Sistemin parçaları uyumlu mudur?

General_Granger

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar. Aşağıdaki sistemin siparişini verdim:

Intel Core i5 11600KF
ASUS B560M-P-SI
ASUS Dual RTX 3060 Ti
G.Skill Ripjaws V 16 GB (2x8) 3000MHz DDR4 CL16
Crucial P2 500GB SSD
Corsair H45 120mm sıvı soğutucu
DarkFlash dlx21-mesh 650W 80+ bronz

650W PSU, Corsair H45 soğutucu ve ASUS B560M-P-SI anakart bu sistem için yeterli midir? Uygun olur mu?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Cvp: Sistemin parçaları uyumlu mudur?

Eğer daha ucuza geliyorsa işlemciyi K serisi seçmeyebilirsiniz. Anakartınızda zaten OC desteği yok işlemci için. Boşa işlemciyi OC versiyonu almaya gerek yok eğer seçeneklerde daha ucuza K olmayan modeli varsa tabi.

KS

General_Granger

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RE: Cvp: Sistemin parçaları uyumlu mudur?

ugur.gozaydin' Alıntı:
Eğer daha ucuza geliyorsa işlemciyi K serisi seçmeyebilirsiniz. Anakartınızda zaten OC desteği yok işlemci için. Boşa işlemciyi OC versiyonu almaya gerek yok eğer seçeneklerde daha ucuza K olmayan modeli varsa tabi.

İşlemciyi normal 11600 alacaktım fakat seçeneklerde sadece 11600kf olduğu için aldım. En azından ileriye dönük olmuş oldu. 

recepgaming' Alıntı:
Aldınmı kral sistemi

Aynen aldım kral. Levon Ryzen 5 3600 çıkaracakmış zaten. Ben 3600'ü pek beğenmiyordum. Ekran kartını da RTX 3060 yapacakmış yani Ti değil. Bir de 15-16k söylentileri vardı biliyorsun. O yüzden bunu alayım dedim. Bu işlemci overclocksuz halde iken bile 5600x'e denk hatta daha güçlü.

recepp

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
21

General_Granger' Alıntı:
ugur.gozaydin' Alıntı:

İşlemciyi normal 11600 alacaktım fakat seçeneklerde sadece 11600kf olduğu için aldım. En azından ileriye dönük olmuş oldu.

recepgaming' Alıntı:
Aldınmı kral sistemi

Aynen aldım kral. Levon Ryzen 5 3600 çıkaracakmış zaten. Ben 3600'ü pek beğenmiyordum. Bir de 15-16k söylentileri vardı biliyorsun. O yüzden bunu alayım dedim.

Hayırlı olsun

KS

General_Granger

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

recepgaming' Alıntı:
General_Granger' Alıntı:

Aynen aldım kral. Levon Ryzen 5 3600 çıkaracakmış zaten. Ben 3600'ü pek beğenmiyordum. Bir de 15-16k söylentileri vardı biliyorsun. O yüzden bunu alayım dedim.

Hayırlı olsun

Teşekkür ederim recep. Sen de bayağı bekledin biliyorum. Seninle birlikte nöbet tuttuğumuz günleri unutmayacağım. İnşallah daha iyileri senin olur.  :rolleyes:

ugur.gozaydin' Alıntı:

Bu arada siparişi sırf anakartta OC desteği yok diye iptal etmeli miyim sizce? Ben etmeyi düşünmüyorum çünkü birincisi GPU yeterince güçlü yani CPU 'ya fazla yük binmeyecek. İkincisi de overclocksuz 11600 bile Ryzen 5600x'e denk diyebiliriz. Siz ne düşünüyorsunuz?

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,143

İşlemci 65W TDP değerine sahip. Satın aldığınız 120mm radyatör soğutucu çok rahatlıkla yetecektir. Zira Intel'in stok soğutucusu ile 65-70 derece bandında tutuyor. Sıvı soğutma ile 55 derecelere geleceğini söyleyebiliriz. Anakart ve diğer sistem bileşenleri de gayet uyumlu. Bir problem görünmüyor.

KS

General_Granger

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

@"OceanLaB" Teşekkürler Taner hocam. Bu sistem sizin Cumartesi günü sunduğunuz gamegaraj sistemin özelleştirilmiş hali. İşlemci ve ekran kartını yükseltip sıvı soğutucu ekleyip öyle sipariş verdim :)

Fakat Intel' in sitesinde i5-11600KF işlemcinin TDP değeri 65W değil 125W yazıyor. Ekran görüntüsünü ekledim:

Bu arada bir arkadaş İ5-11600KF işlemci ile Asus B560M-PSI anakartın birlikte kullanılması ve PSU ile ilgili daha öncesinden şöyle bir şeyler yazmıştı:

"O anakart 11600K'nın performansını kısıtlar. Anakartın VRM'lerde soğutucu bile yok. 11. nesil işlemcilerle uyumlu olması demek 11700K takabileceğin anlamına gelmiyor. Zaten B serisi bir anakart, birde B serisinin en kötülerinden. O anakarta maksimum takılması gereken işlemci 11400 olur. Ayrıca o yazdığın güç kaynağını önermiyorum."

Fakat ben overclock yapmayı düşünmüyorum. Render da yapmıyorum. Sadece fişe takıp oyun oynayacağım. Umarım sıkıntı olmaz.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,143

General_Granger' Alıntı:
@"OceanLaB" Teşekkürler Taner hocam. Bu sistem sizin Cumartesi günü sunduğunuz gamegaraj sistemin özelleştirilmiş hali. İşlemci ve ekran kartını yükseltip sıvı soğutucu ekleyip öyle sipariş verdim :)

Fakat Intel' in sitesinde i5-11600KF işlemcinin TDP değeri 65W değil 125W yazıyor. Ekran görüntüsünü ekledim:

Bu arada bir arkadaş İ5-11600KF işlemci ile Asus B560M-PSI anakartın birlikte kullanılması ve PSU ile ilgili daha öncesinden şöyle bir şeyler yazmıştı:

"O anakart 11600K'nın performansını kısıtlar. Anakartın VRM'lerde soğutucu bile yok. 11. nesil işlemcilerle uyumlu olması demek 11700K takabileceğin anlamına gelmiyor. Zaten B serisi bir anakart, birde B serisinin en kötülerinden. O anakarta maksimum takılması gereken işlemci 11400 olur. Ayrıca o yazdığın güç kaynağını önermiyorum."

Fakat ben overclock yapmayı düşünmüyorum. Render da yapmıyorum. Sadece fişe takıp oyun oynayacağım. Umarım sıkıntı olmaz.
Hayırlı olsun sistem. Ben 11400 işlemcisi için 65W ibaresini kullandım ama sizin özelleştirdiğinizi fark etmedim sanırım. 125W TDP olduğu doğrudur evet :)

Anakart konusuna gelecek olursak 11600KF için "overclock" serisi olduğundan dolayı genelde Z serileri kullanılıyor. Ancak belirttiğiniz üzere oyun odaklı olacağı için hiçbir problem yok. Emin olun Türkiye'de K serisi işlemci alıp işlemciyi Overclock manyağı yapan kişi sayısı 100'de 2-3'dür.

İnsanlar "sistem bana problem çıkartmasın, istediğim uygulamaları ve oyunları rahatlıkla açıp oynatsın yeterli." mantığında kurduğundan dolayı problem yaşamıyorlar.

Güç kaynağı tarafına gelecek olursak; GameGaraj bu modelleri Aigo firmasına yaptırıyor. Plugloadsolutions'da sertifikaları mevcut. Bugüne kadar problem yaşayana denk gelmedik. Problem olacağını düşünmüyorum. Güvenilir olmayan veya firmanın arkasında durmadığı ürünleri zaten sistem toplama rehberlerinde kullanmıyoruz.

Bütçesi olanlar için özelleştirme açık bırakıldı. Ancak piyasa koşullarında RTX 3060 ekran kartı kullanıp, Z serisi anakart kullanmak çok çok zor :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri