Ryzen 3 3100 1650 Super Sistemde Takılmalar

brkntrz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba başlıkta yazdığım gibi bu sorunu uzun zamandır yaşamaktayım. Artık bu sorundan sıkıldım ve çözümünü arıyorum. Çünkü bu sorun bana hiçbir oyunu zevkle oynattırmıyor. Sorunum oyun oynarken olan anlık donma ve takılmalar, fps yüksek fakat her 2-3 saniyede bir bu takılmalar oluyor. CSGO da bile mevcut bu sorun. Takılmalar olduğunda ekran kartı kullanımı 98-99 dan 80lere 70lere düşüyor. Oyunlar ve windows ssd de yüklü. Lütfen bu sorunumu çözmeme yardımcı olur musunuz?

Sistemim;

AMD Ryzen 3 3100 İşlemci
MSI A320M-A PRO Anakart
GSKILL 2X8 3000MHZ DUAL KIT Ram
MSI GEFORCE GTX 1650 SUPER GAMING X Ekran Kartı
XIGMATEK X-POWER 500W 80+ Psu
HYPERX FURY 3D 240 GB Ssd
WESTERN DIGITAL BLUE 3.5 1 TB Hdd

Denediğim çözümler;

DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp yeniden yükledim
Anakart bios güncelledim
FurMark ile ekran kartı stres testi yaptım
MemTest ile ramleri test ettim
Farklı windows sürümlerinde denedim
Nvidia denetim masası ayarı yaptım
Sanal bellek artırdım
XMP açık ve kapalı denedim
Core performance boost açık ve kapalı denedim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Oyunları diğer diskte denediniz mi?
Sıcaklıkları kontrol ettiniz mi?

PSU biriminiz bileşenlerdeki en zayıf halka gözüme çarpan. Güç odaklı bir verimsizlik yaşıyor olabilirsiniz ama net değilim tabi bu konuda, gözüme çarpanı söyledim.

KS

brkntrz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Oyunları diğer diskte denediniz mi?
Sıcaklıkları kontrol ettiniz mi?

PSU biriminiz bileşenlerdeki en zayıf halka gözüme çarpan. Güç odaklı bir verimsizlik yaşıyor olabilirsiniz ama net değilim tabi bu konuda, gözüme çarpanı söyledim.
İki diskte de denedim fakat aldığımdan beri bu garip sorun var sistemim yetmesine rağmen CSGO gibi oyunlar takılıp duruyor, bu da oyunu benim için oynanmaz hale getiriyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
MSI Afterburner ile sıcaklık ve kullanım verilerinizi CPU+GPU+RAM için FPS ile beraber takılma anında ve normal seyrinde görsel olarak paylaşın bakalım.

KS

brkntrz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
CSGO'da MSI Afterburner çalışmıyor onu nasıl kaydedebilirim?

KS

brkntrz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
CSGO harici bir oyundan paylaşın. Sorun sadece CSGO için geçerliyse zaten sistemde sorun aramak yanlış oyunda sorun vardır ona göre bakarız duruma. Sadece CSGO için mi geçerli sorun?
CSGO da çok daha fazla oluyor, fakat diğer oyunlarda da ara ara oluyor.

KS

brkntrz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tamamdır diğer oyunlardan paylaşın ki hangi bileşen ne durumdayken sorun yaratıyor bir gözlemleyelim.
Merhaba şuan eve geldim ve MSI Afterburner programı ile test ettim takılmalar yaşanmadan önce ve sonra ekran görüntüsü aldım. ETS 2 de durum şu şekilde.

Ekli dosyalar

• normal.png
    normal.png
    30.8 KB · Görüntüleme: 9
  • drop.png
    drop.png
    44.3 KB · Görüntüleme: 10
KS

brkntrz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sıcaklık değerlerinde bir sorun yok. Demek ki başka bir şeyden kaynaklanıyor.
BIOS sürümümü düşürmek istiyorum fakat anakartım izin vermiyor artık. Güvenlik nedeniyle eski sürümleri kullanmanız yasaklandı gibi bir uyarı çıkıyor karşıma flashlamaya çalışınca biostan.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Merhaba şuan eve geldim ve MSI Afterburner programı ile test ettim takılmalar yaşanmadan önce ve sonra ekran görüntüsü aldım. ETS 2 de durum şu şekilde.
Sıcaklık sorunu yok evet. GPU kullanımı düşerken CPU kullanımı da azda olsa düşmüş oda tuhaf. Yazılım değilse ki Windows odaklı değil format atmışsınız o zaman BIOS odaklı olabilir buda değilse PSU benim aklımdaki tek olasılık.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
BIOS sürümümü düşürmek istiyorum fakat anakartım izin vermiyor artık. Güvenlik nedeniyle eski sürümleri kullanmanız yasaklandı gibi bir uyarı çıkıyor karşıma flashlamaya çalışınca biostan.
BIOS 'u Windows üzerinden yazılım ile mi yoksa anakart BIOS üzerinden mi Upgrade/Downgrade yapmaya çalıştınız?

KS

brkntrz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bir de BIOS üzerinde yapmam gereken ayarlar neler? XMP dışında

KS

brkntrz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
XMP dışında sadece fan ayarı yapabilirsiniz o kadar başka bir şeye gerek yok.

MSI Center uygulamasıyla BIOS güncellemesi yapılabiliyor.
Fan ayarı derken onun bir faydası olur mu bu soruna, bir de ben BIOS düşürmek istiyorum eski sürümlerde diğer oyunlarda yoktu bu sorun sadece CSGO da vardı BIOS düşürmek mümkün mü MSI Center üzerinden?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri