Yardım PCH Goat V3 Öndeki Fanlar Ve Kasa Ledleri Çalışmıyor.

sykaena

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
İşlemci
12400F
Ekran Kartı
RTX 4060
Selamlar,

Pc hocası sağ olsun pch goat v3 edindik. Sistemin montajını istemedim evde kendim kurmak istedim ve kurdum da. Sistem sorunsuz şekilde çalışıyor ancak kasamın öndeki fanları ve ledleri çalışmıyor. Defalarca bağlantılarını kontrol ettim ancak boşta takılmayan veya yerine tam oturmayan bir bağlantıya denk gelmedim. Tek aklımı kurcalayan kasanın arkasındaki kontrolcüdeki argb girişi var ancak ana kartta buna uygun bir soket yok(+5v).

Yardımlarınıza ihtiyacım var, teşekkürler.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,174
Selamlar,

Pc hocası sağ olsun pch goat v3 edindik. Sistemin montajını istemedim evde kendim kurmak istedim ve kurdum da. Sistem sorunsuz şekilde çalışıyor ancak kasamın öndeki fanları ve ledleri çalışmıyor. Defalarca bağlantılarını kontrol ettim ancak boşta takılmayan veya yerine tam oturmayan bir bağlantıya denk gelmedim. Tek aklımı kurcalayan kasanın arkasındaki kontrolcüdeki argb girişi var ancak ana kartta buna uygun bir soket yok(+5v).

Yardımlarınıza ihtiyacım var, teşekkürler.
@Kürşat Kütükçü

KS

sykaena

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Yardımcı olabilecek var mı? ARGB kablosu takılı olmaması ile ilgili olabilir mi? Eğer ilgiliyse nasıl bir çözüm üretebilirim. ARGB kablosuna uygun soket kasamda bulunmuyor. Bu sistemi satın alıp kendisi toplayan arkadaşlardan yardım beklemekteyim.

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
Yardımcı olabilecek var mı? ARGB kablosu takılı olmaması ile ilgili olabilir mi? Eğer ilgiliyse nasıl bir çözüm üretebilirim. ARGB kablosuna uygun soket kasamda bulunmuyor. Bu sistemi satın alıp kendisi toplayan arkadaşlardan yardım beklemekteyim.
Kontrolcünün gücünü psu ya bağladınız mı? Bağlı ise kasanın üstündeki kendi RGB tuşu çalıştırmayı denediniz mi?

Kontrolcünün fotosunu atarsanız yardımcı olalım.

KS

sykaena

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Kontrolcünün gücünü psu ya bağladınız mı? Bağlı ise kasanın üstündeki kendi RGB tuşu çalıştırmayı denediniz mi?

Kontrolcünün fotosunu atarsanız yardımcı olalım.
Hayır çünkü kontrolcüyü psuya bağlayacak bir bağlantı bulamadım.

White Ravens

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,169

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
Kontrolcü bu mu? Bu ise kartın altında sata için güç girişi var bakın.

3fcd3b1e0df240788815d26b34bbe19b.jpeg

Kürşat K.

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
1,260
Merhaba geç döndüm kusura bakmayın montaj işim vardı oradan Spora vs gittim anca bitti sorun çözülmüş sanırım sevindim zaten kontrolcü var kasa tuşundan değişim oluyor çok basit bağlantısı

mendos06

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Kontrolcü bu mu? Bu ise kartın altında sata için güç girişi var bakın.

Ekli dosyayı görüntüle 30258
Hocam burda üst solda gözüken pc data kablosunu anakartta takacak yer bulamadım? Ne işe yarıyor? Birde led kablolarından 2 şer uç çıkmakta bunlarında 2. uçları boşta kaldı.

Fan hız kontrolü yapamıyorum sadece egzos fanı doğrudan anakarta bağlı diğerleri değil, ne yapmam gerekli? Sessiz odada çalışmam lazım fan hız ayarı en büyük ihtiyacım.

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
Hocam burda üst solda gözüken pc data kablosunu anakartta takacak yer bulamadım? Ne işe yarıyor? Birde led kablolarından 2 şer uç çıkmakta bunlarında 2. uçları boşta kaldı.

Fan hız kontrolü yapamıyorum sadece egzos fanı doğrudan anakarta bağlı diğerleri değil, ne yapmam gerekli? Sessiz odada çalışmam lazım fan hız ayarı en büyük ihtiyacım.
Pc data kablosu fan bilgisi içindir muhtemelen. Anakartta boştaki fan girişlerinden birine takmanız lazım. Fanların led kablolarında çift giriş/çıkış varsa üçünü birbirine bağlayıp son kalan ucu anakarta bağlanması içindir. Anakartta rgb port yoksa orasını boşverin.

mendos06

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Anakartta sadece 1 tane fan giriş çıkışı var (cpu hariç). Orayda arka kasa fanı bağlı. pc data kablosunu bağlayabileceğim hiç bir çıkış yok. Sanırım bu yüzden fan hız kontrolü yapamıyorum. RGB önemli değil ama hız kontrolünü yapmam lazım.

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
Anakartta sadece 1 tane fan giriş çıkışı var (cpu hariç). Orayda arka kasa fanı bağlı. pc data kablosunu bağlayabileceğim hiç bir çıkış yok. Sanırım bu yüzden fan hız kontrolü yapamıyorum. RGB önemli değil ama hız kontrolünü yapmam lazım.
Anakartta rgb giriş yoksa kontrolünü kasa üstünden yapıyorsunuz zaten. Fan hızı için, bi tane ikili fan çoklayıcı (splitter) alıp cpu girişine işlemci ve arka fanı takın, boştakinede bu kontrolcüden geleni takın olsun bitsin.

mendos06

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Kontorlüden gelen pc data kablosu bu şekilde, takılacak yer yok. Acaba kontrolcüye giden fan kablolarının ledleri kontrolcüde kalsada güç kablolarını çoklayıp anakarta mı bağlasam?

WhatsApp Image 2023-12-31 at 22.08.18.jpeg

Tefnut

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
Kontorlüden gelen pc data kablosu bu şekilde, takılacak yer yok. Acaba kontrolcüye giden fan kablolarının ledleri kontrolcüde kalsada güç kablolarını çoklayıp anakarta mı bağlasam?

Ekli dosyayı görüntüle 30264

Doğru kabloysa fotodaki soket argb için, anakartta girişi yoksa üst fotodaki gibi reset kablosunu anakart yerine kontrolcüye (sw) takıp kasa üstündeki tuştan kontrol edeceksiniz. Fan hızına gelirsek bu kontrolcü o işi görmüyor anlaşılan.

Dediğiniz gibi yapmanız gerek evet. Bir tane 2 li, bir tane de 3 lü gerekecek. Veya bir tane adam akıllı 5-6 lı kontrolcü alıp cpu hariç hepsini ona bağlanabilir.

Mesela kabaca bişi iş görür, daha ucuzu veya kalitelisi vardır araştırmak lazım.

Son düzenleme:

mendos06

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Çok sağol hocam teşekkür ederim. Çoklayıcı alıp yoluma bakacağım umarım tek soket 4 fanı besler.

Fruko

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Evet kontrolcüm bu ve ben o alttaki girişi fark etmemişim, taktım ve sorunum düzeldi. Çok teşekkür ederim.
Nereye bağlayarak çalıştırdınız benim sistem bugün geldi ama ön fanları bir türlü çalıştıramadım

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri