Rx 580 Armor 8 GB Ekran Kartı Sıcaklık Sorunu

Alperen Arıkanoğlu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Öncelikle selam . Msi Rx 580 Armor 8 GB bir ekran kartına sahibim oyunlarda sıcaklık değerleri çok artmaya başladı ve genellikle bütün oyunlarda 75 ve 85 derece arasında değişiyor. Undervolt'ta yaptım lakin sıcaklar beni korkutuyor sizce bir sikinti çıkarır mı bu sıcaklıklar bir de ekran kartı çok ses çıkarıyor diye fan hızlarınıda kıstım biraz. Bu sıcaklık değerlerinin düşürebilir miyim yoksa normal değerler mi yardım ederseniz sevinirim.

KS

Alperen Arıkanoğlu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Kasa marka modeli ve konumu, ayrıca ortam sıcaklığınız nedir?
qfbc1d8

kasanın markası Thermaltake V200 TG 600W 80+ RGB Edition  ayrıca ortam sıcaklığını tam bilemiyorumda kapım ve pencerem kapalı genellikle odada

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Kasanız aşağı konumda ve biraz dar bir yerde. Birde kasanın önü kapalı bir model almışsınız haliyle en küçük ortam sıcaklığı içeride büyük etkiler yaratacaktır. Yaz geldi eviniz normalden biraz sıcaksa bununda etkisi büyük olur. GPU biriminizde RX 500 serisi bir kart bu seri zaten TDP olarak yüksek bir seri yani ufak değişimler kartınızı çok etkiler. Kasa değişmeden önerebileceğim şeyleri yazıyorum.

• Kasa içi temizliği. GPU birimiz dahil kasa içindeki bileşenlerin toz ve termal macun yenilemelerini yapın. GPU birimi için özellikle kaliteli bir macun kullanmanızı isteyeceğim. Arctic MX-4 2019 , NOCTUA NT-H1 veya H2 , THERMALTAKE TG-50 Elmas Partiküllü , CORSAIR XTM50 , COOLER MASTER IC Essential E1 ürünleri aklıma gelen iyi ürünler.
  • Mümkünse kasanızı dar bir tünele değil açık bir alana konumlandırın ve mümkünse masa üzerine oturma pozisyonunuzda başınız hizasında olsun.
  • Fan devir ayarlarınızı %15-20 kadar artırmanız faydalı olacaktır.

KS

Alperen Arıkanoğlu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Kasanız aşağı konumda ve biraz dar bir yerde. Birde kasanın önü kapalı bir model almışsınız haliyle en küçük ortam sıcaklığı içeride büyük etkiler yaratacaktır. Yaz geldi eviniz normalden biraz sıcaksa bununda etkisi büyük olur. GPU biriminizde RX 500 serisi bir kart bu seri zaten TDP olarak yüksek bir seri yani ufak değişimler kartınızı çok etkiler. Kasa değişmeden önerebileceğim şeyleri yazıyorum.

• Kasa içi temizliği. GPU birimiz dahil kasa içindeki bileşenlerin toz ve termal macun yenilemelerini yapın. GPU birimi için özellikle kaliteli bir macun kullanmanızı isteyeceğim. Arctic MX-4 2019 , NOCTUA NT-H1 veya H2 , THERMALTAKE TG-50 Elmas Partiküllü , CORSAIR XTM50 , COOLER MASTER IC Essential E1 ürünleri aklıma gelen iyi ürünler.
  • Mümkünse kasanızı dar bir tünele değil açık bir alana konumlandırın ve mümkünse masa üzerine oturma pozisyonunuzda başınız hizasında olsun.
  • Fan devir ayarlarınızı %15-20 kadar artırmanız faydalı olacaktır.
Öncelikle teşekkürler . Ekran kartının fan hızlarını arttırdım ama kasada 4 adet fan bulunmakta bunların hızınıda arttırmam mümkünmüdür ayrıca arttırsam olumlu bir etkisi olur mu ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Kasa fanlarının devrini biraz arttırmak içerideki taze hava akışını hızlandırır buda sıcaklık olarak olumlu yansır tabi. Kasa fan devir ayarını anakart yazılımınızdan yada BIOS üzerinden yapabilirsiniz.

Ekran kartının fan hızı ayarını arttırmak pek işe yaramayabilir. Ancak düşük kullanımlardaki fan devir ayarını biraz yükseltmek kartı düşük kullanımlarda serin tutacağından yüke girdiğinde ani ısınmasını biraz törpüler. Birde ekran kartınızın power yani güç kullanımını %5 kadar düşürürseniz buda çok çok az FPS kaybı yaratır ama sıcaklığa olumlu yansır.

Son olarak diğer dediklerimi mutlaka yapmanızı tavsiye ederim.

KS

Alperen Arıkanoğlu

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Kasa fanlarının devrini biraz arttırmak içerideki taze hava akışını hızlandırır buda sıcaklık olarak olumlu yansır tabi. Kasa fan devir ayarını anakart yazılımınızdan yada BIOS üzerinden yapabilirsiniz.

Ekran kartının fan hızı ayarını arttırmak pek işe yaramayabilir. Ancak düşük kullanımlardaki fan devir ayarını biraz yükseltmek kartı düşük kullanımlarda serin tutacağından yüke girdiğinde ani ısınmasını biraz törpüler. Birde ekran kartınızın power yani güç kullanımını %5 kadar düşürürseniz buda çok çok az FPS kaybı yaratır ama sıcaklığa olumlu yansır.

Son olarak diğer dediklerimi mutlaka yapmanızı tavsiye ederim.
Peki önerebileceğiniz bir undervolt ayarı var mı şahsi düşüncem internette çok bilgi kirliliği varda.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Sadece 5% kadar güç kullanımını düşürmeniz yeterli. AMD kartlarda nasıl oluyor emin değilim ama NVIDIA kartlarda bu güç kullanımını % değerler ile yazılımdan düşürüp yükseltebiliyorsunuz. AMD kartlarda voltaj 'mı giriliyor uzun zamandır yazılımlarını kurcalamamıştım. 

Şimdi biraz baktım evet AMD kartlarda frekanslara bağlı voltaj belirleniyormuş ki ilk defa böyle bir şey gördüm desem yeridir.   video bence gayet açıklayıcı olarak anlatıyor. Siz ayarlarınızı kesinlikle aynı şekilde yapmayın. Deneme yanılma yöntemi ile kendi kartınız için en ideal oranı bulabilirsiniz.

Ancak bunu 3. kez söylüyorum diğer önerdiklerimi önce denemeniz daha mantıklı bir karar olabilir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri