Sürekli DROP Yiyorum!

shubuox

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhaba Forumdaşlarım.

03.08.2022 tarihi itibariyle hb üzerinden 3080 aldım ve bilgisayarıma taktım. dün hiç bir problem yoktu ancak bu gün bilgisayarımı başlattığımda fark ettim ki bilgisayarım sürekli drop yiyor hiç bir işlem yapmasam bile sürekli bir kasma seste atlama videolarda droplar mevcut.

Bu veya bunun gibi bir problem yaşayan veya çözümünü bilen varsa yazarsa çok mutlu olurum. Ufak bir youtube videosundan 2 dakika içerisinde ne kadar drop yediğimi gösteren görseli de sizler için ekledim.

Sistem özelliklerini eklemeyi unutmuşum :)
Ryzen 5 3600
Asus Prime B550M-A WİFİ
Asus Rog Strix 3080
16x2 Corsair vengeance 3000MHZ
Seagate 1 TB Firecuda 520
Sharkoon 850W 80+Gold PSU

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    19.6 KB · Görüntüleme: 16
Moderatörün son düzenlenenleri:

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Merhaba Forumdaşlarım. 03.08.2022 tarihi itibariyle hb üzerinden 3080 aldım ve bilgisayarıma taktım. dün hiç bir problem yoktu ancak bu gün bilgisayarımı başlattığımda fark ettim ki bilgisayarım sürekli drop yiyor hiç bir işlem yapmasam bile sürekli bir kasma seste atlama videolarda droplar mevcut. Bu veya bunun gibi bir problem yaşayan veya çözümünü bilen varsa yazarsa çok mutlu olurum. Ufak bir youtube videosundan 2 dakika içerisinde ne kadar drop yediğimi gösteren görseli de sizler için ekledim.
Sistem özelliklerinizi yazar mısınız?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Ekran kartı değişimi yaptınız sanırım? Eğer böyleyse önceki sürücüyü DDU yazılımını kullanarak temizleyip yeni kartın sürücüsünü kurdunuz değil mi?

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Merhaba Forumdaşlarım. 03.08.2022 tarihi itibariyle hb üzerinden 3080 aldım ve bilgisayarıma taktım. dün hiç bir problem yoktu ancak bu gün bilgisayarımı başlattığımda fark ettim ki bilgisayarım sürekli drop yiyor hiç bir işlem yapmasam bile sürekli bir kasma seste atlama videolarda droplar mevcut. Bu veya bunun gibi bir problem yaşayan veya çözümünü bilen varsa yazarsa çok mutlu olurum. Ufak bir youtube videosundan 2 dakika içerisinde ne kadar drop yediğimi gösteren görseli de sizler için ekledim.

Sistem özelliklerini eklemeyi unutmuşum :)
Ryzen 5 3600
Asus Prime B550M-A WİFİ
Asus Rog Strix 3080
16x2 Corsair vengeance 3000MHZ
Seagate 1 TB Firecuda 520
Sharkoon 850W 80+Gold PSU
İşlemciden dolayı darboğaz oluyordur değil mi ?

KS

shubuox

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Bir kaç ufak kontrol yaptım bilgisayarda sorun Arkadaşımızın da dediği gibi işlemci kaynaklı. İşlemciyi yükseltmeyi düşünüyorum artık yapacak bir şey yok :) Geçici olarak bilgisayarıma Rx5700xt geçici olarak bilgisayarıma rtx3060 takıp devam edeceğim. İşlemci için ise ryzen 7 5700x düşünüyorum. Bu durumda RAM'lerim 3000MHZ bu durum bana sıkıntı yaşatır mı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Bir kaç ufak kontrol yaptım bilgisayarda sorun Arkadaşımızın da dediği gibi işlemci kaynaklı. İşlemciyi yükseltmeyi düşünüyorum artık yapacak bir şey yok :) Geçici olarak bilgisayarıma Rx5700xt geçici olarak bilgisayarıma rtx3060 takıp devam edeceğim. İşlemci için ise ryzen 7 5700x düşünüyorum. Bu durumda RAM'lerim 3000MHZ bu durum bana sıkıntı yaşatır mı?
Sorunun işlemcide olduğunu nereden anladınız?

Ayrıca bellekler 3000MHz altı olmadığı sürece sorun yok.

KS

shubuox

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Sorunun işlemcide olduğunu nereden anladınız?

Ayrıca bellekler 3000MHz altı olmadığı sürece sorun yok.
Sorunun işlemcide olduğunu bir gpu testine soktugumda işlemci %60 ekran kartı ise %20 performans ile çalıştı. İşlemci komple darboğaz a giriyor

KS

shubuox

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Neyde teste soktunuz oyun mu? Oyundaysa o işlemci zaten darboğaz yapar ama masaüstü ve iş kullanımında pek söz konusu değil.
Furmark testine soktum, ama masaüstünde sorun yaşarken sizin daha önce belirttiğiniz şekilde ddu yu indirerek driver uninstall yaptım tekrar yükledim youtube tarafinda 20bin kare de toplam 50 Drop ile karşılaştım, sorunu çözdüğümde düşündüm ve satisfactory oyununa giriş yaptım 140 150fps arası alırken bir anda önce 70, sonra ise 1 fpse kadar düştüm ve sistem kitlendi. Bu durumun darboğaz kaynaklı olduğunu düşünerek bilgisayarımı kapattım hatta şu an bunları yazarken ayni zamanda test ediyordum. Daha sonrasında aynı şekilde bilgisayarda bulunan 3080 driverini uninstall yaparak silmek istediğimde bilgisayarım kapandı ve görüntü gelmedi, bilgisayarın guc bağlantısını keserek bios pilini çıkardım 5 dakika sinirli bir sigara molasından sonra tekrar taktım ve açtığımda görüntü geldi, aynı şekilde ilk yapmak istediğim islem driver kurmaya çalışmak oldu ama bilgisayarım aynı şekilde güç kesti ve şu an bilgisayarımı açamıyorum, erkan kartim ise el değmeyecek şekilde ısınmış durumda

KS

shubuox

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Furmark testine soktum, ama masaüstünde sorun yaşarken sizin daha önce belirttiğiniz şekilde ddu yu indirerek driver uninstall yaptım tekrar yükledim youtube tarafinda 20bin kare de toplam 50 Drop ile karşılaştım, sorunu çözdüğümde düşündüm ve satisfactory oyununa giriş yaptım 140 150fps arası alırken bir anda önce 70, sonra ise 1 fpse kadar düştüm ve sistem kitlendi. Bu durumun darboğaz kaynaklı olduğunu düşünerek bilgisayarımı kapattım hatta şu an bunları yazarken ayni zamanda test ediyordum. Daha sonrasında aynı şekilde bilgisayarda bulunan 3080 driverini uninstall yaparak silmek istediğimde bilgisayarım kapandı ve görüntü gelmedi, bilgisayarın guc bağlantısını keserek bios pilini çıkardım 5 dakika sinirli bir sigara molasından sonra tekrar taktım ve açtığımda görüntü geldi, aynı şekilde ilk yapmak istediğim islem driver kurmaya çalışmak oldu ama bilgisayarım aynı şekilde güç kesti ve şu an bilgisayarımı açamıyorum, erkan kartim ise el değmeyecek şekilde ısınmış durumda
Yazarken eklemeyi unutmuşum, darboğaz olduğunu düşündüğüm için ekran kartımı çıkararak 3060 i taktım şu an bu sorunlar 3060 tarafinda yaşanıyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Sistemde bir bileşen arızası var gibi duruyor. CPU ve PSU olabilir evet ama yetersizlikten değil bir arıza var gibi.

KS

shubuox

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Psu yu bir önceki konu da yapılan öneriyle yeni aldım ve açıkçası daha öncesinde böyle bir problem yaşamıyordum. Eski psu 650w idi onu tekrar takarak deneyeceğim şimdilik yardımınız için teşekkür ederim eğer sorun çözülmez ise tekrar yazacağım:)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Psu yu bir önceki konu da yapılan öneriyle yeni aldım ve açıkçası daha öncesinde böyle bir problem yaşamıyordum. Eski psu 650w idi onu tekrar takarak deneyeceğim şimdilik yardımınız için teşekkür ederim eğer sorun çözülmez ise tekrar yazacağım:)
Zaten PSU marka model olarak iyi onda sorun yok. Ben sadece belki arızalı bir ürün gelmiştir diye söyledim.

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Bütçeniz varsa AMDnin yeni çıkaracağı işlemcileri bekleyebilirsiniz

KS

shubuox

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Bütçeniz varsa AMDnin yeni çıkaracağı işlemcileri bekleyebilirsiniz
Bende onu beklemek istiyorum ama yayınlarda biraz daha iyi bir ekran kartı ile devam etmek istemiştim. Bu nedenle hem Ekran kartı hem PSU yu güncelleyerek beklemeyi düşünmüştüm ama 3060 3600 birleşmesi ile devam edeceğim :)

KS

shubuox

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Zaten PSU marka model olarak iyi onda sorun yok. Ben sadece belki arızalı bir ürün gelmiştir diye söyledim.
Evet hocam teşekkür ederim tüm bilgiler için, PSU da sorun eski PSU yu taktım ve şu an hiç bir kasma olmadan kullanım sağlıyorum. Tabi önereceğiniz bir test varsa onu da yapmak isterim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri