Ryzen 5 5600G Emülatör Performansı

Syredian

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Selam dostlar,

Ryzen 5 5600G ( Ek Gpu Yok ) ile Emülatör kullanarak mobil oyunlardan nasıl performans alırım ?

Tüm oyunlarda en yüksek ayarlarda 60 fps mümkün müdür ? Sistemde 16GB Ram mevcut.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
GT 1030 ayarıda bir GPU birimi var işlemci içinde hatta biraz daha iyidir 5600G içindeki GPU birimi. Yüksek performans alırsınız ama FPS veremem.

KS

Syredian

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
GT 1030 ayarıda bir GPU birimi var işlemci içinde hatta biraz daha iyidir 5600G içindeki GPU birimi. Yüksek performans alırsınız ama FPS veremem.
Peki ya bu işlemci ile ram arasındaki ilişki nedir. işlemci ram mhz desteğinden bahsediyorum. Bir forumda iki kişinin yorumunu gördüm. Kafam karışık.

A kişisi : Anakartın desteklediği en yüksek RAM frekans hızıyla aynı veya altında aldığın RAM'in frekans hızı neyse o hızda çalışır. O anakarta 4000 MHz RAM alırsan 4000 MHz, 3000 MHz alırsan stok 3000 MHz çalışır. 2400 MHz alırsın biraz becerikli ve şansın yaver gitmişse 3200 MHz hızında kullanırsın. Yani diyeceğim o ki RAM frekansını belirleyen anakarttır işlemci değildir.

B kişisi : Hayır işlemcinin maksimum belirlediği RAM frekansına bağlıdır. İşlemci daha fazlasını okuyamaz. İsteyen test edebilir. İşlemci 3000 diyorsa sen 5000'lik al FPS artışı beklersin ikisini de dene hiçbir fark yoktur. Eğer öyle olsaydı anakartları daha da geliştirirlerdi RAM'lar daha da gelişirdi, 6000 7000 RAM'lar ve 8000 9000 anakartlar olurdu. İşlemci MHz'leri zaten hep düşükten gidiyor. Teknolojisi gelişemedi daha.

Lütfen beni aydınlatın.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Sizde kendi cevabımı vereyim kullanıcıların yorumlarını direkt kafa bulandırıyor çünkü.

RAM frekansı ile işlemci arasındaki bağ işlemcinin anakart harici desteklediği maksimum frekanstır. Örnek olarak 5600G için konuşuyorum aşağıdaki resimde System Memory Specification Up to 3200MHz yazan yer anakart harici işlemcinin desteklediği RAM frekansıdır. Ancak RAM frekansında bu değer ile sınırlı değilsiniz. Anakartınız hangi işlemci ile hangi RAM frekansını destekliyorsa o frekansa kadar kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran Alıntısı.PNG

Örnek olarak bu bağlantıdaki Bellek bölümündeki notlara dikkat ederseniz Ryzen 5000 serisi işlemcilerle hangi hıza kadar kullanabileceğiniz not olarak düşülmüş.

Ekran Alıntısı.PNG

Özetle RAM frekans sınırı anakartın size hangi işlemciyle ne hız sunduğu ile alakalıdır. Sadece bir bileşene göre bakmıyoruz burada ki sınıra.

KS

Syredian

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Sizde kendi cevabımı vereyim kullanıcıların yorumlarını direkt kafa bulandırıyor çünkü.

RAM frekansı ile işlemci arasındaki bağ işlemcinin anakart harici desteklediği maksimum frekanstır. Örnek olarak 5600G için konuşuyorum aşağıdaki resimde System Memory Specification Up to 3200MHz yazan yer anakart harici işlemcinin desteklediği RAM frekansıdır. Ancak RAM frekansında bu değer ile sınırlı değilsiniz. Anakartınız hangi işlemci ile hangi RAM frekansını destekliyorsa o frekansa kadar kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 1192

Örnek olarak bu bağlantıdaki Bellek bölümündeki notlara dikkat ederseniz Ryzen 5000 serisi işlemcilerle hangi hıza kadar kullanabileceğiniz not olarak düşülmüş.

Ekli dosyayı görüntüle 1193

Özetle RAM frekans sınırı anakartın size hangi işlemciyle ne hız sunduğu ile alakalıdır. Sadece bir bileşene göre bakmıyoruz burada ki sınıra.
Tam anlamadım .4000mhz ramde alsam çalışır ama 3200 ile fark olmaz mı ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
4000mhz ramde alsam çalışır ama 3200 ile fark olmaz mı ?
Hayır öyle bir şey yok. Frekans farkı elbette oyunlarda FPS farkı yaşatacaktır ama hangi oyunun o frekansta ne optimizasyonu olduğuyla alakalı değişir. Örnek CSGO oyununda 3200MHz ile 4000MHz arasındaki farkı gözle görebilirsiniz.

Ben size genel olarak sorduğunuz soru üzerinden cevap verdim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri