R3 3100 + 1650 Kasıyor Donuyor ve Takılıyor

yakar41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar,

AMD Ryzen 3 3100 + 1650 ASUS TUF + Crucial BX500 SSD + 8 GB RAM 3000 MHz + 600W 80 Plus PS + Rampage Rampart kasa + A320M anakart.
Saymış olduğum sistem bilgisayar çalışır çalışmaz donmaya takılmaya "bip" sesi çıkartmaya başlıyor. İki kere format attım. Aldığım yere götürdüm ama olmadı.

Yine aynı satmak istesem satamam bozuk çünkü. Yani ne yapacağımı bilmiyorum. FPS'ten yana sıkıntım yok. 100 FPS alabiliyorum yüksek ayarlarda.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Art

Klavye Delikanlısı
Tepki
323
Tek bu oyunda mı karşılaşıyorsunuz yoksa genel olarak yaşanan bir problem mi? Tek bu oyunda varsa yazılımsal bir problemdir.

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
Oyunu oynarken MSI Afterburner gibi bir programla sistem değerlerinizin donduğu andaki halini gözlemleyin. Sorunu bulmamıza yardımcı olabilir.

KS

yakar41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tek bu oyunda mı karşılaşıyorsunuz yoksa genel olarak yaşanan bir problem mi? Tek bu oyunda varsa yazılımsal bir problemdir.
Hayır , bilgisayarı açar açmaz başlıyor takılmaya kasmaya ve donmaya

KS

yakar41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Oyunu oynarken MSI Afterburner gibi bir programla sistem değerlerinizin donduğu andaki halini gözlemleyin. Sorunu bulmamıza yardımcı olabilir.
1652990900930.png

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
İlk önce mouse takılıyor daha sonra uzun bip sesi geliyor.
Takılma sesi büyük ihtimalle ben BUZZER sandım.

SSD diskinizin ve oyun farklı diskteyse o diskin kendi yazılımlarından SMART verilerini paylaşın. Eğer kendi yazılımları yoksa CrystalDiskInfo verilerini paylaşın. Ayrıca memtest86 ile bellek testi yapmanızı tavsiye edeceğim.

Birde PSU marka modelinizi yazar mısınız.

KS

yakar41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

SSD diskinizin ve oyun farklı diskteyse o diskin kendi yazılımlarından SMART verilerini paylaşın. Eğer kendi yazılımları yoksa CrystalDiskInfo verilerini paylaşın. Ayrıca memtest86 ile bellek testi yapmanızı tavsiye edeceğim.

Rampage Rampart kasanın 600 w 80 plus bronze power suplyı

KS

yakar41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

1652991924309.png

KS

yakar41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Flaş bellek gerekiyor mu memtest86 için

KS

yakar41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
SSD'yi Vatan Bilgisayar'a goturdum kasa ıle beraber baktılar test ettıler SSD ve RAM'de sıkıntı yok sıkıntı ıslemcıde olabılır dedıler ve bunun ıcınde bır şey yapamayıp para ıadesı yapabılırız dedıler vereceklerı para da 1000 TL.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
SSD'yi Vatan Bilgisayar'a goturdum kasa ıle beraber baktılar test ettıler SSD ve RAM'de sıkıntı yok sıkıntı ıslemcıde olabılır dedıler ve bunun ıcınde bır şey yapamayıp para ıadesı yapabılırız dedıler vereceklerı para da 1000 TL.
SSD için sorun yok o doğrudur da RAM 'i memtest86 ile test mi etmişler yoksa başka sisteme takıp biraz kontrol edip sorun yok deyip geri mi taktılar sisteme acaba. Öyle baştan sağma test ettilerse sorun yok denilemez. Ayrıca işlemci ve anakart sorun olabilir doğrudur ama test edilmeli başka işlemciyle sizin sisteminiz. Keza anakartta öyle test edilmeli. Ayrıca PSU sorunu da olabilir. Bir bileşenden anlık voltaj düşürüyor olabilir oda sistemi kilitliyor olabilir.

OCCT ile POWER testi yapar mısınız sorun yaşayacak mısınız bakalım.

KS

yakar41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
1653000646591.png

SSD için sorun yok o doğrudur da RAM 'i memtest86 ile test mi etmişler yoksa başka sisteme takıp biraz kontrol edip sorun yok deyip geri mi taktılar sisteme acaba. Öyle baştan sağma test ettilerse sorun yok denilemez. Ayrıca işlemci ve anakart sorun olabilir doğrudur ama test edilmeli başka işlemciyle sizin sisteminiz. Keza anakartta öyle test edilmeli. Ayrıca PSU sorunu da olabilir. Bir bileşenden anlık voltaj düşürüyor olabilir oda sistemi kilitliyor olabilir.

OCCT ile POWER testi yapar mısınız sorun yaşayacak mısınız bakalım.

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Sorun sanırsam RAM kaynaklı. Memtest ile test edip sonuçları atar mısınız ? Birde sanırım sadece 8 GB ram var. Eğer ki ramde de sorun yoksa büyük ihtimal RAM yetmiyor. Uygun bir vakitte aynı ramden bir adet daha alıp 16 GB yapın muhakkak.
Oyunlardaki drop sebebinin başında RAM yetmezliği geliyor. Windows ve arkaplanda çalışan diğer uygulama ve hizmetler-kaynaklar da Ram tüketiyor. Günümüzde 16 GB Ram artık standart haline geldi.

KS

yakar41

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sorun sanırsam RAM kaynaklı. Memtest ile test edip sonuçları atar mısınız ? Birde sanırım sadece 8 GB ram var. Eğer ki ramde de sorun yoksa büyük ihtimal RAM yetmiyor. Uygun bir vakitte aynı ramden bir adet daha alıp 16 GB yapın muhakkak.
Oyunlardaki drop sebebinin başında RAM yetmezliği geliyor. Windows ve arkaplanda çalışan diğer uygulama ve hizmetler-kaynaklar da Ram tüketiyor. Günümüzde 16 GB Ram artık standart haline geldi.
Ama oyun oynamadığım halde bilgisayar açılır açılmaz takılıyor monitör kaynaklı olabilir mi? Monitör çok aşırı ısınıyor 60 hz 2010 model aoc monitör

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Ama oyun oynamadığım halde bilgisayar açılır açılmaz takılıyor monitör kaynaklı olabilir mi? Monitör çok aşırı ısınıyor 60 hz 2010 model aoc monitör
Ekran kartını monitöre bağlarken aparat kullanıyor musunuz peki HDMI to VGA tarzı? Bu detayı bilmiyordum. Olma ihtimali var evet.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Monitör bu yaşadığınız sorunu yaşatmaz, yani ihtimali çok çok düşük. Tek olasılık monitör veya kablo arızalı olsa ekran kartına elektrik akımı taşısa anca böyle olur.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri