Ram Alma Konusunda Sorun Çıkar Mı ?

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Selam Dostlar,

3200G İle APU bir sistem hedefliyorum. En F/P ürünleri almak istediğim için son zamanlarda da baya satıyor XPG Hunter 8GB 3200 MHz DDR4 CL16 bu ürünü düşünüyorum ancak kafamda şöyle bir soru var.

Bu Ram eskiden yoktu birden piyasaya ucuz fiyattan geldi ve gidebilir diye düşünüyorum. Belki bütçe sıkıntısı yaşarsam 2 adet değil de 1 adet alabilirim ama bu sefer de ben 2. Ram i alana kadar satıştan falan kalkarsa başka Ram almak zorunda kalabilirim o zamanda aynı marka bile sorun çıkarıyorken farklı marka Ram almam sıkıntı olur diye düşünüyorum.

Sizce ne yapmalıyım ? 50-60TL fazla verip 2-3 ay sonra ilave yapacağım zaman bile piyasada olan bir Ram mi yoksa şimdi bunu almak mı ?

Moderatörün son düzenlenenleri:

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
3200G İle APU bir sistem hedefliyorum. En F/P ürünleri almak istediğim için son zamanlarda da baya satıyor XPG Hunter 8GB 3200 MHz DDR4 CL16 bu ürünü düşünüyorum ancak kafamda şöyle bir soru var. Bu Ram eskiden yoktu birden piyasaya ucuz fiyattan geldi ve gidebilir diye düşünüyorum. Belki bütçe sıkıntısı yaşarsam 2 adet değil de 1 adet alabilirim ama bu sefer de ben 2. Ram i alana kadar satıştan falan kalkarsa başka Ram almak zorunda kalabilirim o zamanda aynı marka bile sorun çıkarıyorken farklı marka Ram almam sıkıntı olur diye düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım ? 50-60TL fazla verip 2-3 ay sonra ilave yapacağım zaman bile piyasada olan bir Ram mi yoksa şimdi bunu almak mı ?
Apu sistem düşünüyorsaniz frekans fazla almakta fayda var bildiğim kadarıyla sistemi rahatlatıyor hocam

KS

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Apu sistem düşünüyorsaniz frekans fazla almakta fayda var bildiğim kadarıyla sistemi rahatlatıyor hocam
Biliyorum 3200MHz bana yeterli gibi geldi en kötü OC deneyebilirim. İşlemci 2933MHz destekliyor diye biliyorum o yüzden çok fazla uçmaya gerek yok gibi.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Biliyorum 3200MHz bana yeterli gibi geldi en kötü OC deneyebilirim. İşlemci 2933MHz destekliyor diye biliyorum o yüzden çok fazla uçmaya gerek yok gibi.
Anladım hocam sınır o frekans ise yapacak birşey yok, ram konusu şansınıza kalmış o dönem kaça geleceğini kestirmemiz mümkün değil pek. İlave konusu çetrefilli özellikle şu dönem çok sorun çıktı forumda bile

KS

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Anladım hocam sınır o frekans ise yapacak birşey yok, ram konusu şansınıza kalmış o dönem kaça geleceğini kestirmemiz mümkün değil pek. İlave konusu çetrefilli özellikle şu dönem çok sorun çıktı forumda bile
Yani aynı marka Ram lerde bile sorun çıkabiliyor onu iyi biliyorum. Bu ürün de birden geldi bir aralar satılmıyordu o yüzden stok bitince tekrar piyasadan gidebilir diye korkuyorum bir Ram aldım 3-4 ay sonra ilave yapacağım zaman farklı marka Ram riskine giremem sonunun ne olacağını biliyorum çünkü.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Yani aynı marka Ram lerde bile sorun çıkabiliyor onu iyi biliyorum. Bu ürün de birden geldi bir aralar satılmıyordu o yüzden stok bitince tekrar piyasadan gidebilir diye korkuyorum bir Ram aldım 3-4 ay sonra ilave yapacağım zaman farklı marka Ram riskine giremem sonunun ne olacağını biliyorum çünkü.
Valla ne desem bilemedim hocam hepsi birer ihtimal, çıkış yolu bulamazsanız yapıştırın aynı değerde olursa kurtarıyorsa şayet alternatif bir marka ile deneme yaparız 3 ay sonra, ama daha önce bu yolu izlemiş birinin onayı da lazım sorun olmasın

KS

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Valla ne desem bilemedim hocam hepsi birer ihtimal, çıkış yolu bulamazsanız yapıştırın aynı değerde olursa kurtarıyorsa şayet alternatif bir marka ile deneme yaparız 3 ay sonra, ama daha önce bu yolu izlemiş birinin onayı da lazım sorun olmasın
İllaki deneyen ve çalışan vardır ama garantisi yok.

@ugur.gozaydin hocam siz ne düşünüyorsunuz nasıl bir yol izlenmeli ?

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
İllaki deneyen ve çalışan vardır ama garantisi yok.

@ugur.gozaydin hocam siz ne düşünüyorsunuz nasıl bir yol izlenmeli ?
Hocam ilerde işlemci falan yükseltirsiniz ben goodram öneririm ya da crucial ballistix sabah geldi ram düşündüğümden daha premium bir hissiyatı var mhzsinin yüksek olması apu için avantaj.

KS

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Hocam ilerde işlemci falan yükseltirsiniz ben goodram öneririm ya da crucial ballistix sabah geldi ram düşündüğümden daha premium bir hissiyatı var mhzsinin yüksek olması apu için avantaj.
İleride işlemci yükselteceğimi sanmıyorum yanına bir ekran kartı ilavesi yapabilirim ama işlemci kalabilir. İlk karar verdiğimde crucial ballistix herkes önermişti kalite Ram diye ama işlemci zaten 2933MHz destekliyor 3200 bile yeter.

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
İleride işlemci yükselteceğimi sanmıyorum yanına bir ekran kartı ilavesi yapabilirim ama işlemci kalabilir. İlk karar verdiğimde crucial ballistix herkes önermişti kalite Ram diye ama işlemci zaten 2933MHz destekliyor 3200 bile yeter.
doğru ama 3600 olduğu için değil fiyatından dolayı bile sanırım ona zorunlusunuz en ucuz kaliteli ramlerden biri

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri