Selamlar,iyi forumlar.

Fatih Poyraz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Sistem şu şekilde.
Msı Z170A gaming M5
Msı gtx 960 2 gb 128 bit
İntel core i5 6500 3.2 ghz
corsair vengance LPX 2x8 3000 Mhz Cl16 
Samsung 250 Gb 970 Evo plus Nvme m.2 3500 okuma/2300 yazma
Western digital 1 Tb blue 7200 rpm 
Cooler Master Masterliquid 240 
Thermaltake versa h22 ve içinde gelen güç kaynağı 600W 
Merhabalar sistemde fps drop problemleri ve performans düşüklüğü vardı ramden olabileceğini düşünüyorduk intel ve msı ile görüştüm parçalara test yaptırdılar ama bir problem olmadığını söylediler.Ram aldım teste soktum geçti ssd aldım teste soktum geçti 5 gün önce format atıldı hala fps drop problemleri devam etmekte.Osmaniye/merkezde yaşamaktayım vatan bilgisayar ve diğer bilgisayarcıların hepsi ile görüştüm güç kaynağı için hiç bir yerde bulamadım 600W dan yüksek problemin güç kaynağı olma ihtimali var mı ? var ise hangi güç kaynağını önerirsiniz ? Resim eklemeyi bulamadım güç kaynağının üstündeki amper ve voltajları yollayacaktım.

Benim araştırmama göre bulduğum güç kaynakları:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Cihazınızdaki PSU 12V kanalından 35 Amper güç veriyor buda 420W güç yapar. Sizin sisteminiz 100% tüm bileşenlerin yüke girdiği bir senaryoda 300W güç çeker ki USB ara yüzüne bağlı cihazlar ile bu PSU bu sisteme sorunsuz yeter. Ama üründe bir sorun varsa bunu bilemem tabi. Ancak PSU sorunları genelde FPS düşüşünden çok başka sorunlara yol açar. Örnek olarak sistemde ani kesintiler veya kilitlenmeler vs. gibi şeyler. Güç kaynağı almanıza gerek yok şahsi fikrim emin olmadan para harcamamanızdan yana olur. Eğer çok şüphede kaldıysanız bir arkadaşınız akrabanız vs. varsa çevrenizde farklı bir PSU ile sisteminizi test edip emin olup ona göre karar alın.

Format attığınız için yazılımsal sebepleri eliyorum. Sıcaklık sorununuz yoksa donanımsal olma ihtimali yüksek.

KS

Fatih Poyraz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Cihazınızdaki PSU 12V kanalından 35 Amper güç veriyor buda 420W güç yapar. Sizin sisteminiz 100% tüm bileşenlerin yüke girdiği bir senaryoda 300W güç çeker ki USB ara yüzüne bağlı cihazlar ile bu PSU bu sisteme sorunsuz yeter. Ama üründe bir sorun varsa bunu bilemem tabi. Ancak PSU sorunları genelde FPS düşüşünden çok başka sorunlara yol açar. Örnek olarak sistemde ani kesintiler veya kilitlenmeler vs. gibi şeyler. Güç kaynağı almanıza gerek yok şahsi fikrim emin olmadan para harcamamanızdan yana olur. Eğer çok şüphede kaldıysanız bir arkadaşınız akrabanız vs. varsa çevrenizde farklı bir PSU ile sisteminizi test edip emin olup ona göre karar alın.

Format attığınız için yazılımsal sebepleri eliyorum. Sıcaklık sorununuz yoksa donanımsal olma ihtimali yüksek.
Şöyle problemler oluyor discordda şarkı dinliyorum bot ile ama sürekli hem arkadaşlarımın hem şarkının sesi kesiliyor laglanıyor gibi oluyor bir iş yaparken,bazen işlemci kullanımı %45 görünüyor ama ses sürekli kesiliyor,bazen reset atıyor aşırı yükte 10 saat kadar çalışınca ama ısılarda problem olmuyor.
ısı problemi yok ortalama full yükte
ekran kartı 50-62 arası 
işlemci 45-50 arası

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Sistemde genel bir sorun var mı PSU yada güç odaklı veya başka bir şeyden anlamak için bir tam yük testi yapalım sistem geneline.

adlı bu yazılımı indirip çalıştırın. Açılan yazılımda aşağıdaki yazdığım ayarları yapın ve en az bir 15dk. test edin bakalım sistemi bir sorun çıkartacak mı anlarız.

• Yazılım açılınca ilk önce ana ortadaki listeden 2D Graphics ve Sound adlı eklemeleri -(Eksi) ikonu ile listeden çıkartın ve aşağıdaki listeden 3D Graphics adlı testi +(Artı) simgesinden listeye ekleyin. Yani ortada olan listede sadece CPU + 3D Graphics + Memory (RAM) + Disk olacak.
  • Daha sonra listedeki CPU veya diğerlerinden birisinin üzerindeki anahtar dişlisi simgesine tıklayın. Açılan pencerede CPU sekmesine gelin ve CPU affinity adlı kısımdan Select a CPU kısmından rakamı sona alın. Her işlemci için çekirdek sayısı farklı olduğundan bende 12 çekirdek var CPU12 yazıyor bende sizde farklı yazacak CPU4 yazacaktır 4 çekirdek olduğu için son rakamda. Bu işlem tüm çekirdekleri yükse sokacağımız anlamına geliyor.
  • Daha sonra Disk sekmesine gelin ve Drive kısmından C diskinizi seçip Test this drive kutusunun işaretli olduğuna emin olun ve başka diskiniz varsa onun seçili olmadığına emin olun.
  • Daha sonra RAM sekmesine gelin ve RAM test mode kısmından Standard ve Test pattern ayarını Default olarak ayarlı olduğuna emin olun.
  • Daha sonra 3D Graphics sekmesine gelin ve şu ayarları yapın. Number of Windows : 1 / Windows placement : Auto placement on primary monitor / Window Size : Full Screen(non-windowed) / Fullscreen resolution : (Ekran çözünürlüğünüz neyse o olsun) ve altındaki Maxsimum refresh rate onaylı olsun. / Directx bölümü Auto olarak kalsın.
  • Pencereyi Tamam diyerek onaylayın.
  • Son olarak listedeki her ekli test bileşeninin altında bir bar var. Bu barları CPU için 90 veya 95% + GPU için 100% + Disk için 90 veya 95% + RAM için 90% veya 95% ayara alın. CPU + Disk ve RAM bileşenlerini aynı anda 100% yüke sokmak sistemi aniden kilitleyebilir ve reset atmak gerekebilir sisteme. Bu yüzden sistemin çalışmasını engellemeyecek ufak bir yüzde pay bırakıyoruz.
  • Her şey tamamsa yukarıda sol üst köşede GO yazan üçgen bir ikon var bu ikonun karşısında Run test for kısmı var. Burada teste bir süre ve döngü belirtebilirsiniz. Varsayılan değer 15 dakika ve 0 döngü olarak ayarlı. Bu ayar bize yeterli olur 15dk. test ideal süre. Testi GO butonundan başlatabilirsiniz. Test başlayınca zaten geri sayım halinde tüm bileşenler hem yüke girecek hem test edilecekler. Zaten bir hata olursa aşağıda ERROR kısmında belirtilir. Hata vermezse ve 15dk. boyunca sistem takılmaz yada kapanmazsa bileşen bazlı yüke dayalı bir sorun yok demektir.

KS

Fatih Poyraz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sistemde genel bir sorun var mı PSU yada güç odaklı veya başka bir şeyden anlamak için bir tam yük testi yapalım sistem geneline.

adlı bu yazılımı indirip çalıştırın. Açılan yazılımda aşağıdaki yazdığım ayarları yapın ve en az bir 15dk. test edin bakalım sistemi bir sorun çıkartacak mı anlarız.

• Yazılım açılınca ilk önce ana ortadaki listeden 2D Graphics ve Sound adlı eklemeleri -(Eksi) ikonu ile listeden çıkartın ve aşağıdaki listeden 3D Graphics adlı testi +(Artı) simgesinden listeye ekleyin. Yani ortada olan listede sadece CPU + 3D Graphics + Memory (RAM) + Disk olacak.
  • Daha sonra listedeki CPU veya diğerlerinden birisinin üzerindeki anahtar dişlisi simgesine tıklayın. Açılan pencerede CPU sekmesine gelin ve CPU affinity adlı kısımdan Select a CPU kısmından rakamı sona alın. Her işlemci için çekirdek sayısı farklı olduğundan bende 12 çekirdek var CPU12 yazıyor bende sizde farklı yazacak CPU4 yazacaktır 4 çekirdek olduğu için son rakamda. Bu işlem tüm çekirdekleri yükse sokacağımız anlamına geliyor.
  • Daha sonra Disk sekmesine gelin ve Drive kısmından C diskinizi seçip Test this drive kutusunun işaretli olduğuna emin olun ve başka diskiniz varsa onun seçili olmadığına emin olun.
  • Daha sonra RAM sekmesine gelin ve RAM test mode kısmından Standard ve Test pattern ayarını Default olarak ayarlı olduğuna emin olun.
  • Daha sonra 3D Graphics sekmesine gelin ve şu ayarları yapın. Number of Windows : 1 / Windows placement : Auto placement on primary monitor / Window Size : Full Screen(non-windowed) / Fullscreen resolution : (Ekran çözünürlüğünüz neyse o olsun) ve altındaki Maxsimum refresh rate onaylı olsun. / Directx bölümü Auto olarak kalsın.
  • Pencereyi Tamam diyerek onaylayın.
  • Son olarak listedeki her ekli test bileşeninin altında bir bar var. Bu barları CPU için 90 veya 95% + GPU için 100% + Disk için 90 veya 95% + RAM için 90% veya 95% ayara alın. CPU + Disk ve RAM bileşenlerini aynı anda 100% yüke sokmak sistemi aniden kilitleyebilir ve reset atmak gerekebilir sisteme. Bu yüzden sistemin çalışmasını engellemeyecek ufak bir yüzde pay bırakıyoruz.
  • Her şey tamamsa yukarıda sol üst köşede GO yazan üçgen bir ikon var bu ikonun karşısında Run test for kısmı var. Burada teste bir süre ve döngü belirtebilirsiniz. Varsayılan değer 15 dakika ve 0 döngü olarak ayarlı. Bu ayar bize yeterli olur 15dk. test ideal süre. Testi GO butonundan başlatabilirsiniz. Test başlayınca zaten geri sayım halinde tüm bileşenler hem yüke girecek hem test edilecekler. Zaten bir hata olursa aşağıda ERROR kısmında belirtilir. Hata vermezse ve 15dk. boyunca sistem takılmaz yada kapanmazsa bileşen bazlı yüke dayalı bir sorun yok demektir.

testi bitirdim sonuç bu şekilde log dosyası.
Cpu:95
3D Graphics:100
Disk:95
Memory:95
İntel ile iletişime geçmiştim bir servis elemanı birkaç parça test yaptırdı işlemcide problem çıkmadı ama işlemci ile herhangi bir parça kullanılmaya başlayınca problem çıkmaya başlıyor.Mesela google a girdik diyelim hem işlemciyi hem rami kullanıyor 2 parça kullandığı anda droplar başlıyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Testte bir sorun yok.

Anakart odaklı bir sorun olabilir. Anakart tüm bileşenlerin güç akışını sağlayan bir ara devre elemanıdır. Ekran kartı bile gücün bir kısmını bağlandığı PCIe hattından çeker.

KS

Fatih Poyraz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Testte bir sorun yok.

Anakart odaklı bir sorun olabilir. Anakart tüm bileşenlerin güç akışını sağlayan bir ara devre elemanıdır. Ekran kartı bile gücün bir kısmını bağlandığı PCIe hattından çeker.

Merhabalar uğur bey 1 aydır neredeyse herkes ile görüştüm tüm bilgisayarcılar ile problemi çözemediler ana kart yeni değişmişti.Önceki yolladığım ana kartta da drop problemleri vardı aynı model.Osmaniye genelinde herhangi birisinde güç kaynağı bulamadım vatan bilgisayar da yapamayız diyor.Mecbur güç kaynağını alacağım gibi görünüyor corsair tekrardan indirime girmiş soketler uygun mudur ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
PSU olduğundan 100% emin misiniz? Yani sistemi farklı bir PSU ile denediniz ve sorun çıkmadı mı? Boşa masraf olmasın diye soruyorum bunu.

KS

Fatih Poyraz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
PSU olduğundan 100% emin misiniz? Yani sistemi farklı bir PSU ile denediniz ve sorun çıkmadı mı? Boşa masraf olmasın diye soruyorum bunu.

Osmaniyedeki tüm bilgisayar sistemi ile ilginen insanlardan tutun tanımadığım insanlar,tanıdığım insanlar ile görüştüm.Kimsenin elinde güç kaynağı yok sadece vatan bilgisayarda var yardımcı olmuyorlar maalesef.Güç kaynağından şüphelenmemin nedeni geforce experince yükledim ''performans yer paylaşımı'' isminde bir yer vardı gpu gücü işlemci kullanımı fps %99 fps gibi verileri gösteriyor işlemci kullanımı yüksek olduğu durumda ekran kartı Waat'ı 120'lerden 80'lara düşüyor.Bazen ikisi de yüksek kullandığı zamanlarda en fazla 90 Waat a çıktığını gördüm ama ekran kartı kullanımı %100 dü.GPU W düştüğü anda droplar,sanki fps 20'miş gibi görünüyor ama aslında verdiği fps 120 discordda arkadaşlarımla konuşurken saniyelik ses kesilmesi oluşuyor yada opera gx açtığımda ses kesiliyor bazen 5 saniyeyi buluyor geri gelmesi,geldiğinde karşıda konuşan kişi sanki makinalı tüfek gibi konuşmuş bir anda kelimeler arka arkaya geliyor.Benim sesim de karşıdakilere aynı şekilde gidiyormuş.Parçalar yük altında değilken bile ses kesiliyor bazen 1-5 saniye arası.Bu problemden dolayı güç kaynağından şüpheleniyorum.Kışın da aynı problem mevcut hiç bir değişiklik olmuyor.Fps sınırlamayı falan da denedim tüm oyunlarda ama o W düşmesini engelleyemedim.Bir video yollayabilirim isterseniz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Kartınızın frekans olarak bir sorunu yok. 1300MHz civarında dolaşıyor ki bu kartın kullanım frekansı 1279MHz olarak belirtilmiş sitesinde. Yani güç sorunu olsaydı bu kadar yüksek frekanslara çıkmazdı kart. Ancak işlemciniz 3.6GHz BOOST hızına çıkamıyor görünüyor. 3000-3100MHz bandında kalmış ki bu ya güç yada anakart odaklı bir sorundan olur ki anakartınız güçlü bir model. Yani bu işlemciyi sorunsuz besleyebilecek bir anakart kendisi. Isı sorunu da yok ama frekans 500MHz düşük. Yani güç odaklı bir sorun olabilir işlemci tarafında. Tabi her oyunda bu şekilde sonuçlar veriyorsa.

KS

Fatih Poyraz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Kartınızın frekans olarak bir sorunu yok. 1300MHz civarında dolaşıyor ki bu kartın kullanım frekansı 1279MHz olarak belirtilmiş sitesinde. Yani güç sorunu olsaydı bu kadar yüksek frekanslara çıkmazdı kart. Ancak işlemciniz 3.6GHz BOOST hızına çıkamıyor görünüyor. 3000-3100MHz bandında kalmış ki bu ya güç yada anakart odaklı bir sorundan olur ki anakartınız güçlü bir model. Yani bu işlemciyi sorunsuz besleyebilecek bir anakart kendisi. Isı sorunu da yok ama frekans 500MHz düşük. Yani güç odaklı bir sorun olabilir işlemci tarafında. Tabi her oyunda bu şekilde sonuçlar veriyorsa.

Bu videoda droplar daha fazlaydı.

2 Video olmasının sebebi hem çok uzun sürerdi hemde internete koymak ayrı bir sıkıntı haritanın farklı bir bölgesinde değerler görünmesi için biraz yer değiştirdim.Çoğu oyunda ortalama bu değerlerde geziyor ets 2 de genelde ekran kartı her zaman full yükte işlemci %40 gibi bir değerde geziyor onun videosunu da yollayacağım.
Ets2 testi 
ekran kartı W'ı burada 70'lerde geziyor ekran kartı kullanımı video açılmadan önce %80-90 arası geziyordu video kayıdı açılınca %70'e düştü.
Birkaç oyundan daha test atabilirim isterseniz.Valorant,BF1,BF5,Paladins,csgo,gta 5,apex legends...Söylemeniz yeterli.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Benim bu videolarda gördüğüm tek sıkıntı işlemci. W değeri olarak 15 ile 25W ortalamasında kullanım sağlıyor ki bu değerler normal değil. İşlemciniz 65W TDP değerine sahip. 4 çekirdek aynı anda kullanılsa 3400MHz(3.4GHz) hızlara çıkabilmesi gerek ki 60-70W arası bir TDP kullanımı sağlaması gerek bu şekilde çalışırsa. Ancak işlemciniz 3100MHz(3.1GHz) hızdan yukarı çıkmıyor ki bu normal değil. Hele ki 15-25W arası kullanım senaryosu ile. İşlemciniz tek çekirdek çalıştığı zaman ki 1080p oyunculukta genelde 1 veya 2 çekirdek kullanılır ve bu senaryoda işlemciniz 3.6GHz veya 3.5GHz hızlarda çalışmalı. Hadi oyun çok çekirdek kullanıyor diyelim ama yukarıda yazdığım gibi işlemciniz 3.4GHz altına inmemeli tam kullanımda. Sıcaklık sorununuz yok yani ondan olması imkansız. Ya işlemcinizde ya anakartınızın FAZ yapısında yada PSU odaklı bir sorununuz var gibi duruyor. Ekran kartı sorun değil benim bu videolardan gördüğüm kadarıyla.

Daha fazla test görmeme gerek yok. Dediğim 3 bileşene bakılması gerek ki hangisi sorunlu anlaşılsın. Son olarak anakartınızın BIOS sürümü güncel değilse güncelleyin mutlaka.

KS

Fatih Poyraz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Benim bu videolarda gördüğüm tek sıkıntı işlemci. W değeri olarak 15 ile 25W ortalamasında kullanım sağlıyor ki bu değerler normal değil. İşlemciniz 65W TDP değerine sahip. 4 çekirdek aynı anda kullanılsa 3400MHz(3.4GHz) hızlara çıkabilmesi gerek ki 60-70W arası bir TDP kullanımı sağlaması gerek bu şekilde çalışırsa. Ancak işlemciniz 3100MHz(3.1GHz) hızdan yukarı çıkmıyor ki bu normal değil. Hele ki 15-25W arası kullanım senaryosu ile. İşlemciniz tek çekirdek çalıştığı zaman ki 1080p oyunculukta genelde 1 veya 2 çekirdek kullanılır ve bu senaryoda işlemciniz 3.6GHz veya 3.5GHz hızlarda çalışmalı. Hadi oyun çok çekirdek kullanıyor diyelim ama yukarıda yazdığım gibi işlemciniz 3.4GHz altına inmemeli tam kullanımda. Sıcaklık sorununuz yok yani ondan olması imkansız. Ya işlemcinizde ya anakartınızın FAZ yapısında yada PSU odaklı bir sorununuz var gibi duruyor. Ekran kartı sorun değil benim bu videolardan gördüğüm kadarıyla.

Daha fazla test görmeme gerek yok. Dediğim 3 bileşene bakılması gerek ki hangisi sorunlu anlaşılsın. Son olarak anakartınızın BIOS sürümü güncel değilse güncelleyin mutlaka.

teşekkür ederim uğur bey ana kart ve işlemci için tekrardan bilgisayarcılar ile görüşeceğim ellerinde var ise fazladan test ettireceğim.Eğer değişme olmaz ise güç kaynağı kalıyor geriye,gelişmeleri buraya yazarım.İyi günler dilerim.

KS

Fatih Poyraz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Sonuçlar için beklemedeyim...
Merhabalar uğur bey kusura bakmayın baya bir geç oldu ne zamandır bilgisayarcı araştırıyorum buldum sonunda osmaniye içinde götürdüm 4 gün kadar orada kaldı sistem her gün gidip test ettim,power supply de sıkıntı çıktı.750 W gibi bir psu almayı düşünüyorum indirimleri takip edeceğim.Sizin öneriniz ne olur ? Marka vs olarak.

Corsair'e daha çok güveniyorum benim düşünceme göre bekleyip corsairin indirime girmesini beklemek daha mantıklı ama siz ne düşünüyorsunuz ? Belki sistemi ileride geliştiririm diye biraz yüksek W ve verimlilik bakıyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Bulduğunuz ürünlerde genel sınıf ve kalite anlamında en iyi ürünler XPG Pylon ve bulduğunuz yeni nesil Corsair CX serisi ürünü ancak bu fiyatlara GOLD sertifikalı yine iyi marka model ürünler alınabilir.

Sisteminize 650W iyi bir ürün fazlasıyla yeterli. İleride 3070 kartına kadar güncelleme yapabilirsiniz bu güç ile ama 750W seçilebilir sorun yok. Bütçeye bağlı bir durum bu tamamen. Bütçenizi limit olarak verin önerinizi yapayım.

Direkt bu ürünlerdeki maksimum fiyata bakarak öneri yapmam gerekirse önden aşağıdaki ürünleri öneririm.

Bu 4 ürün sizin bulduğunuz ürünlerden çok çok daha iyi ve en tepe ürününüzün fiyat bandında önerebileceğim en iyi ürünler.

KS

Fatih Poyraz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bulduğunuz ürünlerde genel sınıf ve kalite anlamında en iyi ürünler XPG Pylon ve bulduğunuz yeni nesil Corsair CX serisi ürünü ancak bu fiyatlara GOLD sertifikalı yine iyi marka model ürünler alınabilir.

Sisteminize 650W iyi bir ürün fazlasıyla yeterli. İleride 3070 kartına kadar güncelleme yapabilirsiniz bu güç ile ama 750W seçilebilir sorun yok. Bütçeye bağlı bir durum bu tamamen. Bütçenizi limit olarak verin önerinizi yapayım.

Direkt bu ürünlerdeki maksimum fiyata bakarak öneri yapmam gerekirse önden aşağıdaki ürünleri öneririm.

Bu 4 ürün sizin bulduğunuz ürünlerden çok çok daha iyi ve en tepe ürününüzün fiyat bandında önerebileceğim en iyi ürünler.

Teşekkür ederim uğur bey indirimleri takip edeceğim 1200 TL imkansız şuanda 1 ay önce kadar 750 W Bronz corsair 700 tl olmuştu belki bunlarda olur.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Link bıraktığınız ürünlerden en tepe fiyatta olana göre ürün önerdim. Yarın çoğu yerde indirim başlayacak duruma göre tekrar öneri yaparım size.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri