Sistemimde değişiklik ve kasa önerisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

boran

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600G
Anakart: AsRock B550M Steel Legend
Ram: Corsair Vengeance 2x8 GB 3600mhz

SSD:

Sistemim APU olacak ama ileride kesinlikle ekran kartı almayı düşündüğüm için özellikle anakartı sağlam tutmaya çalıştım. Bu sistem için bir öneriniz var mıdır? Ve ek olarak hâlâ kasa seçemedim. Şöyle bir 1660 gibi bir ekran kartını besleyebilecek 1500 lirayı çok geçmeyecek psu'lu bir kasa önerirseniz çok sevinirim. (Ek olarak bu bilgisayarda valorant ortalama ayarlarda tahminen kaç fps alırım? Youtube'ta islemciye göre testleri izledim 200'ün üstüne çıkan da var 100'de takılan da.)​

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Cvp: Sistemimde değişiklik ve kasa önerisi

Anakart ve RAM oldukça başaralı ama SSD diski almadıysanız değiştirin derim. 

Bu arada VRM gücü biraz daha düşük ama tam bir bir anakart isterseniz MSI B550-A PRO modeli de alınabilir. 

1.5K bütçeye size kasa ve PSU önerisi yapacağım.

FPS oyuna bellek sayısı ve frekansına göre sadece APU olarak kullanılacaksa değişir. Bunun dışında 5600G ile alacağınız ekran kartı testlerine bakabilirsiniz bir ortalama değer alabilirsiniz videolardan.

PSU:
  1.  - Eğer 3060/3060 Ti GPU birimleri üzerine çıkmam derseniz bu ürün F/P olarak şuan çok çok iyi fiyatta kaçmaz!!!
Kasa : 
  1.  - Sadece seçtiğiniz gibi ufak anakartlar içindir!!!
  2.  - Sadece seçtiğiniz gibi ufak anakartlar içindir!!!

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
RE: Cvp: Sistemimde değişiklik ve kasa önerisi

ugur.gozaydin' Alıntı:

Bu arada VRM gücü biraz daha düşük ama tam bir bir anakart isterseniz MSI B550-A PRO modeli de alınabilir. 

FPS oyuna bellek sayısı ve frekansına göre sadece APU olarak kullanılacaksa değişir. Bunun dışında 5600G ile alacağınız ekran kartı testlerine bakabilirsiniz bir ortalama değer alabilirsiniz videolardan.

PSU:
  1.  - Eğer 3060/3060 Ti GPU birimleri üzerine çıkmam derseniz bu ürün F/P olarak şuan çok çok iyi fiyatta kaçmaz!!!
Kasa : 

- Sadece seçtiğiniz gibi ufak anakartlar içindir!!! Uğur bu mini kompakt kasaları daha çok seviyorum artık hatta evdeki diğer pc yi böyle bir kasaya monte etmek istiyorum ama bu kasaların kablo montajları çok kötü oluyor.  camdan neredeyse tüm kabloları görebiliyorsun. Buna çözüm buldukları an tabi uygun fiyatlı olursa ben de geçeceğim diğer kasa için. Hatta youtubede çok güzel mini case örnekleri de var . Acayip konsept ve hoş duruyor , buradan konu sahibine de öneride bulunmuş olayım eğer böyle bir düşüncen varsa küçük kasa tercih edebilirsin .Elindeki anakart da çok kullanılan bir model değil , marjinal ve hoş bir tercih olur.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132

@"BatuhanKLC" Mini kasalarda çok seçenek var. Bu en ucuzlardan birisi. Örnek olarak 6 numarada söylediğiniz gibi bir sorun yok gibi bir şey. Kablolaması iyidir yani o konuda. Bütçeye ve marka kalitesine göre ürünlerin özellikleri ve sundukları şey gelişiyor. Örnek olarak Rajintek markası bu konuda yine başarılı firmalardan birisidir. Birde SilverStone Lucid modeli var çokça beğendiğim bir modeldir kendisi.

KS

boran

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:

PSU:
Kasa : 

Bu işlerle 1.5 haftadır ilgiliyim ve pek bir bilgim yok kusura bakmayın, SSD'nin yorumları iyi gibiydi. Sorunu nedir? Ya da 1000 1100 TL civarlarında M.2 SSD veya düşük depolamalı M.2 + HDD önerebilirsiniz. Anakartımın küçük olması bana ne gibi sorunlar yaratabilir. Özellikle anakartlardan pek anlamıyorum da, çok karışık özellikleri var.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132

Yongaları iyi ve bilindik modellere yönelin bu tarz RAM ve SSD gibi modellerde. Bu yüzden dedim alternatifleri varsa onları tercih edin. Önerinizi yapayım.

Anakartın küçük olması size bir eksi yaşatmaz. Sadece ufak değil de büyük bir kasa kullanacaksanız içeride ufak görüneceği için büyük boyutlu bir model almak isterseniz diye alternatif ürün önerdim. Seçtiğiniz anakart VRM gücü ve özellikleri olarak dolu bir model sorun yok onda.

1.  
HDD olarak WD Blue 1TB 7200RPM yada Seagete Barracuda 1TB 7200RPM alabilirsiniz ama 1.2K civarına denk geliyor.

Sadece 1TB kaliteli bir M.2 disk isterseniz bu ürünü önerebilirim size. 
  1.  - 2200MB/s Okuma-1600MB/s Yazma Hızı + 240K IOPS Okuma/250K IOPS Yazma + 600 TBW Yazım Ömrü 
  2.  - 4700MB/s Okuma-1850MB/s Yazma Hızı + 180K IOPS Okuma/450K IOPS Yazma + 200 TBW Yazım Ömrü 

KS

boran

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:
Yongaları iyi ve bilindik modellere yönelin bu tarz RAM ve SSD gibi modellerde. Bu yüzden dedim alternatifleri varsa onları tercih edin. Önerinizi yapayım.

Anakartın küçük olması size bir eksi yaşatmaz. Sadece ufak değil de büyük bir kasa kullanacaksanız içeride ufak görüneceği için büyük boyutlu bir model almak isterseniz diye alternatif ürün önerdim. Seçtiğiniz anakart VRM gücü ve özellikleri olarak dolu bir model sorun yok onda.

Aslında bahsettiğim AsRock model anakarttan başka alternatifim yoktu ama önerdiğiniz Msi anakart hiçte fena durmuyor. Epey sitesinde karşılaştırma yaptım ve beni kötü etkileyecek bir fark yok aralarında. Siz alacak olsanız hangi anakartı alırdınız? Dediğim gibi eğer mAtx anakartın sırf boyutundan dolayı bir zararı olacaksa Msi anakartı alırım. Bahsettiğim AsRock marka anakart sadece teknobiyotikte indirimle 1691 TL, ondan sonraki en ucuz yerde 2933 TL.  Anakartım hangi boyutta olursa olsun ufak kasa almayı düşünmüyorum. Anakartlardan anlamadığımı söylemiştim. Örneğin bahsettiğim AsRock anakarta kaç ssd ve hdd takabilirim? Boyutundan dolayı içine koyulmayan bir yuva var mı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132

AsRock modeli daha güçlü dediğim gibi. VRM dediğim şey güç besleme kanadıdır. Anakart hakkında tüm bilgilere kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sadece fazlada PCIe soket eksiği var boydan dolayı ama genelde çok niş bit kitlenin kullandığı yuvalar bunlar. Ekran kartı takılan ve onun ufağı olan soketlerden bahsediyorum. Bu tür soketlere genelde 2. ekran kartı veya harici ses kartı, WiFi kartı, USB vb. çıkışları olan kartlar, M.2 çoğaltıcı kartlar gibi şeyler takılıyor.

KS

boran

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:
AsRock modeli daha güçlü dediğim gibi. VRM dediğim şey güç besleme kanadıdır. Anakart hakkında tüm bilgilere kendi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sadece fazlada PCIe soket eksiği var boydan dolayı ama genelde çok niş bit kitlenin kullandığı yuvalar bunlar. Ekran kartı takılan ve onun ufağı olan soketlerden bahsediyorum. Bu tür soketlere genelde 2. ekran kartı veya harici ses kartı, WiFi kartı, USB vb. çıkışları olan kartlar, M.2 çoğaltıcı kartlar gibi şeyler takılıyor.

Teşekkür ederim başından beri çok yardımcı oldun. Son olarak HDD'ler anladığım kadarıyla SATA3 yuvalarına takılıyor ve bu anakartta 6 SATA3 yuvası var. Bu ufacık anakarta 6 adet HDD takılabiliyor mu? SSD + HDD yapma ihtimalim var da tabi 1 ssd 1 hdd girişi yeter. Aynı anda 1 ssd ve 1 hdd takabilirim değil mi bu anakarta?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132

B550 yongasında 1 adet M.2 disk + 6 SATA kullanabilirsiniz ama M.2 sayısı 2 olunca SATA portlarında son 2 tanesi devre dışı kalıyor. Yani 2 M.2 + 4 SATA kullanılıyor.

KS

boran

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:
B550 yongasında 1 adet M.2 disk + 6 SATA kullanabilirsiniz ama M.2 sayısı 2 olunca SATA portlarında son 2 tanesi devre dışı kalıyor. Yani 2 M.2 + 4 SATA kullanılıyor.

Hızlı cevapların için teşekkürler, iyi geceler.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132

Ö.değil.

Hayırlı olsun diyorum.

Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri