RX 6500 XT PCI-e 4.0

Hasanali0

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar arkadaşlar,

Yeniyim yanlış yere açtıysam kusura bakmayın. Arkadaşlar şimdi benim RX 6500 XT ve Intel i3-10105F işlemcim var. Ekran kartım 4.0 PCI-e anakartlarda da tam performans çalışıyor. Aklımda H510m veya B460m vs serisi var.

Fakat aklıma takılan soru işlemcim 3.0 olduğu için ekran kartının 4.0 da çalışmasını engeller mi? Farklı cevaplar aldığım için çok kafam karıştı. Lütfen yardımmmmm

Moas

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
104
Sa yeniyim yanlış yere actiysam KB
Arkadaşlar şimdi benim rx 6500 xt ve i3 10105f işlemcim var. Ekran kartım 4.0 pcie anakartlarda da tam performans calisiyor. Aklımda h510m veya b460m vs serisi var. Fakat aklıma takılan soru işlemcim 3.0 olduğu için ekran kartının 4.0 da çalışmasını engeller mi? Farklı cevaplar aldığım için çok kafam karıştı. Lütfen yardimmmmm
Merhabalar, anakartınız Pci 4.0 ekran kartı girişine sahipse ekran kartınız 4.0 modunda çalışır. Olay anakartınızla alâkalı

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
905
Evet @Moas hocam haklı işlemcideki pci 3.0 muhabbeti ile ekran kartı aynı şeyler değil. Ekran kartını 4.0 alıp, anakarttaki slotta da 4.0 varsa çalışır.

KS

Hasanali0

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Evet @Moas hocam haklı işlemcideki pci 3.0 muhabbeti ile ekran kartı aynı şeyler değil. Ekran kartını 4.0 alıp, anakarttaki slotta da 4.0 varsa çalışır.
Hocam işlemci 11.nesil olursa 4.0 da çalışır diyorlar. Eminsiniz değil mi

Moas

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
104
Hocam işlemci 11.nesil olursa 4.0 da çalışır diyorlar. Eminsiniz değil mi
Ben genel olarak işlemcinin ekran kartıyla bağlantısını anlayamadım. Anakart bir devredir. Devrenin üzerine çizilen model ve monte edilen transistörler/kapasitörler ve devre şeması ile bir anakart inşa edilir. Ekran kartının takıldığı slot önemli burada ben hala neden işlemciye ısrar ettiğinizi anlayamadım. Ekran kartını taktığınız slot eğer Pci 4.0 destekliyorsa o zaman taktiginiz ekran karti da Pci 4.0 modunda calisacaktir. Pci 4.0 anakart bilgisi almak istiyorsaniz lutfen yeni bir konu acin İntel Pci 4.0 Anakart Önerisi diye başlık yazın ve bütçenizi de belirtin. Hocalarimiz Elinden geleni size yardim etmek için yapacaktir emin olun.

NOT: Elektronik okuyali uzun zaman oldu haliyle cok sey unuttum eger ki verdigim bilgileri guncelleyecek veya duzeltecek bir hocamiz varsa simdiden agzina saglik. Bu konuda en saglikli bilgileri @ugur.gozaydin hocamizdan alabiliriz diye dusunuyorum

Moas

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
104
Sizin için buraya link bıraktım. İntel ve Pci 4.0 uyumlu anakartlar arasında kendi butcenize uygun olanı alabilirsiniz AMA size önemli bir şey söylemek isterim ki ekran kartiniz RX 6500 xt modeli ve bu modelde Pci 3 veya 4.0 arasinda neredeyse hic fark olmuyor. Sizin o beklediginiz Pci 4.0 a gecersem performans artar oo kesinlikle Pci 4.0 destekli anakart almaliyim dusuncesi Üst Seviye anakartlarda biraz fark ediyor.

Öncelikle sunu soralim. Pci 3.0 nedir biliyor muyuz??

Pci 3.0 destekli amakartlar 8 gb bellege kadar destekliyor (sizin kartinizda 4 gb bellek var)

Pci 4.0 ise 16 gb bant genisligine kadar bir teknoloji sunuyor (tekrar soyluyorum Rx 6500 xt ekran karti 4 gb bir bellege sahip)

Yani kisacasi sizin icin Pci 3.0 bir anakart gayet yetecektir.

Pci 4.0 bant genisligini M2 Ssd kullacaksaniz eger o zaman oyle bir anakarta ihtiyaciniz olur.

Yani eger m2 ssd hizini saniyede 7000mb gibi bir rakam veriyorsa o zaman Pci 4.0 ozelligi sizin icin gerekli olur ama normal bir sata ssd veya sanuyede 4gb a kadar hizi olan bir m2 ssd kullanirsaniz Pci 3.0 anakart bunu destekliyor olacak

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
6500 XT kartını 4.0 olarak çalıştırmak için CPU ve Anakart 'ın 4.0 desteklemesi gerekiyor. Anakartı 4.0 alıp işlemciyi 3.0 destekleyen bir model alırsanız olmaz. Ekran kartının PCIe hattı işlemciden gelir bu yüzden işlemcinin de 4.0 desteklemesi gerekiyor. INTEL 500 serisi PCIe 4.0 destekleyen anakartlar sadece 11. nesil PCIe 4.0 destekleyen işlemcilerle kullanılırsa 4.0 desteğini kullanmanıza izin veriyor.

6500 XT kartını 3.0 bir anakarta takarsanız 3.0 olarak çalışır soket geriye doğru uyumludur.

Örnek olarak anakart aldınız diyelim. Takabileceğiniz minimum 11. nesil işlemci bu model. Tıklarsanız PCIe 4.0 desteği yazıyor. Buda demek oluyor ki anakart özelliklerinde EXPANSION SLOT 1x PCIe x16 slot (From CPU) yazan yerdeki ekran kartı soketindeki PCIe 4.0 desteğini bu 11400F işlemcisiyle kullanabilirsiniz demek oluyor. Özetle INTEL 500 serisi anakart + 11. nesil işlemci ile 4.0 desteği alabilirsiniz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri