Çözüldü Sıvı Soğutma Önerisi RGB

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Preaks

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhaba, rgb sıvı soğutma arıyorum fakat anakartım da rgb çıkışı yok. Kasam Corsair Spec Delta RGB ön 3 fan rgb olduğu için orada bir çok küçük kontrolcü var ve oradan sadece rengi değişebiliyor. Bir adet bağlantı yeri var oda dolu 3 tane kasa fanı bağlı galiba. RGB kontrolcü alsam molexe bağlayabilir miyim? ama galiba o küçük kontrolcü molexe bağlı onu sökersem 3 fanın ışığı olmayacak. Hem egzoz fanımı da bağlayacağım oda rgb. Yani rgb kontrolcüye ihtiyacım var sıvı soğutucu önerilerinizi de bekliyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Merhaba, rgb sıvı soğutma arıyorum fakat anakartım da rgb çıkışı yok. Kasam Corsair Spec Delta RGB ön 3 fan rgb olduğu için orada bir çok küçük kontrolcü var ve oradan sadece rengi değişebiliyor. Bir adet bağlantı yeri var oda dolu 3 tane kasa fanı bağlı galiba. RGB kontrolcü alsam molexe bağlayabilir miyim? ama galiba o küçük kontrolcü molexe bağlı onu sökersem 3 fanın ışığı olmayacak. Hem egzoz fanımı da bağlayacağım oda rgb. Yani rgb kontrolcüye ihtiyacım var sıvı soğutucu önerilerinizi de bekliyorum.

Kasada aşağıdaki resimdeki gibi bir kontrolcü olması gerek. Bu kontrolcü RGB 4 pin 12V bir kontrolcü. Anakarta bağlanıyor mu bilmiyorum ama bağlanıyor olması gerek.

Ekran Alıntısı.PNG

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132

Eğer ürün önerisi yapacaksam RGB kontolcü ve sıvı soğutma için toplam bütçe + anakartınız ve işlemcinizin modelleri gerekiyor.

KS

Preaks

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Anakart modelim b450m-k aynı kontrolcüden var ve bu fanlara bağlı galiba egzoz fanının rgb sini ve sıvı soğutucu rgb sini bağlayabilir miyim buraya? İşlemci : amd ryzen 5 3600 bütce 1600 tl yani tek sorunum rgb yerini bağlayamam galiba o kontrolcü de yer yok. fotoğraf atıyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Anakart modelim b450m-k aynı kontrolcüden var ve bu fanlara bağlı galiba egzoz fanının rgb sini ve sıvı soğutucu rgb sini bağlayabilir miyim buraya? İşlemci : amd ryzen 5 3600 bütce 1600 tl
Bir RGB Y kablo alırsanız evet yapılabilir ama şöyle bir şey var. Bu kontrolcü 12V RGB bir ürün. Piyasada çok RGB bir ürün kalmadı geneli ARGB 5V ürünler. Bildiğim tek RGB ürün Cooler Master ML240L RGB modeli ki sanırım bütçenize uyan tek üründe o.

Ürün :

NOT : Anakartınızda RGB/ARGB desteği yok. Her türlü kontrolcüye ihtiyacınız var.

KS

Preaks

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Kontrolcü öneriniz var mıdır? Bende o ürüne gözümü kestirmiştim. Ama rgb desteğim olmadığı için esgeçmiştim ürün süper diye biliyorum zaten youtube kanalınız da incelediniz diye biliyorum.

KS

Preaks

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Kontrolcu ve aşağıda olanlar kontrolcü bağlı olanlar. Acaba aşağıdakiler boşta mı değil mi nasıl anlarım?

Ekli dosyalar

• 1662404023162144832338652440460.jpg
    1662404023162144832338652440460.jpg
    920.1 KB · Görüntüleme: 11

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
- Bu ürün alınabilir anakarta destek kavuşturmak için. AsRock RGB sistemiyle uyumlu tüm ARGB ürünleri anakart üzerinden yazılımla kontrol edebilirsiniz bu sayede. Kasa fanları ARGB değil bu yüzden onlar şuan nasıl takılıysa öyle kalacaklar. Bu kontrolcüye ARGB sıvı soğutucu alabilirsiniz. ML240L olmaz.

KS

Preaks

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Kablolar aşağıda. Tamamdır bu ürünü alacağım fakat bunu nereye bağlayacağım onun bilgisini verebilir misiniz. Kusura bakmayın sizi de uğraştırıyorum. Bu konuda pek bir bilgim yok maalesef :D

Ekli dosyalar

• 16624040903746348534796161066029.jpg
    16624040903746348534796161066029.jpg
    625.2 KB · Görüntüleme: 7

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Kontrolcu ve aşağıda olanlar kontrolcü bağlı olanlar. Acaba aşağıdakiler boşta mı değil mi nasıl anlarım?
Kontrolcüde RGB LED yazan yukarıdaki OK işaretli yerdeki kabloyu sökün. Aşağıdaki gibi bir ürün alıp tek olan kısmı oraya takın. Diğer 4 başlığa soğutucu ve söktüğünüz kabloları takın hepsi bu kadar.

KS

Preaks

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
hocam ben şimdi bu akasa anakart rgb led port çoklayıcıyı alacağım sadece egzoz fanını iade edeceğim. Sıvı soğutucu dediğinizi alacağım ve bu dediğiniz soketi söküp fanın 3 rgbsini çoklayıcıya bağlayacağım ve sıvı soğutucunun rgbsini de buraya bağlayacağım değil mi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
hocam ben şimdi bu akasa anakart rgb led port çoklayıcıyı alacağım sadece egzoz fanını iade edeceğim. Sıvı soğutucu dediğinizi alacağım ve bu dediğiniz soketi söküp fanın 3 rgbsini çoklayıcıya bağlayacağım ve sıvı soğutucunun rgbsini de buraya bağlayacağım değil mi?
4 adet 4 pin RGB soketiniz oluyor son AKASA ürünü alırsanız. Bu 4 sokete 4 pinli RGB özelliğine sahip her ürünü bağlayabilirsiniz sıvı soğutma dahil.

Ancak not olarak düşeyim. 3 kasa fanı ki egzoz fan hariç oda varsa 4 kasa fanı + 2 adet sıvı soğutucu RGB fanı ve pompasının üzerindeki RGB bölümü dahil toplamda minimum 7 RGB bağlantıya sahip ürün için o kontrolcü güç olarak yetmeyebilir. LED 'ler biraz kısılabilir parlaklık olarak bilgisini önden vereyim.

KS

Preaks

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
egzoz fanı normal rgb siz kullanacağım ledlerin kısılmaması için çözüm nedir

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
egzoz fanı normal rgb siz kullanacağım ledlerin kısılmaması için çözüm nedir
Daha yüksek seviye bir RGB kontrolcü alınmalı. Ancak dediğim şey olacak diye bir kaide yok. Sadece olasılık dahilinde bir deneyin böyle eğer LED 'ler biraz sönük kalırlarsa kontrolcü alırsınız.

KS

Preaks

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Hocam ben direk kontrolcü alacağım 240 tl ye buldum bu uyumlu olur mu acaba ?

KS

Preaks

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Yani yada gidip direkt anakartı değiştireceğim sıvı soğutucu almak yerine

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Aslında sizi kısıtlayan kasadaki RGB fanlar. ARGB fanlı ve FULL MESH bir kasa alınsa ARGB kontrolcü ve sıvı soğutma bulmak daha kolay. Zaten kasa çok iyi değil, elden çıkartmak kasayı bence daha mantıklı bir hamle olur.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
kasa öneriniz nedir acaba rgb fan kontrolcülü
- Hava akışı yüksek bir kasadır. 6 adet portu olan bir uzaktan kumandalı ARGB kontrolcüsü var ekstra bir şeye gerek yok yani kontrolcü olarak.

- Aynı kontrolcüye sahip başka bir alternatif.

- Aynı şekilde 6 port ARGB kontrolcüsü olan başka bir model.

KS

Preaks

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
neyse hocam sağolun bence en mantıklı çözüm rgb siz bir sıvı soğutucu almak olacaktır ondada corsairi tercih edeceğim yani baya uğraştırır gibi duruyor beni rgb olayı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri