Soru R5 5600X Ve 5600 Farkı

Dunedain0

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar bu aralar bir işlemci alacaktım fakat çok arada kaldım R5 5600x ve 5600 arasında çogu incelediğim yerler arada oyun açısından bi fark yok diyor.Artı olarak bu işlemciler anakartıma uyumlu mu tam bilgi alamadım internetten Anakartım b450m gaming x ekran kartım ise 3060 12g
Birde bu işlemciler için ekstra soğutma almalımıyım bende olan 3 yıllık 2600x artık oyunlarda 80 90 dereceleri görüyor termal macunuda yenilememe rağmen hemde
Şimdiden cevaplarınız ve önerileriniz için teşekkürler.

dombikpanda61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
Öncelikle ilk sorundan başlayım arada sadece 0.2 ghz fark var bunuda çok küçük oc işlemi ile kapatabilirsin ve bu +1000 tl daha vermeye değmez.
2.sorunada cevap olarak hem işlemcilerde hemde anakartlarda socket yazar AMD İşlemcilerde (AM4-AM5) gibi bu şu anlama geliyor eğer AM4 bir işlemci tüm AM4 anakartlar ile uyumludur demek.Aynı şekilde AM5 işlemci AM5 anakartlar ile uyumludur demek aynı olay intelde de var.
3.Soruna da şöyle cevap vereyim bence kesinlikle al ki hem daha düşük sıcaklıklarda çalışsın ömrü uzasın hemde yüke girdiğinde performansından kısmasına gerek kalmasın.

KS

Dunedain0

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Cevabın için teşekkürler peki 5600 için ekstra sogutucu almalımıyım şuanlık düşündüğüm id cooling 214xt
Ekstra olarak taşrada memur olduğumdan dolayı sökme takma işlemini ben yapacağım yapılması sıkıntılı bir iş mi ?

Son düzenleme:

dombikpanda61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
Cevabın için teşekkürler peki 3600 için ekstra sogutucu almalımıyım şuanlık düşündüğüm id cooling 214xt
Ekstra olarak taşrada memur olduğumdan dolayı sökme takma işlemini ben yapacağım yapılması sıkıntılı bir iş mi ?
id cooling 214xt
ryzen 5 5600 ve 5600x için yeterli olacaktır.
ryzen 5 3600 için stok soğutucu yeterli dir ama sınırlarda dolaşıyor burda asıl durum şu soğutucu almanın asıl amacı yük altına da girdiği andan itibaren performansını düşürmeden çalışabilmek ve ömrünü uzaltabilmek.
Ben yıllar önce 5 sene stok soğutucu kullandım diğer bilgisayarımda hem çok sesli çalışıyor hem iyi soğutamıyor ne zaman extra soğutucu taktım o zaman kardeşim elimden aldım lanet olsun dedim.Şaka bir yana kafam rahatladı. :D
Şimdi altımda yazan sistemi kullanıyorum ohh uyutacak remsne o kadar rahatlatıyor :D

KS

Dunedain0

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
id cooling 214xt
ryzen 5 5600 ve 5600x için yeterli olacaktır.
ryzen 5 3600 için stok soğutucu yeterli dir ama sınırlarda dolaşıyor burda asıl durum şu soğutucu almanın asıl amacı yük altına da girdiği andan itibaren performansını düşürmeden çalışabilmek ve ömrünü uzaltabilmek.
Ben yıllar önce 5 sene stok soğutucu kullandım diğer bilgisayarımda hem çok sesli çalışıyor hem iyi soğutamıyor ne zaman extra soğutucu taktım o zaman kardeşim elimden aldım lanet olsun dedim.
Burda yanlış yazmışım 3600 degil 5600 olacaktı o 😁

dombikpanda61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
Burda yanlış yazmışım 3600 degil 5600 olacaktı o 😁
extra soğutma desteği al şuanda o istesiğin işlemciyi kullanıyorum yanında sıvı soğutucu ile 4.9 ghz sabitledim canavar gibi performan hemde tüm çekirdekler %100 kullansa bile 72 dereceyi geçmedi

KS

Dunedain0

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Peki id cooling 214xt 5600 için yeterli olur mu

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
398
5600x kullanıyorum 5600 yerine +450tl verip almıştım şuanki gibi 1k fark yoktu. Memnun muyum evet 2ghz bazı yerlerde fark yaratabilir ama o kadar hissedilmediğini düşünüyorum. 5600x daha önceden çıkmış bir işlemci öyle söylüyüm 5600 ise 5600x den 1-2 şey kısarak ortaya çıkmış daha f/p bir işlemci intel ile kapışmak adına.

5600x 4.6ghz ben sınırlayıp 4.4 e çektiğimde ısınma durumu gayet düşüyor ama serbest bıraktığımda 5600e göre daha fazla ısınıyor 240mm sıvı sogutma kullanıyorum msi çoğu oyunda denedim yaz ayında 65-67 max genelde 58-60 arası ki buda sıvı sogutmanın kaç derecede full performansa göre çalışmasına bağlı ben silence mod seçiyorum genelde 60-65 ten sonra max performans verip oralarda tutuyor

5600 için güzel bir 1k üstü kule tipi çözebilir eğerki sıvı alırsan benim gibi 240 gayet yetecektir.

5600x için 240mm sıvı ile 60+ ful performans sogutma ile
küçük oyunlar 50 altı
orta oyunlarda 55
yüksek oyunlarda yazın max 65 bu aylarda 60 max
genellikle 55 arası diyebilirim

kendi soğutmasıyla kullanan arkadaşımda var 85e çıktığı oluyor.
umarım yardımcı olmuşumdur

KS

Dunedain0

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
5600x kullanıyorum 5600 yerine +450tl verip almıştım şuanki gibi 1k fark yoktu. Memnun muyum evet 2ghz bazı yerlerde fark yaratabilir ama o kadar hissedilmediğini düşünüyorum. 5600x daha önceden çıkmış bir işlemci öyle söylüyüm 5600 ise 5600x den 1-2 şey kısarak ortaya çıkmış daha f/p bir işlemci intel ile kapışmak adına.

5600x 4.6ghz ben sınırlayıp 4.4 e çektiğimde ısınma durumu gayet düşüyor ama serbest bıraktığımda 5600e göre daha fazla ısınıyor 240mm sıvı sogutma kullanıyorum msi çoğu oyunda denedim yaz ayında 65-67 max genelde 58-60 arası ki buda sıvı sogutmanın kaç derecede full performansa göre çalışmasına bağlı ben silence mod seçiyorum genelde 60-65 ten sonra max performans verip oralarda tutuyor

5600 için güzel bir 1k üstü kule tipi çözebilir eğerki sıvı alırsan benim gibi 240 gayet yetecektir.

5600x için 240mm sıvı ile 60+ ful performans sogutma ile
küçük oyunlar 50 altı
orta oyunlarda 55
yüksek oyunlarda yazın max 65 bu aylarda 60 max
genellikle 55 arası diyebilirim

kendi soğutmasıyla kullanan arkadaşımda var 85e çıktığı oluyor.
umarım yardımcı olmuşumdur
Cevabın çok ayrıntılı çok teşekkür ederim.
Dediğin gibi arada 450 tl fark olsa hiç düşünmezdim fakat şuan fark 1200tl.
Sıvıda almayı düşünüyordum fakat bu sökme takma işlerinde pek tecrübeli degilim taşrada olduğumdan etrafta zaten hiç teknik servis gibi yer yok en yakın şehir merkezide 1.5saat uzaklıkta kule tipi istememin nedeni kurulumu çok basit olması.

dombikpanda61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
Cevabın çok ayrıntılı çok teşekkür ederim.
Dediğin gibi arada 450 tl fark olsa hiç düşünmezdim fakat şuan fark 1200tl.
Sıvıda almayı düşünüyordum fakat bu sökme takma işlerinde pek tecrübeli degilim taşrada olduğumdan etrafta zaten hiç teknik servis gibi yer yok en yakın şehir merkezide 1.5saat uzaklıkta kule tipi istememin nedeni kurulumu çok basit olması.
Bence kule tipi daha zor ya arkaya ayağını koyacaksın felan oturtacaksın zaten ağır. :D

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
398
kule tipi büyük olduğu için anakartta eğilme vs.. sorunlarını yaşayanlar gördüm 2-2.5k ya msi coreliquid v2 yada coolermaster 240r gibi bir sıvı seni tamamiyle fazlasıyla idare eder indirimden alına bilir yada alacağın yer benzer fiyata satıyorsa montajlı vs.. yaptırabilirsin

dombikpanda61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
kule tipi büyük olduğu için anakartta eğilme vs.. sorunlarını yaşayanlar gördüm 2-2.5k ya msi coreliquid v2 yada coolermaster 240r gibi bir sıvı seni tamamiyle fazlasıyla idare eder indirimden alına bilir yada alacağın yer benzer fiyata satıyorsa montajlı vs.. yaptırabilirsin
şu şekilde aslında attığı model ağır değil ondan bir sorun yaşamaz ben 7 senedir hala daha kullanıyorum fark yok zaten her yerinden vidalandığı için anakart büküleceğini sanmıyorum ucuz bir anakart kullanmadığı sürece. 2 Fanlı kocaman kule tipi takılıyor fantezi sistem toplamalarda

KS

Dunedain0

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sıvı sogutma ile kule tipinde öyle aşırı bir derece farkı oluyormu biraz sıcak bir memlekette olduğumdan yazın işlemci 2600x stok fanla 95 dereceleri gördü şu sıralardada işlemcimi 100de 100 kullanmıyorum tekrar 90lara çıkıyor belli oyunlarda

şu şekilde aslında attığı model ağır değil ondan bir sorun yaşamaz ben 7 senedir hala daha kullanıyorum fark yok zaten her yerinden vidalandığı için anakart büküleceğini sanmıyorum ucuz bir anakart kullanmadığı sürece. 2 Fanlı kocaman kule tipi takılıyor fantezi sistem toplamalarda
214 xt zaten arkadaşımda olduğundan ve çok memnun olduğundan listemdeydi oda dediğiniz gibi 3-4 yıldır kullanıyor ve iyide performans veriyormuş

Boozew

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
398
5600x için söyleyebilirim stok fanla arkadaşım aynı oyunda 85 görürken ben 60 derecede oynuyordum 240 lık sıvı ile
Sıvı sogutma ile kule tipinde öyle aşırı bir derece farkı oluyormu biraz sıcak bir memlekette olduğumdan yazın işlemci 2600x stok fanla 95 dereceleri gördü şu sıralardada işlemcimi 100de 100 kullanmıyorum tekrar 90lara çıkıyor belli oyunlarda

214 xt zaten arkadaşımda olduğundan ve çok memnun olduğundan listemdeydi oda dediğiniz gibi 3-4 yıldır kullanıyor ve iyide performans veriyormuş

Emirhanbayramf

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
108
Kule tipi ile sıvı soğutma ile aman aman bir fark olmuyor. Kule Tipi Ryzen5 5600 için gayet yeterli. Gidipte işlemci parası kadar MSİ sıvı soğutmaya para vermek akıl işi değil. Tabii ki ortalama fiyatlarda Sıvı Soğutma gayet yeterli ID Cooling kullanıyorum 60 derece yi geçtiğini görmedim henüz.

dombikpanda61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
Şimdi buradaki asıl soru hangi sı-vı soğutucu ile hangi kule tipi soğutucu kaiteli bir kule tipi soğutucu da sıvı soğutucu kadar performans verebilir

KS

Dunedain0

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Cevaplarınız için çok teşekkürler son karar olarak R5 5600 ile İd cooling 214xt alma kararı verdim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri