Ryzen5 3600 Isınma Problemi

berkeöksüzler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Yaklaşık 1 yıl önce pc hocasının tavsiyesi üzerine GG-30 kodlu pc yi satın aldım. Fakat işlemci konusunda sıkıntılar yaşıyorum çok yüsek ısı değerlerini görüyorum pc boştayken yük altında değilken bile bu durum beni birazcık endişelendiriyor. Konu hakkındaki tavsiyelerinizi bekliyorum.(işlemcinin üzerinde stok fan bulunuyor)

AMD Wraith Prism soğutucu almayı düşünüyorum bu problemi çözer mi ?​

eklediğim fotoğrafda pc boşta yük altında değil.(İşlemci Fan hızı turboda)​

Ekli dosyalar

• resim_2022-04-22_022440741.png
    resim_2022-04-22_022440741.png
    210.7 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
Değiştirmeden önce macun değiştirmeni ve soğutucunun düzgün takıldığından emin olmanı öneririm. AMD logosunun egzoz fanına bakması lazım. Macun olarak da öneririm. Bilindik yerlerden almalısınız piyasada çakması çok var.

KS

berkeöksüzler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Değiştirmeden önce macun değiştirmeni ve soğutucunun düzgün takıldığından emin olmanı öneririm. AMD logosunun egzoz fanına bakması lazım. Macun olarak da öneririm. Bilindik yerlerden almalısınız piyasada çakması çok var.
Fanımı konturol ettim doğru konumlandırılmış. İlk aldığım günden beri bu ısı değerlerini alıyorum. Hiç söküp macunun kıvamına bakmadım fakat yinede boştayken çok yüksek dereceler değilmi ?

Androeat

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
283
Fanımı konturol ettim doğru konumlandırılmış. İlk aldığım günden beri bu ısı değerlerini alıyorum. Hiç söküp macunun kıvamına bakmadım fakat yinede boştayken çok yüksek dereceler değilmi ?
Evet boştayken çok yüksek. Bence macunu değiştirmeyi denemelisiniz. Başka bir stok soğutucu aldığınızda da büyük ihtimalle zaten macun almanız gerekecek onu da halletmiş olursunuz.

celilcicekk

Moderatör
Moderatör
Tepki
5

700TL Fiyatı var .Bütçene uygun ise almanı tavsiye ederim.
Biraz daha bütçeni yükseltebilirsen. 952 TL fiyat bandına sahip ve indirimde şuanda.
Bütçeni belirtirsen yeniden ona göre öneriler yaparım.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,070
Bunun temelde iki çözümü var;

1-) BIOS üzerinden CBS ayarını kapatmak. Bu işlemcinin performansını max tutması için sağlanan aktif bir özellik. %5 kadar kaybınız oluyor performansta. Fakat 20-25 derece sıcaklıklar düşüyor. Eğer aradaki fark çok önemli değilse, deneyebilirsiniz. Açıp kapatması çok basit.

2-) Termal macun kontrolü ve iyi bir hava soğutma. İşlemciniz Ryzen 3600 serisi. Ryzen modelleri arasında en çok "ısı durumu" ile gündeme gelen işlemcidir. Çok yüksek sıcaklıklar değil ama, sonuçta yüksek :)

O yüzden arkadaşların önerdiği hava soğutma fiyat/performans aralığı yüksek modeldir. Alternatif bende önerebilirim isterseniz.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Stok soğutucu altında gelen termal macun nedense 3600 lere özel olarak berbat durumda geliyor :) . Youtubede bi dünya video var bu konu hakkında . Kaliteli bir termal macun ile macun değişiminden sonra cbs ayarını da hocamın dediği gibi kapatırsanız muhtemelen soğutucu değiştirmenize gerek kalmayacak .

KS

berkeöksüzler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
400-500 gibi bu aralıklarda olursa yeni bir soğutucu alma olasığım artar.

KS

berkeöksüzler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Bunun temelde iki çözümü var;

1-) BIOS üzerinden CBS ayarını kapatmak. Bu işlemcinin performansını max tutması için sağlanan aktif bir özellik. %5 kadar kaybınız oluyor performansta. Fakat 20-25 derece sıcaklıklar düşüyor. Eğer aradaki fark çok önemli değilse, deneyebilirsiniz. Açıp kapatması çok basit.

2-) Termal macun kontrolü ve iyi bir hava soğutma. İşlemciniz Ryzen 3600 serisi. Ryzen modelleri arasında en çok "ısı durumu" ile gündeme gelen işlemcidir. Çok yüksek sıcaklıklar değil ama, sonuçta yüksek :)

O yüzden arkadaşların önerdiği hava soğutma fiyat/performans aralığı yüksek modeldir. Alternatif bende önerebilirim isterseniz.
yaptığınız öneri ve ilginiz için teşekkür ederim
söylediklerinizi göz önünde bulundurucam.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri