Steam Hesabımı Çalmaya Çalışıyorlar Yardım Lazım

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
490
Merhabalar,

Öncelikle Steam Guard aktif.
Steam guardı mail adresi veya mobil uygulaması ile koruyabiliyoruz bildiğim kadarıyla. Mobil uygulamaya güvenemediğim için mail adresi ile koruyorum (ya da koruduğumu sanıyorum).
Hesabımı çalmaya çalışan kişi bugün (28.06.2022) itibari ile yaklaşık 10-12 kadar deneme yapmış hesabıma erişebilmek için. Nereden anladığımı hemen aktarayım, mail adresime bir sürü mail gelmiş Steam Guard doğrulama mesajı. Bunları ben aktif değilken yapmış. Hesabımı henüz çalamamış. Gelen maillerde her seferinde farklı ip adresi var, sabit ip değil.

Aldığım tedbirleri yazayım:
Steam şifremi değiştirdim. (3 gün önce de değiştirmiştim ancak eksik bir şey yapmışım fark ettim, farklı cihaz yetkilendirmesi varmış)
Steam Hesap ayarlarımdan kendi cihazım haricindeki diğer cihaz yetkilendirmelerini iptal ettim.

Steam Guard hala mail adresimde. (mobil uygulama ile Guard korumaya geçmedim). Sizce geçmeli miyim?
Bilgisayarımda virüs taraması yaptım ancak herhangi bir bulgu yok dedi.

Şifre değiştiğim halde tekrar nasıl elde edebilmiş en ufak fikrim yok, bilgisi olanlar lütfen yardımcı olun ve önerilerinize açığım başka ne yapabilirim?

NOT: Şimdilik ücretli anti-virüs alma şansım yok, belki haftaya alabilirim elime para geçince. Geçen seneki ücretli Bitdefender yazılımının süresi bitmiş. Ücretsiz hakkım kalmadı. Kaspersky ücretsiz deneme hakkım var. Şu an onu yüklüyorum. Bilgisayarda tehdit bulup bulmadığını konuya güncellerim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Mail adresinizinde şifresini değiştirin. Ayrıca mobil cihazınız güncel bir cihazsa Guard aktif edilebilir ama bence gerek yok. Birde deneyen kişide hesap adınız var büyük ihtimalle, başka türlü deneyemez şifre kısmını çünkü. Değiştirebiliyorsanız STEAM adınızı değiştirin.

KS

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
490
Değiştirebiliyorsanız STEAM adınızı değiştirin.
Hemen deniyorum teşekkür ederim. Muhtemelen mail adresimin şifresi karşı tarafta yok. Çünkü doğrulama koduna erişememiş. Tekrar tekrar denemiş.
Başka tedbir aklınıza gelirse lütfen yardımcı olun.

KS

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
490
Kaspersky ücretsiz deneme sürümü trojen buldu 1 adet. Çöz dedim. Şifreyi tekrar değiştireceğim şu an ve kullanıcı adını değişiyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Gerekirse bağlı mail adresinizi de değiştirebiliyorsanız değiştirebilirsiniz. Oda işe yarar bir tedbir olacaktır.

KS

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
490
Değiştirebiliyorsanız STEAM adınızı değiştirin.
Üstad sanırım steam adı sabit. Profil ismini değişebildim ama steam adı değilmiş. Nereden değiştirilir bulamadım. Belki sadece steam destek ile iletişime geçip değiştirebilirim, emin değilim ama deneyeceğim.

Bilgisayar sadece 5 gün anti-virüs olmadan kalmış, üyeliğim 5 gün önce bitmiş ve 3 gün önce hesabımı çalmaya çalışan olmuştu ve bugün tekrarlandı.

Bu arada 30 gün Kaspersky deneme sürümü hakkım varmış aktif ettim. O süre de bana yeterli ücretli versiyonu ile arasında fark yok derseniz deneme süresi bitmek üzereyken alayım ücretli versiyonu. Bilginiz var mı bu konuda?

KS

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
490
Tam tarama tamamlansın sonrasında denerim teşekkür ederim. Guard aktif ve hesabı çalamamış. Ancak denemeye devam etmesini de istemiyorum haliyle.

KS

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
490
Vovvv tarama bitti ve aynı virüsün toplam 17 uzantısını sildi şu an. Tekrar bir tarama başlattım.

Anlamadığım şey ise güvenli sitelerden şaşmıyorum. Benim tahminim fishing denilen sistem yüzünden virüs bulaşmış olabilir diye düşünüyorum. Güvenilmeyen cihazdan erişim sağlamaya çalışan biri olduğu için Steam Guard'a takılıyor belli ki. Şimdilik hesap güvenliği Guard'da ama PC'yi virüslerden temizlediğimden emin olmaya çalışıyorum. Api key'i sıfırlamayı denedim ama api key yok diyor. Sanırım sadece virüs ile hesabı ele geçirmeye çalışıyordu.

Yardım ve fikirleriniz için çok çok teşekkürler.

Son düzenleme:
KS

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
490
İkinci tam tarama sonrası tehdit yok dedi. Şimdilik başka bir şey yapmayacağım. Şifreyi değiştirdim ama kullanıcı adı malesef sabit değiştiremedim. Steam Guard zaten aktif ve etkili oldu çok şükür.
Umarım tekrar çalmaya çalışamazlar. Yardımlar için tekrar teşekkür ederim.

Hz.ETQ

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
679
Sen gene api key kontrol et onu ele gecirdilerse her türlü ulasirlar basit bi islem kaldir gitsin onu

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Üstad sanırım steam adı sabit. Profil ismini değişebildim ama steam adı değilmiş. Nereden değiştirilir bulamadım. Belki sadece steam destek ile iletişime geçip değiştirebilirim, emin değilim ama deneyeceğim.

Bilgisayar sadece 5 gün anti-virüs olmadan kalmış, üyeliğim 5 gün önce bitmiş ve 3 gün önce hesabımı çalmaya çalışan olmuştu ve bugün tekrarlandı.

Bu arada 30 gün Kaspersky deneme sürümü hakkım varmış aktif ettim. O süre de bana yeterli ücretli versiyonu ile arasında fark yok derseniz deneme süresi bitmek üzereyken alayım ücretli versiyonu. Bilginiz var mı bu konuda?
Ücretsiz sürüm full sürümün tüm özelliklerini sağlıyor kısıtlama vs. yok.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri