Çözüldü Seagate Firecuda 510 Nasıldır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aliytrklkmz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar,

Segate markasının HDD'leri ile geçmişte bir kaç sorun yaşadım. Bu nedenle ürüne karşı biraz ön yargılıyım. Fakat teknik verilerine, Toshiba çiplerine ve phison kontrolcüsüne güvenerek bu ürünü almak istiyorum.

Özellikle 2600 TBW ömür vermesi ile direk rakip olarak gördüğüm Samsung 970 Evo Plus'dan iki kat fazla ömür vaat ediyor. Fakat kağıt üstünde yazan her zaman gerçeğe de yansımıyor. Bu nedenle bu ürünü kullanan var mı? Varsa üründen memnun mu merak ediyorum.

Farklı bir öneriniz varsa önerilerinize de açığım :)

Alacağım ürün bu:

Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Birincisi ürün olarak oldukça iyi bir ürün ailesidir.

İkincisi TBW değeri diskin yazım ömrünü belirtiyor ama firmanın garanti verdiği ömrü belirtiyor. O değere yazım ömrü olarak değil diskin 2. garantisi olarak bakmalısınız. TBW değeri TB olarak diske yazılabilecek maksimum garanti süresi içindeki veridir. Disk 5 yıl garantili ama diskiniz 2600 TB veriyi aşmışsa bu garanti süresi içinde servis diskinizi garanti dışı bırakıyor. Özetle kullanıcı için önemli bir değerdir ama 2600 TB veriyi 5 yılda yazmanız için ciddi uğraşmanız gerekiyor ki olası değil bu veriyi standart veya kişi bazlı bir iş odaklı kullanıcı için. Gündelik veya standart bir iş odaklı kullanıcı ortalama günlük maksimum 100 GB veri yazar ki bu maksimumudur, genelde yarısı bile olmaz. Biz abartalım 100 GB veri yazdığınızı varsayalım günlük. 2600 TB değerini günlük 100GB ile yazmaya kalkarsanız ortalama 70 yıl gibi bir rakama denk gelir diskin veri sınırını aşmanız için. Özetle 300 TBW ömrü olan bir diskin disk yazım ömrünü doldurmanız bile çok olası değil 5 yılda. Disklerin garantisi 5 yıl olduğu için bu sayıdan ilerledim. Özetle TBW değerinin yüksek olması iyidir ama 2600 TBW değeri aşırı abartı bir veridir. Zaten bu disk sınıfı daha çok sunucu gibi yerler için mantıklı. Sürekli veri yazılım silinecek bir yer için yani. Tekrar özetlersem sağlam disktir. Ben 970 EVO Plus veya 980 yerine Firecuda 2TB diski alırdım her türlü.

Son düzenleme:
KS

aliytrklkmz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Birincisi ürün olarak oldukça iyi bir ürün ailesidir.

İkincisi TBW değeri diskin yazım ömrünü belirtiyor ama firmanın garanti verdiği ömrü belirtiyor. O değere yazım ömrü olarak değil diskin 2. garantisi olarak bakmalısınız. TBW değeri TB olarak diske yazılabilecek maksimum garanti süresi içindeki veridir. Disk 5 yıl garantili ama diskiniz 2600 TB veriyi aşmışsa bu garanti süresi içinde servis diskinizi garanti dışı bırakıyor. Özetle kullanıcı için önemli bir değerdir ama 2600 TB veriyi 5 yılda yazmanız için ciddi uğraşmanız gerekiyor ki olası değil bu veriyi standart veya kişi bazlı bir iş odaklı kullanıcı için. Gündelik veya standart bir iş odaklı kullanıcı ortalama günlük maksimum 100 GB veri yazar ki bu maksimumudur, genelde yarısı bile olmaz. Biz abartalım 100 GB veri yazdığınızı varsayalım günlük. 2600 TB değerini günlük 100GB ile yazmaya kalkarsanız ortalama 70 yıl gibi bir rakama denk gelir diskin veri sınırını aşmanız için. Özetle 300 TBW ömrü olan bir diskin disk yazım ömrünü doldurmanız bile çok olası değil 5 yılda. Disklerin garantisi 5 yıl olduğu için bu sayıdan ilerledim. Özetle TBW değerinin yüksek olması iyidir ama 2600 TBW değeri aşırı abartı bir veridir. Zaten bu disk sınıfı daha çok sunucu gibi yerler için mantıklı. Sürekli veri yazılım silinecek bir yer için yani. Tekrar özetlersem sağlam disktir. Ben 970 EVO Plus veya 980 yerine Firecuda 2TB diski alırdım her türlü.
Çok teşekkür ederim. 970 Evo Plus vardı benim de aklımda ikinci seçenek olarak. O zaman bunu alıyorum direk. Tekrar teşekkür ederim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Önemli değil. Son bir şey daha, Firecuda 510 ailesinin 5 yıl ürün garantisi haricinden 3 yıl ücretsiz diske bir şey olursa veri kurtarma hizmeti var bilginiz olsun.

Hayırlı olsun diyorum.

Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri