Çözüldü Ryzen 9 5900X Boşta 55 Derecede Çalışıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

AkMaN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Ryzen 9 5900x işlemcim msi corliquid m360 sıvı soğutmam msi rtx 4070 ekran kartım 64 gb ramim var sorun işlemcimin boşta 55 derecede çalışması sorun ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim macun vs... bakımları 2 gün önce tarafımdan yapıldı ama sorun hala devam ediyor.

KS

AkMaN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
hayır sıfır fakat ben sıvı soğutmanın yetersizliğinden şüpheleniyorum sıvı soğutmamın markası msi mag coreliquid m360 sanırım sıvı soğutmam yetersiz kalıyor bunun içinde bu sıvı soğutmayı düşünüyorum acaba bu sıvı soğutma 5900x i soğutmaya yeterli olurmu yoksa bunun lcd ekranlı modelinimi alayım aralarında ne gibi bir fark var

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
599
Elinizdeki sıvı soğutma o işlemci için fazlası ile kafidir. Boşa masraf yapmayın Sıvı soğutmanın macununu kalite bi macun ile yenileyin,montajı da dikkatli yapınız.
Şu an yükte kaç derece.

KS

AkMaN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
cevabınız için teşekkür ederim fakat pbo ve cpb açık bir şekilde oyuna girdiğimde sıcaklıklar 85-90 derecelere kadar fırlıyor ve macun bakımını mx4 ile yaptım

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
599
curve optimizeride yap ,bakalım Onuda görelim.

KS

AkMaN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
curve optimizerdada sonuç değişmiyor sıcaklıklar hep tepe noktalarda yani denenebilecek herşeyi denedim en son artık sıvı soğutmanın yetersizliğinden şüphe ediyorum

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
599
Olmasması lazım. O işlemci blenderde bile 135 watt çekiyor Oyunda çok daha az çeker. 360 mm sıvı soğutucu ne demek. Millet o soğutucu ile 300wat çeken 13. nesil 13900K yı soğutuyor.
Bu durum yeni mi oldu Misal,geçen yaz nasıldı Geçen yaz iyi idiyse, iki yaz arası hiç soğutucuyu söktünüzmü.

KS

AkMaN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Olmasması lazım. O işlemci blenderde bile 135 watt çekiyor Oyunda çok daha az çeker. 360 mm sıvı soğutucu ne demek. Millet o soğutucu ile 300wat çeken 13. nesil 13900K yı soğutuyor.
Bu durum yeni mi oldu Misal,geçen yaz nasıldı Geçen yaz iyi idiyse, iki yaz arası hiç soğutucuyu söktünüzmü.

hayır yeni olmadı sıvı soğutmayı aldığımdan beri böyle bu durum zaten 5 aylık sıvı soğutma acaba kronik sorunumu var diye araştırdım ama oda yok işin içinden birtürlü çıkamadım

şuanda kullandığım sıvı soğutma bu

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
599
O muazzam bi sıvı soğutma. Fan ve pompa devirleri kaçta. Pompa ve fanı anakrtta hangi soketlere taktın Anakrtın ne.

KS

AkMaN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
anakartım profilimde yazan anakart msi x570s carbon wifi fan ve pompa değerlerimi biostan hiç ellemedim default ayarlarda çalışıyor yani ayrıca pompa cpu fan soketine takılı fanların soketleride kasanın kontrolcüsüne bağlı

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
599
Pompadan çıkan kabloyu, ankarttaki water pump yazan sokete, radyatör fanlarından gelen kabloda ,anakrtın üzerindeki cpu fan yazan sokete takmışmısın Bi daha kontrol et. Biosdanda bu iki soketin devirlerine bi bak.

KS

AkMaN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
tamamdır bir bakayım ayrıca fotoğraflayıp buraya eklerim fotoları
edit:

fan ve pompa yerleri artı olarak biostan fan ve pompa ayarları ekteki resimlerdedir.

Ekli dosyalar

• bios1.jpg
    bios1.jpg
    158.6 KB · Görüntüleme: 11
  • bios2.jpg
    bios2.jpg
    160.8 KB · Görüntüleme: 13
  • fan ve pompa bağlantıları.jpg
    fan ve pompa bağlantıları.jpg
    191.2 KB · Görüntüleme: 11
  • hwinfo.jpg
    hwinfo.jpg
    161.8 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
599
görebildiğim kadarıyla radyatörden gelen kablo, cpu fana, pompadan çıkan kabloda, pump fan soketine takılı. Doğru. Devirlerde pompa devri 3000 kusur. Normal Radyatör fan devirleri 1000 biraz düşük. Onları grafiği kullanarak ,her dereceye göre biraz arttır. Bu arada boşta işlemcin 40 derece gözüküyor.

KS

AkMaN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
ama pbo ve cpb kapalı halde 40 derece şuanda açtım pc açılır açılmaz 70 dereceleri gördü.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
599
PBO yu disabled, yap Sadece CPB açık olsun O zaman kaç olacak.

KS

AkMaN

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
pbo kapalı cpb açık ekteki resimdeki gibi sonuç

Ekli dosyalar

• hwinfo.jpg
    hwinfo.jpg
    178.5 KB · Görüntüleme: 8

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Ayın Üyesi
Tepki
599
İşlemci 95 wattlarda, max. 70 dereceyi görmüş.Bu oyunda demi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri