Psu Kaç Watt Olmalı ? + Bir Kaç Küçük Donanım Sorusu. Basi̇t

Klugheit

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Merhaba. Bir PC topluyorum ve PSU için gerekli hesaplamaları yaptım. Sonuç şu oldu. Minimum 320 ile 350 arası bir değer.

Soru: Sistemime kaç watt psu almam gerek sizce ?

Sistem=

EKRAN KARTI: PNY Nvidia GeForce RTX 3060 XLR8 Dual rgb

İŞLEMCİ : AMD Ryzen 5 5600
(fiyat performans soğutucu önerir misiniz ?)

SOĞUTUCU : SE-224-XT veya PERFAN-120-H kule tipi soğutucu
(kesin değil, f/p öneriniz var mı ? veya ikisinden hangisini seçersiniz ?)

ANAKART : MSI MPG B550 GAMING PLUS veya ASUS TUF GAMING B450-PLUS II
(Bütçe açısından MSI alabilirim fakat eğer gereksizse neden alayım diyorum kendime. Kullanamayacağım bir gen 4 ssd yuvası var.

RAM : G.Skill Ripjaws V 16 HB (2x8 GB) DDR4-3200 CL16
(daha iyi bir öneriniz var mı ? markayı bilmediğimden endişeliyim)

DEPOLAMA : m2 nvme ssd
(1 tb fiyat performans bir nvme gen 3 ssd önerir misiniz ?)

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Kaliteli ürünler 550w civarından başlayıp yükseldiği için 400w bir ürün önermek istemem. İmkan varsa 650w alınabilir ama 550w yeterli. Bütçe belirtirseniz öneri yaparım.

Soğutucu olarak SE 224XT seçilebilir. Aynı TDP değerlerine sahipler ama SE 224XT daha yüksek hava akışına erişebiliyordu diye hatırlıyorum.

Anakartta B550 öneririm. Hem tüm sistemin PCI 4.0 şekilde çalışması ve azda olsa performansa katkısı olması hem de M2 SSD için 7000mb civarı hızlara erişebilmesi sebebiyle alınabilir.

Bütçe artarsa Kingston KC3000 önerebilirim.

KS

Klugheit

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
sistem sanırım toplamadınız total bütçe nedir?
Aynen daha listeleme aşamasındayım. Sağlam bir araştırma yapıp en son alacağım. Bütçe oranı verdiğiniz önerilere göre değişebilecek miktardadır hocam. Yani asıl tavsiyeniz pahalı olsa da görmek isterim. Yine de F/P den vazgeçecek değilim tabi :) Önerilerinizi dikkate alacağım.

Son düzenleme:
KS

Klugheit

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
İmkan varsa 650w alınabilir ama 550w yeterli. Bütçe belirtirseniz öneri yaparım.
650w bir power supply önermeniz çok hoş olur. Konu power olduğundan biraz bütçe ayırmaya özen gösteriyorum.
Anakartta B550 öneririm. Hem tüm sistemin PCI 4.0 şekilde çalışması ve azda olsa performansa katkısı olması hem de M2 SSD için 7000mb civarı hızlara erişebilmesi sebebiyle alınabilir.

Hocam anakart konusunda yardımcı olursanız çok mutlu olurum. İhtiyacım olan şey bu kurduğum sistem için yeterli bir anakart. Gereksiz şeylere çok para vermek istemiyorum.

1. BIOS Flash buton özelliği (yurtdışından sipariş edeceğim, garanti veya servis konusunda sıkıntılarım olacağından update falan şansa bırakmak istemiyorum)
2. Adam gibi bir ses yongası. Oyunlarda ve diğer durumlarda yolda bırakmayan.
3. Kesinlikle bir Type C girişi
4. 4.0 m.2 ssd
gibi seçenekler benim için önemli.

Buna benzer bir anakart buldum ama fiyatını görünce sanki bu donanımlar için biraz ileri seviye bir anakart gibi geldi, dediğim gibi bilgisizlik endişe yaratıyor..

ASUS' un TUF GAMING B550M-PLUS (WI-FI) Anakartı.. Sizce bu donanımlar için fazla mı güçlü (ve pahalı, wifi özelliğini kullanmayacağım) ? Daha f/p bir öneriniz var mıdır ?

Eğer tam da olması gereken ve isteklerine uygun bir kart diyorsanız bunu alabilirim.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın :')
SSD için çok teşekkürler.

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri