

Voltaj ve diğer konular sonradan sorun çıkartmaz siz dokunmadıysanız. Yani o konulara takılmayın. Onlar sorun çıkartabilecekler listesinde değil.

KS

Feyyazbegen

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
3 fan ve işlemcinin takılı olduğu soketleri çıkartıp tekrar taktım. Oyuna giriş yaptım 6-7 dakika sorun olmadı. İşlemci ve ekran kartı dereceleri normal. Ama BIOS ta ısı ve fan kısmında sıkıntı gözüküyor gene.
Buraya foto atamıyorum face üzerinden atsam sorun olur mu foto yu?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
buraya veya herhangi bir bulut sistemine örnek Google Drive gibi resim yükleyebilir ve link paylaşabilirsiniz.

Size fanları komple söküp sistemi çalıştırın demiştim aslında. CPU fanı hariç sistem fanlarını sökün bir sorun olmaz merak etmeyin. CPU fanını ise söküp geri takın demiştim. BIOS 'da olan sorun birkaç şeyden olabilir. Şu yanmadan sonra anakartta fan odaklı soketlerde bir donanımsal sorun oluşmuş olabilir. Fanlarda bir sorun varsa onlardan bu sorun olabilir. Veya anakart BIOS 'unda bir hata varsa yazılım odaklı buda bu soruna sebep olabilir. İlk olarak sadece işlemci fanı bağlı sistemi deneyin. Eğer sistemdeki kapanmalar çözülürse veya BIOS üzerindeki sorun giderse yada ikisi birden düzelirse fanlar sorun yaratıyor demektir zaten.

KS

Feyyazbegen

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam bir kaç işim olduğu için PC ile uğraşmadım. O yüzden geç cevap verdim kusura bakmayın.
Mevcut PSU sorunlu çıktı kasanın argb kablosunun yanmasından dolayı. Ekran kartına ise biraz zarar vermiş. PSU sorunu garanti kapsamı disindaymis. Yeni PSU sipariş verdim bugün

Ekran kartını garantiye göndermedim. Ekran kartı en üst ayarda farklı PSU ile stres testinde bir kaç saatte reset attı. Ortalama ayarda 19 saat sorunsuz çalıştı.
Ben de orta ayarda oyun oynarım artık.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Şuan için bir sorun kaldı mı onu anlayamadım?

Ufak bir bilgi vereyim, yeni aldığınız PSU ürününde 210 TL indirim kampanyası var ama Trendyol sitesinden alınan ürünlerde geçerli değil. Link : 

KS

Feyyazbegen

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sorun PSU da olduğu için ve elimdeki PSU sorunu garanti kapsamı dışında olduğu için yenisini almaya karar verdim. Heralde PSU takınca sorun duzeletecektir diye bekliyorum.

Trendyol harici yerden baktığım fiyatlar 1250-1350 arasi. 210 lira indirimi oluyormuş Trendyol dan daha ucuza geliyor. Çok mesele değil zaten sipariş yolda.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri