Ryzen 7000 İşlemciler Daha Tanıtılmadan E-Ticaret Sitelerine Düştü

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,174
Teknoloji meraklılarının hızlıca fark edip internette paylaşmaya başladığı üzere Kanadalı bir firma, AMD Ryzen 7000 serisi işlemcileri şimdiden listelemeye başladı.
1661094914291.png

Öncelikle bu sitede yer alan işlemcilerin gerçekten stokta olup olmadığını bilmiyoruz. Üstelik fiyatlar da ilan yayınlandığından bu yana değişiklik gösterdi. Yani fiyat konusunda da görebildiğimiz rakamlar olsa da elde ettiğimiz kesin bir bilgi yok.

Normal şartlar altında 15 Eylül'de yeni nesil işlemcilerin raflarda olmasının beklendiğini düşünürsek bu durumda gecikme olmayacak diyebiliriz.

AMD, 29 Ağustos'ta bir etkinlik düzenleyecek. Bu etkinlikte de yeni Zen 4 mimarili ürünleri tanıtılacak. Bu listelemede yer alan bilgilerin ne kadar gerçek olduğunu da muhtemelen o gün öğrenmiş olacağız.

Dolar kuruna göre mi hesaplanıyor bilmiyorum ama en düşük gösterilen 7850tl gibi bir fiyat yapıyor ve bunun vergisi işin içine girince eğer bu fiyatlar doğruysa AM5 soket işlemcileri sadece izleyeceğiz.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Soket uyumsuzluğu sebebiyle uyguna gelseler de kullanıcılar anakart değişimi yapmamak adına bir süre idare ederdi hocam, kolay kolay düşeceğe benzemiyor eski seri

KS

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,174
Soket uyumsuzluğu sebebiyle uyguna gelseler de kullanıcılar anakart değişimi yapmamak adına bir süre idare ederdi hocam, kolay kolay düşeceğe benzemiyor eski seri
Eski seri zaten düşmez bence de. 5800x3D ile 12900ks ye kafa tutuyor adamlar bu işlemcisi olan neden 7000 serisi alsın ki. Tahminimce inceleme kanalları ve render yayın youtube gibi işlerle uğraşanlar alır.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Bu fiyatlara bakarsak 5600X devamı bile 7600X için konuşuyorum 10K gibi bir fiyattan çıkacak ki 5800X3D ile aynı fiyatta oluyor. Umarım performansı daha iyidir ve 5800X3D ucuzlar.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Eski seri zaten düşmez bence de. 5800x3D ile 12900ks ye kafa tutuyor adamlar bu işlemcisi olan neden 7000 serisi alsın ki. Tahminimce inceleme kanalları ve render yayın youtube gibi işlerle uğraşanlar alır.
Olabilir, biraz daha lükse kaçıyor 7000 serisi uzunca süre 5000 ile idare edilmesi gerekecek gibi

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
501
Malesef öyle, korkumuzdan para tutamaz olduk ne alsak kar mantığı ile yaklaşıyoruz, sonumuz hayır olsun
Kur korumalı vadeli hesap kullanıyorum. Cidden TL olarak tutmak elinde paranın an be an erimesini izlemekten farksız. Kur korumalıdan öncesinde döviz ve altın mantıklıydı ama hırsızlara davetiye idi. Teknoloji konuşurken ekonomi de bu işin diğer yüzü oluyor ülkemizde böylesine yüksek enflasyon varken.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Kur korumalı vadeli hesap kullanıyorum. Cidden TL olarak tutmak elinde paranın an be an erimesini izlemekten farksız. Kur korumalıdan öncesinde döviz ve altın mantıklıydı ama hırsızlara davetiye idi. Teknoloji konuşurken ekonomi de bu işin diğer yüzü oluyor ülkemizde böylesine yüksek enflasyon varken.
Çok doğru hocam da malesef geçici çözüm bunlar enflasyon zirvede.

KS

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,174
kur koruması da ne işe yarıyor ben onu da bilmiyorum. Birde Türk lirasının yanındayız falan diye reklam yapıyorlar. Dile gelse Türk lirası bile doları tutacak.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
kur koruması da ne işe yarıyor ben onu da bilmiyorum. Birde Türk lirasının yanındayız falan diye reklam yapıyorlar. Dile gelse Türk lirası bile doları tutacak.
Türk lirası olarak bize verin dolar arttıkça biz farkı verelim mantığı hocam, ama bu kadar çok paranın ortada dolanıp yenisinin basılması enflasyonu tetikliyor. Herkeste para olunca herşey haliyle artıyor.

KS

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,174
Türk lirası olarak bize verin dolar arttıkça biz farkı verelim mantığı hocam, ama bu kadar çok paranın ortada dolanıp yenisinin basılması enflasyonu tetikliyor. Herkeste para olunca herşey haliyle artıyor.
Anladım hocam şimdi. Biz enflasyon falan diyoruz ama bazen haberlerde görüyorum ABD de olan enflasyondan bahsediyorlar. Adamların ki atıyorum 5 miş 8 olmuş 10 olmuş. 200 Olsa neyse diyeceğim. Kendi ülkende iyi bulamayınca başkasını kötülüyor.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Anladım hocam şimdi. Biz enflasyon falan diyoruz ama bazen haberlerde görüyorum ABD de olan enflasyondan bahsediyorlar. Adamların ki atıyorum 5 miş 8 olmuş 10 olmuş. 200 Olsa neyse diyeceğim. Kendi ülkende iyi bulamayınca başkasını kötülüyor.
Hocam o oranlar bizimkinin yanında devede kulak, neyseki algı düzeyi düşük haberler de etkilenen kısım az diye teselli ediyorum kendimi. Diğer türlü gerçekten cahillik mutluluğu getiriyor, gördükçe deliriyor farkında olan insan.

Ritim Ustası

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
141
Bu fiyatlara bakarsak 5600X devamı bile 7600X için konuşuyorum 10K gibi bir fiyattan çıkacak ki 5800X3D ile aynı fiyatta oluyor. Umarım performansı daha iyidir ve 5800X3D ucuzlar.
İntel 12. nesil daha mı mantıklı o zaman zaten yakında indirimler olacakmış İntel ürünlerde 10k fiyata 12900 serisi var ayrıca ben bu fiyatlandırmaya inanmıyorum bu satıcı her kimse kafasına göre fiyat koymuş artık iyice sabrım taştı paramız gün geçtikçe değer kaybediyor

Son düzenleme:
KS

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,174
Arkadaşlar , hocalarım PCHocası ınstagram hesabında da fiyatlar ile ilgili bir bilgi paylaşıldı ve benim paylaştığımdan daha ucuz. Umarım her kaynak böyle tahmini fiyatları düşüre düşüre paylaşır :)
1661100913644.png

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Hey yavrum hey vergilere bak 7600X fiyatı :mad:
Ekli dosyayı görüntüle 4912
ÖTV yok ve gümrük vergisi toplu geldiği için çok çok daha düşük oluyor. Ayrıca genel olarak KDV hariç başka kallavi vergi yok PC bileşenlerinde. Bu yüzden 330 Dolar * 18 + 0,18 KV + %5 ila %15 arası satıcı karı bu matematik daha doğru bir sonuç verir. 5800X3D içinde aynı şeyi söylemiştim oda söylediğim fiyattan çıktı bu matematik doğru olan yani.

Ritim Ustası

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
141
ÖTV yok ve gümrük vergisi toplu geldiği için çok çok daha düşük oluyor. Ayrıca genel olarak KDV hariç başka kallavi vergi yok PC bileşenlerinde. Bu yüzden 330 Dolar * 18 + 0,18 KV + %5 ila %15 arası satıcı karı bu matematik daha doğru bir sonuç verir. 5800X3D içinde aynı şeyi söylemiştim oda söylediğim fiyattan çıktı bu matematik doğru olan yani.
Değişen bir şey yok yine aynı fiyata geliyor 9-10 bin civarı eğer performansı öyle anlatılanlar kadar değilse bana göre fiyatını hak etmeyen balon bir seri olacak üstelik anakartlarıda aşırı pahalı gelecek diğer tarafta ise iş görecek bütçe dostu İntel var

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri