R3 3100 sistemde FPS düşüşü

KemalBS

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öncelikle merhaba, sistemimi 2 ay önce Vatan Bilgisayar'dan aldım. Düne kadar çok güzeldi, CS:GO'da minimum 150 FPS, maksimum 200-250 FPS kadar alıyordum. Fakat bugün bilgisayarımı açıp CS:GO'ya girdiğimde 80 ila 100 FPS arası almaya başladım. The Forest'ta ise ekran kartı oldukça ısınıyor ve GPU kullanımı %100'e ulaşıyor. Yaşım küçük, bilgisayardan pek anlamıyorum. Ayrıca sonradan araştırdığımda gördüm ki sistemim epey kötüymüş kasa olsun PSU olsun. Sistemimin linkini de buraya bırakıyorum. Bu sorunun sebebi nedir yardımcı olursanız çok sevinirim.

CS:GO ayarlarım: Düşük-orta ayarlar.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Birincisi sisteminiz genel olarak gayet iyi bir sistem. PSU evet daha iyi seçilebilirdi ama o kadarda kötü değil. Kasa sadece hava akışı kötü bir kasa oda bileşenlerinizin ısılarını yükseltir. Isıya bağlı frekans düşüşü ona bağlı FPS düşüşü olabilir ama bakmak gerekiyor tabi.

Öncelikle bu zaman kadar sorun yoktu birden düşüş yaşadıysanız ilk olarak 3 şeyi kontrol etmeniz gerekiyor. Windows güncellemesi, NVIDIA güncellemesi ve son olarak oyun güncellemeleri. Bu üçünden birisi sorun olmadan önce güncelleme aldıysa sorun bundan kaynaklı olabilir. Yani size ilk tavsiyem önce DDU ile ekran kartını kaldırıp güncel sürücüyü tekrar kurun. Sonra işe yaramaz ise oyunu kaldırıp tekrar kurun. Oda işe yaramaz ise sizden oyun içinden MSI Afterburner ile bileşen kullanımlarınızı frekansları sıcaklıkları vs. gösteren SS ler alıp paylaşmanızı isteyeceğim.

KS

KemalBS

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öncelikle çok teşekkür ederim yanıtınız için, bu sabah bilgisayarı sıfırladım. Sorun çözülmedi. NVIDIA Sürücülerini de güncelledim. Windows Update’de tamam. Fakat ben dün, “Asus GPU Tweak II” adlı program ile OC Mode ve Gaming Mode seçenekleri arasında geçiş yaptım bilinçsizce. :/ Ardından yazılımı sildim. Bunla bir alakası olabilir mi sizce? Bahsettiğiniz SS yöntemini de yarın paylaşacağım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Birincisi Asus GPU Tweak II yazılımındaki Slient, Gaming Mode ve OC Mode ayarları ekran kartınıza özel hazır ayarlardır. Yani bunların detay OC değerleri ile oynamadan direkt basıp kullandıysanız ekran kartınız ASUS markasından bir ürün ise sorun yok. Zaten sonrasında kaldırmanız ve format işlemi yapmanız bu yazılım ile ilgili hiçbir ayar vs. bırakmaz. Bu tür yazılımlar karta işlemez yazılım varsa çalışır o OC profilleri.

KS

KemalBS

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Çok teşekkür ederim içime su serptiniz. Bu arada gözlemlediğim kadarıyla işlemcim oyun içinde 50 derece, ekran kartım ise 40-50 ve 60 derece arası değişiyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Yük durumları Frekansları ve bu durumda FPS durumunuz nedir? Görseller alın oyun içinden bu değerleri açıp paylaşın.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Şimdi bu resimde bu ısı sorununuz yok. Forest oyununda olan ısı sorunu kartınızı oyun tam anlamıyla kullandığı için ısınması normal ki kasanızda iyi değil ısınmaya teşvik ediyor bileşenleri. Ama bu genel olarak kartınızda ve bileşenlerinizde sorun var demek değil kasanızdan kaynaklı ısı sorununuz.

Bu resimde CPU yükünüz olması gerektiği gibi düşük ama ekran kartı yükünüz 40% civarı bu çok düşük bir değer kartınızın 60% kadarı yatıyor resmen. Bunu yükseltmek için yapabileceklerimizden ilki çözünürlüğünüz 1080p değilse 1080p yapıp dener misiniz bakalım ne olacak. Ve evet biliyorum CSGO oyuncuları olabildiğince düşük çözünürlükte oyun oynarlar ve geniş ekran çözünürlüklerini tercih ederler ama sadece deneme amaçlı dediğimi bir kontrol edin.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Peki oyunu kaldırıp tekrar kurmayı denediniz mi?

Çünkü bana oyun odaklı gibi geliyor bu sorun birden bire olması başka bir şeyden olma ihtimalini düşürüyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri