RTX 3080 Vs RX 6900 XT

Mister Gizemli

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
2K oyun amaçlı kullanacağım sizce hangisi daha mantıklı. RX 6900 XT 2.5K daha pahalı sizce değer mi?

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
6900XT de 3080Ti performansı veriyor sayılır. Daha uygun ve DLSS ile 6900XT ye yetişebilir. 3080 alınabilir.

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
164
çok tartışmalı bir soru bu bazı insanlar için. şahsi fikrim:

insanlar her ne kadar amd yazılıma çöp atsa da, olay aslında sanıldığı gibi değil. uzun süredir amd kullanıyorum, yazılım açısından denildiği kadar sorun yaşamadım ki, bu algı çoğunlukla bizim ülkede var. amd nvidia kadar reklam yapamıyor maalesef. bu iki karşılaştırmada amd saf güç olarak daha güçlü fakat nvidia'nın sağladığı birkaç yazılımsal özellik ile 3080 daha ön plana çıkıyor. bu amd kötü demek mi ? hayır. amd fsr gibi teknolojileri nvidiadan nerdeyse 2 yıl sonra üretti, nvidianın bu konuda fark atması normal çünkü 2 yılda neler yapılıyor neler... amd de yavaş yavaş bu işlerde gelişiyor her ne kadar şuan çok kullanmasam da.

sonuç olarak; ikisi de güzel ve güçlü kartlar. eğer amd işlemcin varsa 6900xt al, sam performansı ile çok uyumlu calısıyorlar.

KS

Mister Gizemli

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
çok tartışmalı bir soru bu bazı insanlar için. şahsi fikrim:

insanlar her ne kadar amd yazılıma çöp atsa da, olay aslında sanıldığı gibi değil. uzun süredir amd kullanıyorum, yazılım açısından denildiği kadar sorun yaşamadım ki, bu algı çoğunlukla bizim ülkede var. amd nvidia kadar reklam yapamıyor maalesef. bu iki karşılaştırmada amd saf güç olarak daha güçlü fakat nvidia'nın sağladığı birkaç yazılımsal özellik ile 3080 daha ön plana çıkıyor. bu amd kötü demek mi ? hayır. amd fsr gibi teknolojileri nvidiadan nerdeyse 2 yıl sonra üretti, nvidianın bu konuda fark atması normal çünkü 2 yılda neler yapılıyor neler... amd de yavaş yavaş bu işlerde gelişiyor her ne kadar şuan çok kullanmasam da.

sonuç olarak; ikisi de güzel ve güçlü kartlar. eğer amd işlemcin varsa 6900xt al, sam performansı ile çok uyumlu calısıyorlar.
işlemci olarak 5800X3D düşünüyorum

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
164
işlemci olarak 5800X3D düşünüyorum
6900xt ile gerçekten uyumlu çalışırlar biostan sam açarsan. nvidia alsan intel derdim şahsen. 5800x3d inanılmaz güçlü bir kart ve squad gibi optimizasyonu rezalet olan, sadece cpu yiyen bir oyunu bile çok güzel oynatır.

KS

Mister Gizemli

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
KS

Mister Gizemli

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Peki siz olsanız 5800X3D nin yanına hangisini alırdınız

RTX 3080 in 10 GB modeli ve 12 GB modeli arasında ne fark var
Ben aslında AMD tercih ederdim ama benim yüzünden birinin çok para verip kartta sorun yaşayacağı ihtimalini 1000 de 1 bile olsa düşünüyorum ve o yüzden Nvidia önerdim. Şuan alsam 6900XT yada 6950XT alırdım.

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
Ekran kartı sistemde bir terslik ve ya yanlışlık tespit ederse kendini kapatıyor ve ekran siyah oluyor sistemi yeniden başlatmak gerekiyor. Tabi sorun ekran kartının Driver sürümünden de olabiliyor o zaman uygun sürümü bulup sıkıntısız kullanan oluyor biraz şans işi.

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
164
o nedir

Peki sizce ileride çözülür mü. çünkü benim RX 6900 XT alasım vardı.
wattman bir yazılımsal sorun değildir tam aksine kartı korumak için geliştirilmiş bir otomatik yazılımdır. kartla alakalı değil, bazen diğer parçaların uyumsuz bir sorunundan dolayı da meydana geliyor. mesela ramde o an bir sorun oluyor, amd yazılımı ise kartı korumak için wattman veriyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri