Rog Strix B550-E Ile Tuf Gaming B550M-Plus (Wi-Fi) Arasında Kaldım.

Klugheit

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Dostlar ömürlük alacağım bunun için beni uzun yıllar götürecek OC desteği sunan bir anakart gerek.
Önemli birkaç nedenim olduğundan kafam çok karıştı, basitçe anlatayım.

1. alacağım kasanın ön panelinde ki Type-C girişini kullanabilmem için anakartımda Type-C destekli bir port olması lazım. TUF da bu yok. Olmadığı için harici port alıp kullanmadığım SSD yuvasına takıp bir porta sahip olabilirim ama 500 TL parayı ona vereceğime, üstüne katar diğer anakartını alırım daha iyi diyorum.

2. TUF anakartta gen 4 yuvasında soğutucu yok, soğutuculu bir 980 Pro almakla soğutucusuz arasında 30 euro fark var. Yerine ROG alıp soğutucusuz alsam dahili soğutucuyu kullanırım daha iyi diyorum.

3. ROG'un faz sayısı daha fazla ama TUF serisi askeri sınıf bileşenler ve sağlam yapı içeriyor.

Sonuç: Mantık diyor ki ROG STRIX al ama KORKUTUĞUM şu arkadaşlar. Ben ömürlük alacağım. ROG STRIX beni uzun yıllar götürür mü? OC falan yapsam mesela kafayı yemez değil mi? Eğer TUF gibi uzun yıllar götürecekse kesin ROG alırım.

Sistemim:

1. Carte mère:
TUF GAMING B550M-PLUS (WI-FI) ya da ROG STRİX B550-E GAMİNG

2. Processeur:
AMD Ryzen 5 5600 € 135

3. Glacière:
ID-COOLING SE-224-XT

4. Carte d'affichage:
Gigabyte GeForce RTX 3060 Ti Eagle OC D6X 8G € 375

5. RAM:
Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8) 3600MHz DDR4 CL18 € 55

6. Stockage:
Samsung 980 PRO Heatsink 1 TB PCIe 4.0 € 113

7. Bloc d'alimentation:
Corsair RM750X 80+ Gold 750w (2021) € 155

8. Boite d'ordinateur:
Cooler Master MasterBox TD500 Mesh V2 € 110

Son düzenleme:

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Avrupa'da yaşayanlar her yazana inanıyor herhalde ''askeri sınıf dayanıklılık falan ''
Türkiye serverinde bunlar birşey ifade etmiyor çünkü .
Uzun yıllar götürüp götüremeyeceğine kimse garanti etmez edemez .
Rog her anlamda Tuf un abisi .
''OC falan yapsam mesela kafayı yemez değil mi?""
Kafayı yemez ama küser sana bir iki gün . Sonra termal macun hediye edersin barışırsınız.

KS

Klugheit

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Avrupa'da yaşayanlar her yazana inanıyor herhalde ''askeri sınıf dayanıklılık falan ''
Türkiye serverinde bunlar birşey ifade etmiyor çünkü .
Uzun yıllar götürüp götüremeyeceğine kimse garanti etmez edemez .
Rog her anlamda Tuf un abisi .
''OC falan yapsam mesela kafayı yemez değil mi?""
Kafayı yemez ama küser sana bir iki gün . Sonra termal macun hediye edersin barışırsınız.
Aga işin bilmeyeni olarak kafamda milyon tane soru var ve herkesin ağzından başka bir şey çıkıyor. Bende forum forum kovalayıp sabah akşam interneti dolaşıyorum. Sanki anakartı gereksiz yere çok pahalıya alıyormuş gibi hissediyorum. Şu bahsettiğim ön panelde ve arka panelde type-c desteği bulunan, flash bios tuşu bulunan bildiğin anakartlar var mı ?

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Aga işin bilmeyeni olarak kafamda milyon tane soru var ve herkesin ağzından başka bir şey çıkıyor. Bende forum forum kovalayıp sabah akşam interneti dolaşıyorum. Sanki anakartı gereksiz yere çok pahalıya alıyormuş gibi hissediyorum. Şu bahsettiğim ön panelde ve arka panelde type-c desteği bulunan, flash bios tuşu bulunan bildiğin anakartlar var mı ?
Type c mi istiyorsun ? Thunderbolt mu ? Ona göre seçenekleri daraltabiliriz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri