RX 6600 + R5 4650G 2X8 GB Ram Valorant düşük fps

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Merhaba,
Ekran kartı bu gün geldi. Aldığım fps değerleri çok kötü yani how much fps can i get sitesinde 470-550 görünürken ben 1080p low ayarlarda 210 u geçemiyorum 160 ı bile görüyor. Ben bu değerleri RX 460'da alıyordum zaten. Ne yapabilirim yardımcı olur musunuz? DDU ile sildim yükledim smart access memory vs açık, ryzen 5 dahilisini tamamen devre dışı bıraktım filan yok yani işe yaramıyor. Aynı FPS'i almak için boşa para vermiş olmak istemiyorum.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,001
Cvp: RX 6600 + R5 4650G 2X8 GB Ram Valorant düşük fps

1-) Denetim masasına girerek güç seçenekleri kısmını almadıysanız "yüksek performans" seçeneğine çekin.

2-) Ram'leriniz BIOS'ta default gelmiş olabilir. Yani şuanda 2666MHz'de çalışıyor olabilir. Bunun için en yüksek frekans değeri neyse RAM'lerde, oraya çekin.

3-) AMD Ryzen Master uygulamasına girerek ayarlar bölümünde seçeneğinizi "oyun" olarak değiştirin.

4-) 1080P Low ayar yapmak yerine, 1080P Ultra veya High ayarlara çekerek kaç FPS değeri aldığınızı yazar mısınız? Genellikle CS:GO, League of Legends ve Valorant gibi oyunlar ekran kartını kullanmadıkları için, istenilen FPS değerlerini vermiyor olabilir. O yüzden ayarı yükseltip denerseniz, daha net anlayabiliriz.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
OceanLaB' Alıntı:
1-) Denetim masasına girerek güç seçenekleri kısmını almadıysanız "yüksek performans" seçeneğine çekin.

2-) Ram'leriniz BIOS'ta default gelmiş olabilir. Yani şuanda 2666MHz'de çalışıyor olabilir. Bunun için en yüksek frekans değeri neyse RAM'lerde, oraya çekin.

3-) AMD Ryzen Master uygulamasına girerek ayarlar bölümünde seçeneğinizi "oyun" olarak değiştirin.

4-) 1080P Low ayar yapmak yerine, 1080P Ultra veya High ayarlara çekerek kaç FPS değeri aldığınızı yazar mısınız? Genellikle CS:GO, League of Legends ve Valorant gibi oyunlar ekran kartını kullanmadıkları için, istenilen FPS değerlerini vermiyor olabilir. O yüzden ayarı yükseltip denerseniz, daha net anlayabiliriz.
Ayarların hepsi yapılı ultra da 160 fps alıyorum. Yapabileceğim farklı bir ayar var mı? Ryzen 5 4650G düşük bir işlemci değil ki.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Sorun olarak gördüğünüz FPS sıkıntısı tek bir oyunda mı? Farklı oyunlarda da deneyin ki bir türe veya oyuna özel bir süreç mi anlayalım. Önerim internet bağlantısına muhtaç olmayan hikayeli bir oyunda deneme iz. Ayrıca birde tek bellek mi çift bellek mi kullanıyorsunuz belirtin. Ryzen de bellek sayısı önemli. Son olarak oyun içinde oynarken MSİ Afterburner ile CPU + GPU yük durumlarını ve RAM + FPS durumlarını gösteren SS ler patlasın.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sorun olarak gördüğünüz FPS sıkıntısı tek bir oyunda mı? Farklı oyunlarda da deneyin ki bir türe veya oyuna özel bir süreç mi anlayalım. Önerim internet bağlantısına muhtaç olmayan hikayeli bir oyunda deneme iz. Ayrıca birde tek bellek mi çift bellek mi kullanıyorsunuz belirtin. Ryzen de bellek sayısı önemli. Son olarak oyun içinde oynarken MSİ Afterburner ile CPU + GPU yük durumlarını ve RAM + FPS durumlarını gösteren SS ler patlasın.

God of War indiriyorum onda deneyeceğim. Sanırım oyun işlemci bazlı olduğu için bu kadar az fps alıyorum. Çünkü kart 3060 gücünde bildiğim kadarıyla. Ryzen 5 4650G ile anca bu kadar alınıyordur.
Şimdi için değilde gelecek için sorayım bari, bu kartın yanına hangi işlemciyi almamı önerirsiniz?

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56

@"ugur.gozaydin" 
hocam doğru düzgün ss alamadım ama ultra grafiklerde sadece gölgeler medium 60fps oynarken bi anda 40 fps e düşüp drop yaşayabiliyorum gözlemleyebildiğim kadarıyla ekran kartı kullanımı %40 30 a düşüyor, sıcaklığı 53 55 derece hiç anlayamadım işlemci de aynı :D  buz gibi ikisi de. Normal değerler de %80'de falan oluyor %99 olması gerekmez mi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129

Şu online oyunları bir türlü anlayamadım. Bazı sistemlerde GPU kullanımı sizdeki gibi düşük oluyor ki en az kitlelerin 50% kadarı böyle ama bazılarında da 90% üzerinde seyrediyor. Çözebilmiş değilim bu işi. :D 

Nette birkaç video baktım 5600X + RX 6600 veya 11400 + RX 6600 kombinlerinde LOW/MED/HIGH ayarlarda söylediğiniz şekilde GPU kullanımı bir çok video gördüm böyle anlam veremiyorum.

Link AMD :
Link INTEL : 

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
ugur.gozaydin' Alıntı:
Şu online oyunları bir türlü anlayamadım. Bazı sistemlerde GPU kullanımı sizdeki gibi düşük oluyor ki en az kitlelerin 50% kadarı böyle ama bazılarında da 90% üzerinde seyrediyor. Çözebilmiş değilim bu işi. :D 

Nette birkaç video baktım 5600X + RX 6600 veya 11400 + RX 6600 kombinlerinde LOW/MED/HIGH ayarlarda söylediğiniz şekilde GPU kullanımı bir çok video gördüm böyle anlam veremiyorum.

Link AMD :
Link INTEL : 
O zaman yapcak bir şey yok galiba teşekkürler hocam

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri