Ses kartı almalı mıyım? Cevabınız "Evet!" ise hangisi?

Doğan Güler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar PCH Ailesi, size bir sorum olacak. ALC892 Codec li Asrock b350 pro 4 anakarta sahibim. Kullandığım kulaklık ise SS Arctis 3. Competetive FPS oyunlarında yeterince iyi ses yüksekliği ve ses kasması alamadığımı düşünüyorum ince ayarlara rağmen(Voicemeter Banana, bit ve Hz ayarlarına rağmen, sanal surround vs vs kapatmama rağmen, loudness eq rağmen). Oyun için ses kartları çok dikkatimi çekiyor bu aralar. Size danışmak istedim ve bu konuda gerçekten güzel inceleme, detaylandırma göremedim. Tavsiyeleriizi bekliyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Kullandığınız anakarttaki CODEC çipi ve kapasitörleri gayat güçlü ve tatmin edici seviyede bileşenler. ELNA marka kapasitörler var ki bunlar iyi bir orta seviye kapasitörlerdir. Bu konuda bir sorun yok tabi çok daha üst seviye bir ses kartı alırsanız bir iyileşme olur ama verdiğiniz paraya değeceğini düşünmüyorum. Ses ayarlarınızı kontrol edebiliriz. Sadece ilk yapacağınız şey önce SS yazılımından ayar yapmanız diğer Windows ses ayarlarını geçersiz kılın. Daha sonra sadece Loudness EQ ayarını aktif edin ve bu ayarın olduğu kısımda Anlık Mod ayarının kapalı olduğundan emin olun.

KS

Doğan Güler

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Kullandığınız anakarttaki CODEC çipi ve kapasitörleri gayat güçlü ve tatmin edici seviyede bileşenler. ELNA marka kapasitörler var ki bunlar iyi bir orta seviye kapasitörlerdir. Bu konuda bir sorun yok tabi çok daha üst seviye bir ses kartı alırsanız bir iyileşme olur ama verdiğiniz paraya değeceğini düşünmüyorum. Ses ayarlarınızı kontrol edebiliriz. Sadece ilk yapacağınız şey önce SS yazılımından ayar yapmanız diğer Windows ses ayarlarını geçersiz kılın. Daha sonra sadece Loudness EQ ayarını aktif edin ve bu ayarın olduğu kısımda Anlık Mod ayarının kapalı olduğundan emin olun.
Cevap için teşekkür ederim. Anlık Mod hariç hepsini uygulamıştım. Bundan sonrası sanırım kulaklık değiştirmekle olacak.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Kulaklığın maksimum ses sviyesini bilmediğim için olması gerek ses seviyesi şuan ki aldığınız değer mi değil mi bilemiyorum net bir yorum yapamam. Ama dediğim gibi anakartınızın ses yetenekleri orta seviye ama kaliteli bir kulaklığı rahatlıkla sorunsuz besler bir sıkıntı yok bu konuda içiniz rahat olsun.

Birde emin olmak için şunu yapabilirsiniz. Telefonunuza bu tarz bir Desibel ölçer kurun ve kulaklığınızı masaya koyun ve tam iki kulaklığınızın sürücülerinin arasını telefonunuzun mikrofonu neresindeyse orasını bu noktaya yerleştirin. Daha sonra uygulamayı açın önce ortam ne kadar gürültülü bunu ölçün diyelim ki 30 db ortam gürültüsü var şimdi kulaklıktan bu kaydı açın oynatın ve kulaklığınızın verebildiği ses şiddetini ölçün. En son seviye sizin kulaklığınız için 98 db olarak belirtilmiş kendi sitesinde siz kaç db ortam gürültüsü varsa onu düşün geri kalan kulaklığınızın ses şiddetidir. Eğer 98 db altında çıkmazsa sorun yoktur.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri