Sıvı Soğutma Tehlikelimi?

Than SKYWALKER

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
22
Merhabalar Dostar,

Hemen Konuya Geçiyorum Benim İşlemcim R5 5500 Kasam Gamepower Warcry Compact Hava Sirkülasyonu Pek Mükemmel Sayılmaz Sıvı Soğutma Alacağım Ama Şöyle bir Sorun Var Sıvı Soğutmalarda Çok Problem Yaşanır mı? Ya Sızıntı Yaparsa Yada Pompası VS Bozulursa Sızıntı Yaparsa Tüm Sistem Çöp Olurmu Kule Tipi Hava Soğutucu İş Görür mü?

Almak İstediğim Sıvı Soğutma Modeli:

Cooler Master MasterLiquid ML120L V2

Moderatörün son düzenlenenleri:

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,872
Beyler Bayanlar Hemen Konuya Geçiyorum Benim İşlemcim R5 5500 Kasam Gamepower Warcry Compact Hava Sirkülasyonu Pek Mükemmel Sayılmaz Sıvı Soğutma Alacağım Ama Şöyle bir Sorun Var Sıvı Soğutmalarda Çok Problem Yaşanırmı Ya Sızıntı Yaparsa Yada Pompası VS Bozulursa Sızıntı Yaparsa Tüm Sistem Çöp Olurmu Kule Tipi Hava Soğutucu İş Görürmü?

Bu işlemciye sıvı soğutma gerekli değil. Kule tipi iş görür.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
Yukarda denilene katılıyorum. İşlemci çok güçlü değil fazla ısınmaz. Sizin dediğinize gelirsek teknolojik ürünlerde en kaliteli üründe bile şans işidir. Örnek veriyorum cooler master da 1000 de 1 hata gelir Rampage de 100 de 1 hata gelir ama cooler master alırım hiç sorun olmaz diye bir dert yok. Düzgün kullanıldığında da hiçbir şey sorun çıkarmayabilir. %50 Şans %50 size bağlı.

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,872
Sıvı sızabilir tabi. Sızarsa sistem çöp olur. 5500 için deymez.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
Sıvı soğutma neden tehlikeli olsun ki ? Bir sürü üst seviye pc kullanan yayıncı youtuber gibi milyonlarda insan tercih ediyor. 5900X veya 12900K işlemciyi hava soğutma ile soğutamazsınız. Sıvı soğutma ihtiyaç gibi bir şey.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Beyler Bayanlar Hemen Konuya Geçiyorum Benim İşlemcim R5 5500 Kasam Gamepower Warcry Compact Hava Sirkülasyonu Pek Mükemmel Sayılmaz Sıvı Soğutma Alacağım Ama Şöyle bir Sorun Var Sıvı Soğutmalarda Çok Problem Yaşanırmı Ya Sızıntı Yaparsa Yada Pompası VS Bozulursa Sızıntı Yaparsa Tüm Sistem Çöp Olurmu Kule Tipi Hava Soğutucu İş Görürmü?

Sıvı soğutmalarda oluşabilecek 3 problem var.

Birincisi fiziksel hasar neticesinde borular veya radyatörde delik oluşursa kasa içine sıvı akma sorunu ki bu siz özellikle ürüne hasar vermezseniz olası bir durum değildir. Kendiliğinde sıvı sızdırması yaparsa zaten Cooler Master sistem zararınızı karşılıyor ki dediğim gibi bu öyle milyonda bir olan bir şey.

İkincisi zamanla sıvı soğutmalarda sıvı azalması gibi durumlar olabiliyor ama bu ortalama 3 yıl filan gibi bir süre ki bu bile az sayılır. Eski Cooler Master sıvı soğutucumu 6. yılın sonunda sıvı azalması sebebiyle hava soğutma ile değiştirdim. Aslında sıvı takviyesiyle ürünü en az 2 sene daha kullanırdım ama uğraşmak ve masraf yapmak istemedim.

Son olan şeyde pompa arızaları. Pompa yani sıvı soğutmalarda sıvıyı çeviren motor mekanizmasında ki bir arıza genelde sebebiyle ses sorunu ve termal açıdan sıvı soğutmadan beklenmeyecek düşük performans sorunları. Genelde neredeyse hiç başa gelmez bu durum ama arada tek tük olabiliyor.

Özetle genel olarak en bilinin sorunları bunlar ama sıvı soğutmalar artık çok iyi bir seviyeye geldiler. Öyle kötü bir marka model ürün almazsanız sorun yaşamazsınız en az 4 sene. Sonuçta halen daha en iyi soğutma yöntemi sıvı soğutmalar.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri