Sistemimin Her Oyunda Takılma Sorunu

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
Frekans TV 5 Gaming gen. TR'den 2 gün önce aldım mağazadan teslim aldım. Eve geldim oyunları indirdim Days Gone da yüksek FPS almama rağmen kasılma var takılıyor Valorant da öyle RDR2 de bir şey yok Metro Exodus'ta bir şey yok PC Building Simulator aynı şekilde takılmalık 1 saniye oluyor geçiyor Sons of The Forest da öyle Ne yapmam gerek Gaming.Gen.tr dediği şey bana mail attım temiz kurulum yapmanız yoksa mağazaya göndermem. Yazılımsal olabilir dedi sizce olabilir mi? Yoksa bilgisayarım bozuk mu Ekran kartı RX 6700XT işlemci Ryzen 5 5600 flash belleğim yok yardımcı olursanız sevinirim cd de yok nasıl temiz kurulum yapabilirim

Bilgisayarcım da formatı 300 liraya atıyor ona da gidip 300 lira vermek istemiyorum şimdi yardımcı olun telaş yaptım ya 19 bin para verdim sorun yaşamak istemiyordum ya of

kihei

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
8 GB lık bir flash bellek alın. Sırf format için değil bios güncellemeniz için de lazım zaten.
Windows arama yerine sistem bilgisi yazıp Bios Sürüm / Tarihi yazan yerdeki yazıları kopyalar mısınız versiyonunuza bakalım ? Anakartınızın modeline de ihtiyacımız var ki sitesinden bakalım yeni versiyon gelmiş mi.

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
8 GB lık bir flash bellek alın. Sırf format için değil bios güncellemeniz için de lazım zaten.
Windows arama yerine sistem bilgisi yazıp Bios Sürüm / Tarihi yazan yerdeki yazıları kopyalar mısınız versiyonunuza bakalım ? Anakartınızın modeline de ihtiyacımız var ki sitesinden bakalım yeni versiyon gelmiş mi.

Sorunum bu videodaki droplar bakabilirsiniz.

PRIME B450M-K II​

BIOS Sürümü/Tarihi American Megatrends Inc. 3810, 21.11.2022

Galiba biosum güncel değil ne diyorsunuz bundan kaynaklanabilir mi?

Son düzenleme:

kihei

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
Biosunuzun son güncellemesi 2023/09/04 tarihinde görünüyor. Bir flash bellek kullanıp güncellemelisiniz.

Bunu da şöyle öğrendim : Anakart modelinizin resmi sitesine girip destek kısmından sürücüler kısmına girdim ve bios kısmına girdim oradan baktım bilginiz olsun.

Biosunuz güncel olmadığı için bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Ayrıca bios güncel değilse başka şeyler de olmayabilir. Bir kaç adım söyleyeceğim uygulayın.

1- Windows Update e girip güncelleme kontrolü yapın
2-Ekran kartınızın güncelleme kontrolünü yapın.

Biosu,ekran kartını ve windowsu güncelleştirdikten sonra hala bu sorunlar devam ederse buraya yazın başka çareler ararız. Ama önce bir flash bellek almanız gerek. Bütün bunlar işe yaramazsa format atmanız gerek çünkü. Ki bios için de flash lazım.

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
Biosunuzun son güncellemesi 2023/09/04 tarihinde görünüyor. Bir flash bellek kullanıp güncellemelisiniz.

Bunu da şöyle öğrendim : Anakart modelinizin resmi sitesine girip destek kısmından sürücüler kısmına girdim ve bios kısmına girdim oradan baktım bilginiz olsun.

Biosunuz güncel olmadığı için bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Ayrıca bios güncel değilse başka şeyler de olmayabilir. Bir kaç adım söyleyeceğim uygulayın.

Biosu,ekran kartını ve windowsu güncelleştirdikten sonra hala bu sorunlar devam ederse buraya yazın başka çareler ararız. Ama önce bir flash bellek almanız gerek. Bütün bunlar işe yaramazsa format atmanız gerek çünkü. Ki bios için de flash lazım.
Biosu nasıl güncelleyebilirim?

1698264657427.png

1698264673622.png

kihei

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
Biosu nasıl güncelleyebilirim?
Bios dosyasını indirdikten sonra flash ın üstüne sağ tıklayıp biçimlendirip sonra bios dosyasını bu flasha atıp bu flashı bilgisayarınızdaki Bios Flash gibi şeyler yazan bir usb giriş yerine takıp yeniden başlatıp bios ekranına girip güncelleme yerini açmanız gerek. Bios ekranına gitmek için bilgisayarı yeniden başlatıp f2 tuşuna seri şekilde bas çek yapmanız. f2 çalışmazsa delete tuşu da olabilir. İki yöntem de çalışmazsa başka bir yöntem var nete yazarsanız çıkar.

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
Bios dosyasını indirdikten sonra flash ın üstüne sağ tıklayıp biçimlendirip sonra bios dosyasını bu flasha atıp bu flashı bilgisayarınızdaki Bios Flash gibi şeyler yazan bir usb giriş yerine takıp yeniden başlatıp bios ekranına girip güncelleme yerini açmanız gerek.
Kısacası usb gerekiyor

Bios dosyasını indirdikten sonra flash ın üstüne sağ tıklayıp biçimlendirip sonra bios dosyasını bu flasha atıp bu flashı bilgisayarınızdaki Bios Flash gibi şeyler yazan bir usb giriş yerine takıp yeniden başlatıp bios ekranına girip güncelleme yerini açmanız gerek.
Bana linkini atar mısınız yapmak için

Kısacası usb gerekiyor

Bana linkini atar mısınız yapmak için
Format temiz kurulumun ve biosun yarın yapayım tam detaylı anlatımlarıyla ama

Sizce çözülür mü bu sorun donanımsal bir sorun değildir dimi yoksa iade falan da etmezler yanarım ben ya

Bu arada yarın direk biosu mu güncelleyeyim sadece yoksa temiz kurulum yapıp biosu da mı güncelleyeyim iksini bir mi yapayım

kihei

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
Önce biosu yapın. Yanma gibi bir durumunuz olmaz çünkü bios güncellemek veya format atmak garantiyi yakan şeyler değil.

Format atmak için ise flash belleğe windowsun kendi sitesinden media creation tool indirip istediğiniz versiyonu seçin flash belleğe windows yükleyin. Sonra bilgisayarı yeniden başlatıp f8 tuşuna bas çek yapın hızlıca. Boot ekranı açılacaktır oradan işlemleri yapın ve disk ile alakalı yerler çıkınca oradaki her şeyi silip öyle kurulum yapın.

Size nasıl yapıldığını anlattım ama geçmişte hali hazırda bulunduğu için linkini atıyorum :
Bu linkten sürücüler kısmına girip anakartın sürücü güncellemelerini de yapın.Onlara flash gerekmez düz güncellemelerdir.

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
Peki biosu güncelledikten sonra aynı dropları gene alırsam temiz kurulum yaptıktan sonra biosu tekrar güncellememe gerek var mı? Yoksa ya da varsa yaptım diyelim gene aynı drop sorunuyla karşılaştım o zaman ne yapmam gerek?

kihei

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
Başka konuya bakarken aklıma geldi. Bios güncellemesi ve formattan sonra biostan xmp ayarı var onu profile 1 yapmanız lazım. Bu da büyük oranda bilgisayarın hızı etkiler. Formatı kesin atın ki içimiz rahat olsun temiz kurulum yapalım.

Peki biosu güncelledikten sonra aynı dropları gene alırsam temiz kurulum yaptıktan sonra biosu tekrar güncellememe gerek var mı? Yoksa ya da varsa yaptım diyelim gene aynı drop sorunuyla karşılaştım o zaman ne yapmam gerek?
Biosun 1 kere güncellenmesi kafi. Dediklerimin hepsini yaptığınızda sorununuzun geçmesi lazım.

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
Başka konuya bakarken aklıma geldi. Bios güncellemesi ve formattan sonra biostan xmp ayarı var onu profile 1 yapmanız lazım. Bu da büyük oranda bilgisayarın hızı etkiler. Formatı kesin atın ki içimiz rahat olsun temiz kurulum yapalım.

Biosun 1 kere güncellenmesi kafi. Dediklerimin hepsini yaptığınızda sorununuzun geçmesi lazım.
İlk öncelikle biosu güncelliyorum sonrasın da temiz kurulum ile win 11 kuracağım, sonrasın da hepsini yaptıktan sonra biosa tekrardan xmp ayarını profile 1 yapıyorum ve sorunum geçmesi lazım geçmezse iade talebi oluşturuyorum. Doğru mu anlamışım?

Format dosyasının içine bios güncelleme şeysini atsam ikisini aynı anda kullanabilir miyim yoksa 2 flash mı alayım?

kihei

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
İlk öncelikle biosu güncelliyorum sonrasın da temiz kurulum ile win 11 kuracağım, sonrasın da hepsini yaptıktan sonra biosa tekrardan xmp ayarını profile 1 yapıyorum ve sorunum geçmesi lazım geçmezse iade talebi oluşturuyorum. Doğru mu anlamışım?
Evet ayrıca o attığım linkten diğer güncellemeleri ( Sürücü ) de yapın . Bütün bunlardan sonra hala takılma varsa iade edin bütün güncellemeleri doğru bir şekilde yaptığınızı ama hala bu sorunu yaşadığınızı belirtip.

Formattan sonra bütün sürücüleri yükleyin tabii. Silinecekler format atınca :) Ekran kartı şu an güncel ama format sonrası silinebilir mesela onlara da tekrar bakmamız gerekecek.

Format dosyasının içine bios güncelleme şeysini atsam ikisini aynı anda kullanabilir miyim yoksa 2 flash mı alayım?
Hayır ikisi aynı anda kullanılamaz. Her kullanım için flashın biçimlendirilmesi gerekir. 2 Flasha ihtiyacınız yok. Önce bios güncelleyip sonra o flashı biçimlendirip format flashı yapabilirsiniz.

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
Evet ayrıca o attığım linkten diğer güncellemeleri ( Sürücü ) de yapın . Bütün bunlardan sonra hala takılma varsa iade edin bütün güncellemeleri doğru bir şekilde yaptığınızı ama hala bu sorunu yaşadığınızı belirtip.

Formattan sonra bütün sürücüleri yükleyin tabii. Silinecekler format atınca :) Ekran kartı şu an güncel ama format sonrası silinebilir mesela onlara da tekrar bakmamız gerekecek.

Hayır ikisi aynı anda kullanılamaz. Her kullanım için flashın biçimlendirilmesi gerekir. 2 Flasha ihtiyacınız yok. Önce bios güncelleyip sonra o flashı biçimlendirip format flashı yapabilirsiniz.
Tamamdır 8 gb flash arıyorum bulursam hemen yazacağım ve formata başlayacağım.

Bios dosyasını indirdikten sonra flash ın üstüne sağ tıklayıp biçimlendirip sonra bios dosyasını bu flasha atıp bu flashı bilgisayarınızdaki Bios Flash gibi şeyler yazan bir usb giriş yerine takıp yeniden başlatıp bios ekranına girip güncelleme yerini açmanız gerek. Bios ekranına gitmek için bilgisayarı yeniden başlatıp f2 tuşuna seri şekilde bas çek yapmanız. f2 çalışmazsa delete tuşu da olabilir. İki yöntem de çalışmazsa başka bir yöntem var nete yazarsanız çıkar.
Bu arada bios flash nerede yazıyor o kısmı anlamadım

1698266367304.png

Tam 8 gb yok bu yeterli midir?

1698266367304.png

Evde sadece bunu bulabildim ya umarım oluyordur.

1698266367304.png

Evde sadece bunu bulabildim ya umarım oluyordur.
5.11 win 11 isosu

Son düzenleme:

kihei

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
Tam 8 olmasına gerek yok. Kasanızda usb leri taktığınız yerlerde M-Flash veya Bios Flash yazan bir yer olacak oraya takıp bios güncellemesi yapacaksınız.

Gerekli şeyleri yazdım gerisi sizde. Hayırlı geceler.

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
Tam 8 olmasına gerek yok. Kasanızda usb leri taktığınız yerlerde M-Flash veya Bios Flash yazan bir yer olacak oraya takıp bios güncellemesi yapacaksınız.

Çok teşekkür ederim, kusura bakmayın çok yordum ama teşekkürler. Umarım sorunum çözülür her şeyi hallettikten sonra bilgilendiririm.

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88

Format attım temiz kurulum ile Windows 11 Pro yükledim bütün sürücüleri yükledim Days Gone'ı indiriyorum bakalım umarım düzelmiştir yoksa iade edeceğim.

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88

Hala drop devam etmekte. Çözülmedi :(

kihei

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
Hala drop devam etmekte. Çözülmedi :(
Bilgisayara şimdi geçtim.

Her şeyiniz güncel, değil mi ?
-Anakart sürücüleri
-Ekran kartı sürücüsü
-Windows güncellemeleri
-Bios ( en önemlisi )

Ayrıca:

-Biostan xmp yi profile 1 yaptınız mı ?
-Güç seçeneklerinden yüksek performansı seçtiniz mi ?

KS

Thingsss

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
88
Bilgisayara şimdi geçtim.

Her şeyiniz güncel, değil mi ?
-Anakart sürücüleri
-Ekran kartı sürücüsü
-Windows güncellemeleri
-Bios ( en önemlisi )

Ayrıca:

-Biostan xmp yi profile 1 yaptınız mı ?
-Güç seçeneklerinden yüksek performansı seçtiniz mi ?
evet her şeyi yaptım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri