Realtek Ekolayzer Ayarları, Belki Farklı Bir Çözüm?

EsadT

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar bende aşağıya linkini bırakacağım kulaktıktan var, ve şöyle bir olay yaşadım. Bayram tatili için memlekete giderken yolda film izlerim diye bilgisayar kulaklığımı da yanıma aldım. Normalde hiçbir sorun çıkarmayan kulaklık telefona takınca sesi boğuk vermeye başladı, anlamadım. Neyse dedim, biraz hareket falan ettirdim. Ses düzeldi ama sık sık kesilmeye başladı. Kulaklığı çıkardım, eve gelene kadar takmadım. (5 gün) Bugün kulaklığı bilgisayara bağladığımda telefonda gelen sesin aynısı geliyordu. Bayağı araştırdım, en sonunda realtek diye bir program indirdim. Buradan ana ses ayarını R'ye kadar çektim (resim 1), boğukluk biraz düzeldi ama hala eski temizlik yok. Normal ayar çok sessiz oluyor, ekolayzer ayarı yapmak zorunda kalıyorum o da sesi değiştiriyor. Zaten normal ayar (resim 2) de pek sağlıklı gelmiyor. Sorun kulaklıktan mı, yoksa driverdan halledilebilir mi, windows ayarlarıyla oynayarak yapılabilir mi? Cevaplarınızı bekliyorum.
resim 1:
1712964526635.png

resim 2:
1712964439185.png

Bu arada eklemeden edemeyeceğim, kulaklığın fiyatı o değil. Neden o kadar fazla gözüküyor bilmiyorum.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
80
''Normalde hiçbir sorun çıkarmayan kulaklık telefona takınca sesi boğuk vermeye başladı''
Telefona takmadan önce hangi cihazda kullanıyordunuz? PC lAPTOP ??

Telefonda farklı gelmesi normal. Empedans ile ilgili bir durum. Empedans eşlemesi önemli.

''Neyse dedim, biraz hareket falan ettirdim. Ses düzeldi ama sık sık kesilmeye başladı.''

Jack girişleri özellikle kulaklığınki buradaki kablo zamanla eğilip bükülme sebebiyle kırılma yaşayabiliyor. Bunu kontrol edin.

İkinci etken faktör, anakrtınızdaki AUDIO teknik özellikleri.
Realtek High Definitions Codec bileşenleri (Realtek resmi sitesinden)

Ses (AUDIO) driverlarınI zaten yüklemişsinizdir.

Cougar CGR-P40NB-310 Immersa Ti resmi sitesinde

Herhangi bir özel yazılımı göremedim. Bu olsaydı daha iyi olurdu.

''Buradan ana ses ayarını R'ye kadar çektim.''
Bunun ne olduğunu biliyorsunuz. Stereo kullanamazsınız bu şekilde. alalade mono haline döner. L-R ikisinin tam ortasına çekin. sıfır değeri varsa burada kalsın.

Ekolayzer fotosunda; ekolayzer (yok) sıfrla bölümü:
Burada aşağıya inen oku tıklayıp önceden yüklenmiş ekolayzer ayarları seçip deneyebilirsiniz.

Bu yazılımı kullanmak şart değil. Daha gelişmiş
AIMP düşünülebilir. Bunda da hazır equalizer graphic band ayarları vardır. (Oda, pop, rock classic, bass, vb.)
18-band equalizer

KS

EsadT

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
''Normalde hiçbir sorun çıkarmayan kulaklık telefona takınca sesi boğuk vermeye başladı''
Telefona takmadan önce hangi cihazda kullanıyordunuz? PC lAPTOP ??

Telefonda farklı gelmesi normal. Empedans ile ilgili bir durum. Empedans eşlemesi önemli.

''Neyse dedim, biraz hareket falan ettirdim. Ses düzeldi ama sık sık kesilmeye başladı.''

Jack girişleri özellikle kulaklığınki buradaki kablo zamanla eğilip bükülme sebebiyle kırılma yaşayabiliyor. Bunu kontrol edin.

İkinci etken faktör, anakrtınızdaki AUDIO teknik özellikleri.
Realtek High Definitions Codec bileşenleri (Realtek resmi sitesinden)

Ses (AUDIO) driverlarınI zaten yüklemişsinizdir.

Cougar CGR-P40NB-310 Immersa Ti resmi sitesinde

Herhangi bir özel yazılımı göremedim. Bu olsaydı daha iyi olurdu.

''Buradan ana ses ayarını R'ye kadar çektim.''
Bunun ne olduğunu biliyorsunuz. Stereo kullanamazsınız bu şekilde. alalade mono haline döner. L-R ikisinin tam ortasına çekin. sıfır değeri varsa burada kalsın.

Ekolayzer fotosunda; ekolayzer (yok) sıfrla bölümü:
Burada aşağıya inen oku tıklayıp önceden yüklenmiş ekolayzer ayarları seçip deneyebilirsiniz.

Bu yazılımı kullanmak şart değil. Daha gelişmiş
AIMP düşünülebilir. Bunda da hazır equalizer graphic band ayarları vardır. (Oda, pop, rock classic, bass, vb.)
18-band equalizer
Telefona takmadan önce PC'de kullanıyordum. MSI B450M PRO M2 MAX anakartım.
Sizin dediğiniz gibi ana ses ayarını 0'a çektiğimde ses 1 numaralı videodaki gibi oluyor, tamamen sağa ya da sola çektiğimde ise 2 numaralı videodaki gibi oluyor.
1:
2:
Kaydı telefonu kulaklığa yaklaştırıp aldım, bilgisayardan almadım. Ses boğuk gelirken OBS'den video kaydı alıp telefondan dinlemiştim. Aslında bir sıkıntı yok, ses düzgün geliyor ama kulaklık düzgün veremiyor.
Fark ettiyseniz 1 numaralı videoda çoğu ses çıkmıyor. 2 numarada ise her şey çok net.

Bir de codec bileşenlerini bulamadım, linkini atabilir misiniz?
Şunu da ekleyeyim, pubg oynarken sıkan kişinin olduğu tarafa bakmadıkça seslerin gelmediğini, arabanın geçtiği tarafa bakmadıkça sesin çıkmadığını, ayak sesini duymak için ise dümdüz hedefe bakmam gerektiğini fark ettim. (Ana ses R'ye çekikken, öbür türlü zaten ses gelmiyor gördüğünüz gibi.)

Son düzenleme:
KS

EsadT

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Konuyu canlandırmak için yazıyorum, sorun hala devam ediyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri