Sistem kendini kapatıyor.

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Herkese merhaba;
Konuyu hangi bölüme açıcağım konusunda kararsız kaldım buraya açtım
Sorunum şu ki bilgisayarım oyun oynarken kendine reset atıyor,resetlediği oyunlar pubg steam ve beaming drive ama ets2 gibi assetto corsa gibi oyunlarda kapanmaya reset atmaya rastlamadım (arka planda twitch veya crome da video açıksa bu resetlemeyi yaşıyorum fakat kapattığımda yalnızca oyuna girdiğimde sistemim yine resetleniyor)
Sistemim:
Amd Ryzen 5 2600
Gigabyte Rtx 3060 12gb
ID cooling 240m sıvı soğutma
Gskill Ripjaws 32 gb Ram (8x4)
Asus Tuf B450 Pro 2
Rampage 650w Psu
Sandisk 500 gb m2 Ssd
Seagate 1 tb 5200 rpm harddisk
Windows 11 pro kullanıyorum
Yardımcı olursanız çok memnun olucam kartımı yeni aldım tadına doyamadım bir türlü rahat oynayamıyorum aha kapandı şimdi kapanıcak diye

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Güç kaynağı zaten kalitesiz. Watt Değeri yüksek yazıyor ama kaç watt verebiliyor orası önemli. Oyunlardaki değişken kullanımla birlikte güç kaynağı belki sorun yaşatıyor olabilir. Tahminim bu yönde.

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
Herkese merhaba;
Konuyu hangi bölüme açıcağım konusunda kararsız kaldım buraya açtım
Sorunum şu ki bilgisayarım oyun oynarken kendine reset atıyor,resetlediği oyunlar pubg steam ve beaming drive ama ets2 gibi assetto corsa gibi oyunlarda kapanmaya reset atmaya rastlamadım (arka planda twitch veya crome da video açıksa bu resetlemeyi yaşıyorum fakat kapattığımda yalnızca oyuna girdiğimde sistemim yine resetleniyor)
Sistemim:
Amd Ryzen 5 2600
Gigabyte Rtx 3060 12gb
ID cooling 240m sıvı soğutma
Gskill Ripjaws 32 gb Ram (8x4)
Asus Tuf B450 Pro 2
Rampage 650w Psu
Sandisk 500 gb m2 Ssd
Seagate 1 tb 5200 rpm harddisk
Windows 11 pro kullanıyorum
Yardımcı olursanız çok memnun olucam kartımı yeni aldım tadına doyamadım bir türlü rahat oynayamıyorum aha kapandı şimdi kapanıcak diye
Bütün ayarları en düşüğe alıp deneyebilir misin ?

KS

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Güç kaynağı zaten kalitesiz. Watt Değeri yüksek yazıyor ama kaç watt verebiliyor orası önemli. Oyunlardaki değişken kullanımla birlikte güç kaynağı belki sorun yaşatıyor olabilir. Tahminim bu yönde.
Çok teşekkür ederim corsair 550w 80+ bronze veya bunun 650w lık versiyonunu almayı düşünüyorum sizce psu mudur ve bu corsair alırsam herşey daha stabil olurmu

KS

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Sanırım 558 ile 620 arası bişi olması lazımdı verebildiği watt değeri, üzerinde öyle yazıyordu

Genzo

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
287
Ezbere bir iş yapmamanı öneririm. Öncelikle sitemindeki ham olarak ne kadar kayıpla sistemi besleyebildiğine bir bak. Elindeki psu her halukarda bu sistemi besleyebilcek güce sahip. Daha sonra afterburn kurarak sistemin kapandığı an ekran kartı ve işlemciden kaç watt çektiğine bir bak hani zirve anlarındamı bu kapanmalar oluyor. Daha sonra diğer olasıklara bakabiliriz. Öncesinde ddu ile ekran kartı yazılımını kaldır daha sonra yeni temiz bir driver kurulumu yap.

Edit : 8*4 ramin varmış. Bunlarıda 8*2 e düşürebilirmisin bu süreçte.

KS

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Ezbere bir iş yapmamanı öneririm. Öncelikle sitemindeki ham olarak ne kadar kayıpla sistemi besleyebildiğine bir bak. Elindeki psu her halukarda bu sistemi besleyebilcek güce sahip. Daha sonra afterburn kurarak sistemin kapandığı an ekran kartı ve işlemciden kaç watt çektiğine bir bak hani zirve anlarındamı bu kapanmalar oluyor. Daha sonra diğer olasıklara bakabiliriz. Öncesinde ddu ile ekran kartı yazılımını kaldır daha sonra yeni temiz bir driver kurulumu yap.

Edit : 8*4 ramin varmış. Bunlarıda 8*2 e düşürebilirmisin bu süreçte.
Açıkcası sistemi nasıl beslediğini nereden görüceğimi bilmiyorum akabinde afterburn içerisinde bahsettiğiniz kapanma anı verilerini nasıl elde ediceğimide bilmiyorum ram konusunda çifte düşürürüm tamamdır

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Açıkcası sistemi nasıl beslediğini nereden görüceğimi bilmiyorum akabinde afterburn içerisinde bahsettiğiniz kapanma anı verilerini nasıl elde ediceğimide bilmiyorum ram konusunda çifte düşürürüm tamamdır
Çifte düşürmek ve psu değişimi işi çözmez diye düşünüyorum. Watt yeterli.

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Üsteki mesajlarda diğer arkadaşlarda aynı şeyi belirtmediler mi ?
Hayır, psu için işi çözmez dedim ve lafımı geri aldım o mesajla. Çünkü araştırdım ve böyle şeyler oluyormuş. Ramların yerini değiştirme önerisini kimse vermemiş sadece ramı 16gb ye düşürmekden bahsetmiş.

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,761
Hocam siz üste belirttiğimi deneyin eğer devam ediyorsa psu sıkıntısı değildir onun içi geri dönüş yapın diğer çözümlere bakın ki ortada PSU yeterli mi yetersiz mi onu öğrenelim;
Bütün ayarları en düşüğe alıp deneyebilir misin ?

KS

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Hocam siz üste belirttiğimi deneyin eğer devam ediyorsa psu sıkıntısı değildir onun içi geri dönüş yapın diğer çözümlere bakın ki ortada PSU yeterli mi yetersiz mi onu öğrenelim;
Tamamdır öncelikle ramleri düşürüp sonra afterburner ı deniyorum yine olursa ddu ile yazılımı kaldırıp geri kuruyorum ?

KS

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Ya arkadaşlar bilgisayar konusunda fazla hassas ve titiz birisiyim çünkü benim ekmek teknem ben 3 boyutlu mimari çalışmalar yapıyorum o yüzden teknenin yüzmesi gerek anlıcağınız,umarım en kötü psu yenilemekle işi çözebiliriz

mutlu

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
537
Çok teşekkür ederim corsair 550w 80+ bronze veya bunun 650w lık versiyonunu almayı düşünüyorum sizce psu mudur ve bu corsair alırsam herşey daha stabil olurmu

bunları değerlendirebilirsiniz.

KS

emresak420

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Teşekkür ederim henüz denemelerimi yapmadım arkadaşlar birkaç yöntem denememi istediler onları denicem ona göre düşünebilirim fsp markası nasıldır ki gözüm gönlüm corsairden yana bide alırsam tam modüler istiyorum ya iş oraya gelsinde seçmek kolaydır

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri