PCH ISIS Sistem Testi

Ahmet B.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar , Pch son sistemi almıştım , birazdan elimde olacak PC. Kurulum yaptıktan sonra yapmam gerekenler hakkında biraz bilgi almak istedim sizlerden.Benim aklımda olanlar şunlar;

1.Ekran kartı montajını yaptıktan sonra Bios sürümünü kontrol edip Ramleri olması gereken Frekanslarına ayarlamak 

2.Crystal Disk Mark ile M2 testi yapmak

3.Mem Test ile Ram testi yapmak

4.Furmark  ve Prime 95 yükleyip aynı anda çalıştırarak ekran kartı ve işlemciyi zorlayıp hata var mı anlamak istiyorum .

İlk olarak sormak istediğim 4. maddedeki Furmark ve Prime 95 testlerini en az kaç saat yapmalıyım ve stok soğutucu ile gelecek Pc malumunuz , bu testler bu stok soğutucu ile bir sıkıntı yaşatır mı yoksa sıvı soğutma montajı yaptıktan sonra mı bu testleri yapmalıyım?.(Corsair H100i Elite Capellix - Ryzen 5 5600 X )

Bu testler dışında sizin önerdiğiniz bir test var mı yada bunlardan gereksiz olanlar var mı ?  Ayrıca unuttuğum atladığım donanım yada yazılım bazında bir işlem var mıdır ? Şimdiden teşekkür ederim yorumlarınız için .

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,316
Cvp: PCH ISIS Sistem Testi

Selamlar hocam;

Hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın inşallah.

1-) BIOS ve RAM MHz durumunu kontrol etmeniz ilk adım doğru.

2-) RAM testlerine genelde gerek duymuyorum ama yapmadan önce CPU-Z indirin. RAM MHz değerini oradan kontrol ettiğinizde BIOS ile örtüşüyorsa, zaten problem yoktur. İçim rahat etsin derseniz yapabilirsiniz.

3-) Prime95 ile FurMark testini ayrı ayrı yapmanızı tavsiye ederim. Zira verilecek sonuçları etkiliyor.

4-) Prime95 ve Furmark testini yarım saat yapmanız yeterli.

5-) H100i Elite için iCue uygulamasını indirin. İşinize yarayacak.

6-) Steam veya diğer platformlardan oyun indirin. MSI Afterburner uygulaması ile hangi oyunda kaç FPS alıyorsunuz, sıcaklıklar ne alemde test edin.

7-) Tüm bunların dışında işlemcinin frekans durumunun stabilitesini ölçmek için OCCT uygulaması var. Bunu indirerek yarım saat CPU %100 yük altında bırakın. Sonuçları fotoğraflı bir şekilde bizimle paylaşırsanız, hep birlikte değerlendiriyor oluruz.

DİP NOT: OCCT uygulamasının son sürümleri genelde testi başlattığınızda "crash" hatası veriyorlar. Bu durumda endişe etmeyin. Hepimizin başına geliyor. Önceki OCCT uygulamasını indirebilirsiniz.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,316

Ek olarak sıvı soğutma kullanacağınız için, stok ile hiç uğraşmayın derim. Direkt Corsair üzerinden testleri yaparsanız daha iyi olur.

KS

Ahmet B.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RE: Cvp: PCH ISIS Sistem Testi

OceanLaB' Alıntı:
Selamlar hocam;

Hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın inşallah.

1-) BIOS ve RAM MHz durumunu kontrol etmeniz ilk adım doğru.

2-) RAM testlerine genelde gerek duymuyorum ama yapmadan önce CPU-Z indirin. RAM MHz değerini oradan kontrol ettiğinizde BIOS ile örtüşüyorsa, zaten problem yoktur. İçim rahat etsin derseniz yapabilirsiniz.

3-) Prime95 ile FurMark testini ayrı ayrı yapmanızı tavsiye ederim. Zira verilecek sonuçları etkiliyor.

4-) Prime95 ve Furmark testini yarım saat yapmanız yeterli.

5-) H100i Elite için iCue uygulamasını indirin. İşinize yarayacak.

6-) Steam veya diğer platformlardan oyun indirin. MSI Afterburner uygulaması ile hangi oyunda kaç FPS alıyorsunuz, sıcaklıklar ne alemde test edin.

7-) Tüm bunların dışında işlemcinin frekans durumunun stabilitesini ölçmek için OCCT uygulaması var. Bunu indirerek yarım saat CPU %100 yük altında bırakın. Sonuçları fotoğraflı bir şekilde bizimle paylaşırsanız, hep birlikte değerlendiriyor oluruz.

DİP NOT: OCCT uygulamasının son sürümleri genelde testi başlattığınızda "crash" hatası veriyorlar. Bu durumda endişe etmeyin. Hepimizin başına geliyor. Önceki OCCT uygulamasını indirebilirsiniz.

Tamam hocam teşekkür ederim , en kısa zamanda verileri paylaşırım ..

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Taner beyin önerilerine ek olarak sistemin performans ortalaması için performans ölçüm yazılımlarını kullanabilirsiniz. CineBench ve PassMark Performans Test(Tests>CPU>All) CPU testi ve puan karşılaştırması için popülerde kullanabileceğiniz yazılımlardan 2 tanesi. PassMark yazılımında GPU testi yapabilirsiniz ayrıca. Cinebench sonuçlarını www.cpu-monkey.com veya www.cpu-panda.com sitelerinden kontrol edebilirsiniz. PassMark sonuçlarını CPU için : https://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php , GPU için : https://www.videocardbenchmark.net/gpu_list.php buralardan kıyaslayabilirsiniz.

KS

Ahmet B.

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

@"OceanLaB" @"ugur.gozaydin" Merhabalar , Pc ye bir kaç test yapabildim tabi eğer doğru şekilde yapabildiysem. Sonuçları aşağıda, bir göz atabilirseniz sevinirim. Test sonuçları sonunda rapor alma vs. gibi bir bölüm göremediğim için ekran görüntüsü aldım ( Sıvı soğutma Corsair H100i Elite Capellix )

1. Furmark testi (30 dk )

2.Prime 95 sonrası iCue ve CPU-Z görüntüsü

3. Assasins Creed Valhalla oyun başlangıcı ilk 30 dk. (2K ve ayarlar Ultra)

4. Oyunun ilerleyen bölümleri 5. ve 40. dakikalar

5.Son olarak Occt 

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Sıcaklıklarda bir sorun görünmüyor. İsterseniz aşağıdakileri de yapabilirsiniz.

CPU için Cinebench yazılımıyla tek çekirdek ve çok çekirdek testi yapın. Test esnasında HWMonitör/HWInfo gibi yazılımlarla sıcaklık kontrolü ve işlemci frekansı kontrolü yapın. Test sonucundaki puanları paylaşın bakalım. İşlemcide bir performans sorunu var mı yok mu.

GPU içinde 3DMark Time Spy DX12 ve 3DMark Fire Strike DX11 yazılımlarını indirip testler yapın ve sonuçları paylaşın. Bakalım GPU performansı nasıl. Genel bir puanlama içinde PassMark Performans Test yazılımından GPU > 3D > All testi yapabilirsiniz ki sonucu yine paylaşın.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,316

Değerler gayet normal hocam. Furmark gibi ağır bir testte bile 70 derece üstüne çıkmamış. İçiniz rahat olsun :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri