Çözüldü Sıvı Soğutma Önerisi! (22 Ağustos 2022)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

AnilBademci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Selamlar Dostlar,

Ben şu sistemi kullanıyorum:

- Amd Ryzen 5 3600X ( cpu )
- Nvidia Geforce Rtx 2060 ( gpu )
- 1 TB Hp Marka Sata SSD ( depolama )
- 500 GB Samsung 980 Pro m2 SSD ( depolama )
- Asus Tuf Gaming B550M Plus Wifi ( anakart )
- Corsair Venegance 16GB 1 Tane ( ram )
- Corsair Spec Delta RGB ( kasa ) + 550 W ( güç kaynağı ) ( ikisi bir arada almıştım ondan + koydum. )

Outervision da enerji kullanımı yapmaya çalıştım tahmini : https://outervision.com/b/F4LerR

Kasanın Boyut Moyut Şeyleri sanırım Burada : https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Cases/Mid-Tower-ATX-Cases/Carbide-Series-SPEC-DELTA-RGB-Tempered-Glass-Mid-Tower-ATX-Gaming-Case-—-Black/p/CC-9011166-WW#tab-tech-specs

İki Tane Buldum Soğutma Ama Uygunluk Ve Kalite Konusunda Size İhticaycım Var.

seçenek 1 : https://www.vatanbilgisayar.com/coo...-v2-120mmx2-rgb-led-sivi-sogutma-sistemi.html ( tek fanlı versiyon da var bunun. )

seçenek 2 : https://www.vatanbilgisayar.com/cougar-aqua-360-3x120mm-fanli-islemci-sivi-sogutucu.html ( abim bunu media markt da 1600tl ye buldu. )

Sizce hangisi İyi Veya Başka Hangi Ürün Olabilir?

Moderatörün son düzenlenenleri:

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Hocam öncelikle spec deltanın sadece ön paneli 360 mm radyatöre uygun yani üste sığmayacak bilginiz olsun, sonralıkla bütçenizi yazarsanız sıvı soğutma kullanan arkadaşlar daha verimli öneriler yapabilir, bu fiyatlara daha güzel modeller var bildiğim kadarıyla (cougar iyi ama cooler master tercih etmezdim şahsen)

KS

AnilBademci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Hocam öncelikle spec deltanın sadece ön paneli 360 mm radyatöre uygun yani üste sığmayacak bilginiz olsun, sonralıkla bütçenizi yazarsanız sıvı soğutma kullanan arkadaşlar daha verimli öneriler yapabilir, bu fiyatlara daha güzel modeller var bildiğim kadarıyla (cougar iyi ama cooler master tercih etmezdim şahsen)
yani yukarıya yerleşmiyor mu bu sıvı soğutma? bir resim atsanız nasıl yerleşebileceğini paint le fln çizseniz ben çünkü bildiğim kadarıyla tavanda olması gerek en iyi performans için
bu videoda öyle anladım.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
yani yukarıya yerleşmiyor mu bu sıvı soğutma? bir resim atsanız nasıl yerleşebileceğini paint le fln çizseniz ben çünkü bildiğim kadarıyla tavanda olması gerek en iyi performans için
bu videoda öyle anladım.
Hocam 360 mm olan yerleşmez ama 240 kaliteli bir ürün yerleşir, illa üste takmak isterseniz 240 tercih etmeniz ya da 360 için kasayı değiştirmeniz lazım. Diğer türlü sadece ön panele sığar o 360mm radyatör. Bu arada 240-360 olayına takılmayın bana kalırsa şuanki sistem hava soğutmayla bile soğur, 240 kaliteli bir sıvı soğutma buz kestirir tahminimce

KS

AnilBademci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Hocam 360 mm olan yerleşmez ama 240 kaliteli bir ürün yerleşir, illa üste takmak isterseniz 240 tercih etmeniz ya da 360 için kasayı değiştirmeniz lazım. Diğer türlü sadece ön panele sığar o 360mm radyatör. Bu arada 240-360 olayına takılmayın bana kalırsa şuanki sistem hava soğutmayla bile soğur, 240 kaliteli bir sıvı soğutma buz kestirir tahminimce
yani bunu diyorsunuz değil mi?

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    47.3 KB · Görüntüleme: 65
KS

AnilBademci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
bide bu 240 ml : https://www.vatanbilgisayar.com/coo...-v2-120mmx2-rgb-led-sivi-sogutma-sistemi.html
bu da 360 ml : https://www.vatanbilgisayar.com/cougar-aqua-360-3x120mm-fanli-islemci-sivi-sogutucu.html

doğru anladım dimi fan sayısı * 120 oluyo mm si?

KS

AnilBademci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Evet hocam tam olarak bundan bahsediyorum. Soğutma olarak ne denli fark olacaktır bilmiyorum ama üst panel istiyorsanız dediğim gibi o kasaya ancak 240 mm sığar
peki öne montaj yapacam diyelim nasıl yerleştireceğim kasanın önündeki eski fanları söküp möküp uğraşmak gereir mi hangi montaj daha rahat olur?
bu arada yordum sizi kusura bakmayın

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
peki öne montaj yapacam diyelim nasıl yerleştireceğim kasanın önündeki eski fanları söküp möküp uğraşmak gereir mi hangi montaj daha rahat olur?
bu arada yordum sizi kusura bakmayın
Estağfurullah hocam sıvı soğutma deneyimim hiç olmadı, başka bir konuda rastlamıştım ama inanın hatırlamıyorum ön panel için fan dizilimini. Ön panel fanları içeriye hava çekiyor sizin soğutucunun fanları da hava alacak konumda olmalıdır ama önce sıvı soğutma mı gelmeli kasa fanları mı hatırlamıyorum. Olur da 240 alıp üste takmak isterseniz fanların egzoz görevi görüp dışarıya uflemesine dikkat edin. Kabaca on paneldeki fanlar çekmeli arka ve üst fanlar havayı atmalı hocam.

KS

AnilBademci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Estağfurullah hocam sıvı soğutma deneyimim hiç olmadı, başka bir konuda rastlamıştım ama inanın hatırlamıyorum ön panel için fan dizilimini. Ön panel fanları içeriye hava çekiyor sizin soğutucunun fanları da hava alacak konumda olmalıdır ama önce sıvı soğutma mı gelmeli kasa fanları mı hatırlamıyorum. Olur da 240 alıp üste takmak isterseniz fanların egzoz görevi görüp dışarıya uflemesine dikkat edin. Kabaca on paneldeki fanlar çekmeli arka ve üst fanlar havayı atmalı hocam.
Peki Bu Sistem Hani Fan Yeni Watt ı yeter mi? outervision attım gerçi oradakinde bazı şeyleri tam ayarlayamadım ama siz bir temel bir kullanım kafanızda oluşmuştur diye düşünüyorum. 550W dediğim gibi sistemin psu

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Peki Bu Sistem Hani Fan Yeni Watt ı yeter mi? outervision attım gerçi oradakinde bazı şeyleri tam ayarlayamadım ama siz bir temel bir kullanım kafanızda oluşmuştur diye düşünüyorum. 550W dediğim gibi sistemin psu
Başka bir parça değişmeyecekse ve PSU iyi durumdaysa suanlik yeterli gözüküyor hocam PSU

KS

AnilBademci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Üst panele kaliteli ve performanslı bir 240mm alsanız kafidir. Kasa çok iyi değil hava akışında ön paneli radyatör ile kapatmayın.

Phanteks Glacier One 240MP Halos - 1.916 TL - 6 yıl garantili ve Asatek 7. nesil pompa kullanan başarılı bir marka ve üründür.
bence bu ürün daha iyi gibi hem vatandan alınca ekstra bir güvenlik oluyor hem de daha ucuz hatta bide cooler master bence daha bir kaliteli marka diye düşünüyorum ama artılarını yazarsanız sizin attığınızın çok iyi olur karar verme konusunda

bide bu amazon da neden beyaz renk ile siyahın fiyatı farklı? beyaz almak çok daha mantıklı oluyor? https://www.amazon.com.tr/Cooler-Ma...nts=p_4:Cooler+Master&s=computers&sr=1-3&th=1

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
bence bu ürün daha iyi gibi hem vatandan alınca ekstra bir güvenlik oluyor hem de daha ucuz hatta bide cooler master bence daha bir kaliteli marka diye düşünüyorum ama artılarını yazarsanız sizin attığınızın çok iyi olur karar verme konusunda
ML240L V2 ürünüyle Pahanteks modeli arasında Phanteks modeli hem ürün sınıfı hem performans hem garanti süresi olarak daha üst bir model. 2 ürün kıyaslanacak modeller değil.

KS

AnilBademci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
ML240L V2 ürünüyle Pahanteks modeli arasında Phanteks modeli hem ürün sınıfı hem performans hem garanti süresi olarak daha üst bir model. 2 ürün kıyaslanacak modeller değil.
peki 3600x için hangisi Pahanteks e gerek var mı sizce? yani Çünkü TDP değerlerine baktım cpu nun 2x in den fazla değerinde tdp sunuyor bu masterliquid hani bide benim harbiden ilgincime gitti bu phanteks i hiç duymadım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
peki 3600x için hangisi Pahanteks e gerek var mı sizce? yani Çünkü TDP değerlerine baktım cpu nun 2x in den fazla değerinde tdp sunuyor bu masterliquid hani bide benim harbiden ilgincime gitti bu phanteks i hiç duymadım.
Phanteks markası dünyada bir araştırma yaparsanız ilginizi çekecektir.

KS

AnilBademci

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Hava soğutma fazlasıyla yeterli o işlemci için.
bilmiyorum benim çünkü odam dar 1 tık bide koku geliyo pc den render alırken fln o nedenle güçlü bir şey alıyım yormyayayım kendimi diyorum. şimdi alcam tekrar aynı sıkıntı çekmek istemiyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri