R5 2600 SIcaklık Ani Sıcaklık Sıçraması

Ali Paksoyy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar. R5 2600 işlemci bulunmakta. İşlemcide sonradan fark ettiğim anlık sıcaklık sebebi bilginize başvurmak istedim. Herhangi AAA oyunlarda ( The Division 2 , Shadow Of War , the witcher 3 ) gibi oyunlarda. Örneğin işlemci sıcaklığı 55 Derecede gezinirken 65 dereceye yükselip tekrar 55 dereceye düşüp yada düşemeden o anki sıcaklık 60 ise 70 dereceye fırlıyor. Anlık 10 derecenin yükselme sebebi ne olabilir. İşlemci macunu yeniledim bugün . Kasada 4 tane fan var. Hepsi doğru şekilde takılı. Dark Freezer 94 işlemci soğucutusu bulunmakta. Yardımlarınızı bekliyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Soğutucunuz fena değil, R5 2600 'ün kendi soğutucusa denk belki çok az daha iyi bir soğutma performansı var ve ani sıcaklıklar işlemciye binen ani yükte ani artabilir bu tek başına bir sorun değil. Eğer işlemcinizde OC varsa bu bu sıcaklık değişkenliğinin ani olması soğutucuya göre normal. Eğer OC yoksa sıcaklık artışı işlemci Voltaj düşürmesi yapabilirsiniz. Youtube üzerinde Ryzen Voltaj düşürme rehberleri var bulabilirsiniz. Kolay işlem aslında sadece işlemci Voltajını ufak ufak düşürüp Windows 'ta Prime95, HeavyLoad yada Aida64 gibi yazılımların birisi ile sistemi 10 dk. teste tutun ve sıcaklıkları bu test esnasında HWMonitor gibi bir yazılım ile kontrol edin. Eğer sistem Mavi Ekran vermez ise bir ufak daha düşürün test edin sorun yoksa bir ufak daha taki Mavi Ekran alana kadar alınca bir önceki ayarda bırakın Voltajı ve artık daha az güç ile aynı performansta biraz daha az sıcaklıkta işlemcinizi kullanabilirsiniz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri