Ryzen 2700x Aorus Edition

Tamer Yiğit Şahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sizinle sinerjiden topladığım sistemimin son halini paylaşmak istedim, önerilere açığım.

Ekran kartı birkaç hafta idare etsin video izlerken vs.
aklımdaki ekran kartı    (2K Monitorüm vs. yok bu yeterli olur diye düşünüyorum)
son olarak sinerji de sistem toplayıp sorun yaşayan oldu mu?

İşlemci : 
Anakart : 
Ekran Kartı : 
Ram : 
SSD : 
Kasa : 
Güç kaynağı : 

letrod

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
r7 2700x çok yüksek bir işlemci r5 2600x bile 1660ti rahatlıkla besleyebilecektir benim tavsiyem işlemciden biraz kısıp ekran kartı olarak daha yüksek bir şey almanız 2060 bile alabilirsizin daha ileriye dönük olacaktır (ben bile şuan r5 2600x ile 2070 kullanıyorum ve 0 darboğaz ile rahatlıkla kullanıyorum)

Tamer Yiğit Şahin' Alıntı:
Sizinle sinerjiden topladığım sistemimin son halini paylaşmak istedim, önerilere açığım.

aklımdaki ekran kartı    (2K Monitorüm vs. yok bu yeterli olur diye düşünüyorum)

İşlemci : 
Anakart : 
Ekran Kartı : 
Ram : 
SSD : 
Kasa : 
Güç kaynağı : 

birde render felan yapmayacaksanız m2 ssd önermem ucuz bir sata ssd işinizi görecektir

Birde hasa yönünden biraz pahalı bir kasa seçmişsiniz benim önerim
sizin seçtiğiniz kasa ile arasında 400 tl gibi ciddi bir fiyat farkı var

KS

Tamer Yiğit Şahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
letrod' Alıntı:
r7 2700x çok yüksek bir işlemci r5 2600x bile 1660ti rahatlıkla besleyebilecektir benim tavsiyem işlemciden biraz kısıp ekran kartı olarak daha yüksek bir şey almanız 2060 bile alabilirsizin daha ileriye dönük olacaktır (ben bile şuan r5 2600x ile 2070 kullanıyorum ve 0 darboğaz ile rahatlıkla kullanıyorum)

İşlemci : 
Anakart : 
Ekran Kartı : 
Ram : 
SSD : 
Kasa : 
Güç kaynağı : 

birde render felan yapmayacaksanız m2 ssd önermem ucuz bir sata ssd işinizi görecektir

Birde hasa yönünden biraz pahalı bir kasa seçmişsiniz benim önerim
sizin seçtiğiniz kasa ile arasında 400 tl gibi ciddi bir fiyat farkı var

render yapacağım, o yüzden sonuna kadar kullanacağım işlemciyi ve ssd i açıkcası biraz görsel şölen olsun istedim parçalarin aynı özellikte düşük fiyatları vardı, ama gerek uyumluluk gerekse gigabytenin kalitesi hoşuma gitti , beni endişelendiren tek şey müşteri hizmetleri sorunluymuş

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Diğer konunuzda  size detayları vermiştim ama yeni konu açmışsınız o konuyu kapattım bu yüzden. 

Parçaları çok abartmışsınız fazla para harcamışsınız bence aynı performansı alabileceğiniz başka ürünleri tercih edin. E.Kartını sonradan alacaksınız madem bu kadar abartı parçalara gerek yok. Harcadığınız para çok aşırı.

Örneğin;

RAM olarak seçtiğiniz ürün çok fazla bir not: 3000 ile 3200 Mhz arasındaki o 200 mhz farkı anlayamazsınız Render işleri dahil o kadar büyük fiyat farkını vereceğiniz bir durum yok. - 669 TL 'ye bu ürünü alın ve 550 TL kara geçin o farkı verecek bir artı durum yok.

Kasa için de çok fazla para harcamışsınız neredeyse 1000 TL gerek yok buna da - 537 TL 'ye bu kasayı alın 4 Adet RGB anakart tarafından kontrol edilebilir fan Temperli cam 360mm 'ye kadar sıvı soğutma desteği sunan bu kasayı alın 428 TL kara geçin. Seçtiğiniz kasanın bir artı durumu yok bu kasaya göre hatta bu kasa çok daha iyi.

PSU içinde geçerli bu durum seçtiğiniz PSU çok çok fazla GTX 1660 Ti alacaksınız RTX 2080 Ti + 9900K işlemcisi kombinasyonu yapıp üst seviye O.C. yapsanız bile o güç kaynağı çok fazla.   - 436 TL 'ye bu ürünü alın 438 TL kara geçin ve bu ürün ile bile bahsettiğim kombinasyonu yapıp üst düzey O.C. yapabilirsiniz yani bu güç kaynağı bile tüm işleriniz için çok fazla bu ürünü tercih edin.

Anakart olarak bir şey denemiyorum sadece bir öneri, eğer üst düzey O.C. yapmayacaksanız ki ben böyle düşünüyorum sebebi Sıvı Soğutma koymamışsınız bu durumda O.C. yapmayacaksınız demek olur bu X470 bir anakarta gerek yok, B450 çipseti ilede O.C. işleri yapabilirsiniz ve Wi-Fi için alacaksanız bu seçtiğiniz anakartı B450 çipsetininde böyle versiyonlar Sinerjide sadece mini model kalmış ama Wi-Fi için almayacaksanız benim tavsiyem   - 752 TL 'ye bu ürünü alın ve 797 TL kara geçin çok aşırı fiyat farkı var Wi-Fi için gerek yok harici kaliteli bir Wi-Fi modülü 100-150 TL zaten bu 797 TL farkı çipset için ve Wi-Fi için vermeyin. Yada o anakartın hakkını verecekseniz bir 240mm sıvı soğutucu alın yoksa boşa masraf etmiş olursunuz.

SSS konusuna gelirsek 256 GB m2 Render işleri için yeterli olmaz size ama yinede ille 240/256 GB kapasiteli bir m2 alacaksanız   - 379 TL 'ye bu ürünü alın böylece 205 TL kara geçersiniz ve daha hızlı bir SSD almış olursunuz. Çok daha iyisini isterseniz   - 465 TL 'ye bu ürünü alın SAMSUNG EVO hızlarına erişin ve aradaki fark 119 TL sizin seçtiğiniz modelden daha ucuz.

Bunlardaki değişiklik ile toplamda 2300 TL kara geçin aynı performansı alırsınız. Bu artan para   bu ekran kartını alırsınız. Diğer E.Kartı çıkacağı içinde 340 TL kadar kara geçersiniz. Bu para ile SSD 'yi yükseltebilirsiniz. Yada çok az daha ekleyip 240mm sıvı soğutma alabilirsiniz. Bu şekilde çok daha iyi harcamış olursunuz paranızı ve daha dengeli performanslı bir sisteminiz olur.

KS

Tamer Yiğit Şahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
haklısınız sanırım reklamin büyüsüne kapıldım, ram i kesinlikle değiştireceğim bahsettiğiniz ram fp olarak harika birşey.
Kasa için bütçeyi yüksek tutma sebebim geniş iç hacimine ihtiyacım olduğu için günlerce açık kalacak pc hava akışı iyi olmalı ve kolay temizlenebilir olmasını istedim, Anakart olarak 2700x için x470 tavsiye ediliyor o.c için soğutma vs. b450 bios güncellemesi ile kullanılabiliyor, fakat x470 kadar parçaları kaliteli mi soğutması v.s o.c yapacağımı pek düşünmüyorum sıvı soğutma almadan ama ilerde kaliteli bir sıvı soğutucu da ekleyeceğim sistemime, ssd konusunda da size katılıyorum bu model çok iyimiş buna geçeceğim, son olarak Güç kaynağı modüler olmasına dikkat ettim çünkü ilerde sisteme çift ekran kartı bile katabilirim kaliteli ileriye dönük olsun istiyorum, ekran kartı olarak dediğim gibi şuan oyun oynamycağım iş olarak düşünebiliriz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
haklısınız sanırım reklamin büyüsüne kapıldım, ram i kesinlikle değiştireceğim bahsettiğiniz ram fp olarak harika birşey.
Kasa için bütçeyi yüksek tutma sebebim geniş iç hacimine ihtiyacım olduğu için günlerce açık kalacak pc hava akışı iyi olmalı ve kolay temizlenebilir olmasını istedim, Anakart olarak 2700x için x470 tavsiye ediliyor o.c için soğutma vs. b450 bios güncellemesi ile kullanılabiliyor, fakat x470 kadar parçaları kaliteli mi soğutması v.s o.c yapacağımı pek düşünmüyorum sıvı soğutma almadan ama ilerde kaliteli bir sıvı soğutucu da ekleyeceğim sistemime, ssd konusunda da size katılıyorum   bu model çok iyimiş buna geçeceğim, son olarak Güç kaynağı modüler olmasına dikkat ettim çünkü ilerde sisteme çift ekran kartı bile katabilirim kaliteli ileriye dönük olsun istiyorum, ekran kartı olarak dediğim gibi şuan oyun oynamycağım iş olarak düşünebiliriz.

Anakart olarak B450 çipseti X470 ile aynı BIOS güncellemesine gerek yok direkt tanınıypr ve O.C. işlemi içinde uygun bir çipset gerek yok bence üst düzey işlemcinin sınırlarını zorlayacak O.C. yapmayacaksınız. Kasa olarakta TG5 modeli geniş ve hava akışı yüksek bir model ayrıca büyük ve kolay temizlik yapılabilen bir kasa ayrıca 360mm ye kadar tüm sıvı soğutmalara uygun ve 4 fan ile gelmesi ayrı bir artı bence dediklerimi yapın pişman olmazsınız. PSU için modüler olmasına gerek yok bıraktığım PSU da tüm çıkışlar mevcut zaten çoklu ekran kartı kullanımında sıkıntı çekmezsiniz. Fazladan 400 küsür TL para vermeyin bence.

KS

Tamer Yiğit Şahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
hocam harikasınız anakart konusunda çok kafa patlatmıştım , b450 çipsette gigabyte mi önerirsiniz?
Psu olarak dediğiniz gbii onu alacağım, kasa da tamam değerli önerileriniz için teşekkür ederim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
önerdiğimi alın gigabyte elite çok iyi bir markası genelde işlemci mosfet yapılarını iyi soğutucular koyar O.C. işlemi için bu önemli dedğim anakartı alın 752 TL fiyatı var ben sizin paranız boşa gitmesin diye önerilerde bulundum yoksa para musluğunda sıkıntı yoksa en iyilerini alırsınız zaten maksat belli bütçeye en iyisini almak.

Başka sorularınız varmı?

KS

Tamer Yiğit Şahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
sizce kasanın mesh panel olması ne kadar önemli önerdiğiniz kasa da yok sanırım , görünüşten çok kasa da sağlamlık ve hava akışı önemli diye düşünüyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Tüm kasalarda artık bu tarz bir yapı kullanılıyor düz mesh ızgaraya göre biraz daha az bir akım gücü olacak bu doğru ama bu ciddi bir fark değil zaten bu kasada yani Sharkon TG5 modelinde hava akımı yan ızgaralardan çekiliyor ve 3 fan çektiği için bir mesh ızgara kadar hava akışı sağlanıyor merak etmeyin bu konuda bir sorun yok. Ama illede mesh ızgara isterseniz F/P odağı çok çok iyi   aynı fiyata bu kasayıda alabilirsiniz. Eksik olarak Temperli cam yok ve RGB fan yok bu kadar fark olarak sadece bu ikisi var.

KS

Tamer Yiğit Şahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
o zaman tg5 de karar kıldım hocam, sitesinden kasa özelliklerinde sıvı soğutma desteği göremedim mersin de yaşıyorum yazları gerçekten çok sıcak oluyor bu sisteme şuan sıvı soğutma ekleyemem fakat ilerde kesinlikle ekleyeceğim demem o ki tg5 uygun mudur

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
ön taraftaki fanların olduğu yer ve üst videosunda belirtiliyor çok takılıyorsanız ve gerçekten baya sıcak oluyorsa bir önceki önerdiğim cooler master kasayı alabilirsiniz.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri