Tn, Va ve Ips Farkı?

KnithsSs

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
58
Merhabalar,

Tn, Va ve Ips panel hakkında öz ama yeterince bilgi verebilecek olan varmı acaba. Mesela ben hem oyun oynamak(pb,gta,cs..) hem de edit yapmak istiyorum hangi panel tercih etmeliyim?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Abdulkadir51

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
55
Edit yapacaksan IPS öneririm çünkü renkleri daha doğru gösteriyor.

Fenrir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
19

Bu makaleyi okuyup en doğru kararı kendin verirsin, son kullanıcı fikri almak istersen de ips panel diğerlerine göre bence daha iyi.

Selçuk duraklar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
77
Tn, Va ve Ips panel hakkında öz ama yeterince bilgi verebilecek olan varmı acaba. Mesela ben hem oyun oynamak(pb,gta,cs..) hem de edit yapmak istiyorum hangi panel tercih etmeliyim?
Hocam her halükarda IPS renkleri çok daha iyi veriyor va paneller ghosting sorunu olmuyor ips al arkana bakma

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
TN paneller genelde düşük Input Lag ve panel süreleriyle ön plandadır. Tercih edenler çoğunlukla CSGO gibi hızlı oyunlarda sıralamaları zorlayanlar olur. Genelde ucuz olurlar ama son zamanlarda saçma paralara TN ürünler var ama onlar istisna. En büyük eksiklikleri görüş açıları hiç iyi değildir yani sağ veya soldan bakınca renkler ve parlaklık solmaya ve değişmeye başlar ve doğru renkler sunmazlar. Bilinen panel sorunları her üründe değil ama genelinde direkt çerçeveden ışık sızması sorunudur.

IPS paneller yüksek renk deneyimi ve görüş açıları sunarlar. Kalibrasyon ile doğru renklere ulaşabilirsiniz. Oyun için son yıllarda IPS paneller düşük Input Lag ve panel süresiyle beraber yüksek Hz değerlerine güncellendiler. Artık TN paneli aratmıyor denilebilir. IPS panelde geliştirildi ve Nano IPS adında daha iyi renk ve daha doğru parlaklık sunan yeni bir panel türüne evrildi. Tabi Nano IPS ürünler biraz daha pahalılar. Ciddi bir bilinen eksiği yok panelin ama aşırı yaygın değil ancak sorunları arasında IPS Glow yani panelde bulutlanma şekilde aydınlatma sorunları, Ghosting (Hızlı nesnelerde hayalet piksel) ve Smearing (Piksellerin sulu boya efekti gibi birbirine renk bazlı karışması) gibi şeyler olabilir.

VA panel türüyse 2 panel türünün tam arasındadır. 2 panel türünden de esintiler taşır. IPS panele daha yakındır. Genelde yüksek kontrast oranıyla öne çıkar yani renk derinliği yüksektir. Panel sorunlarında genelde TN panel gibi ışık sızması sorunu vardır.

Genel bir özet geçtim. Detaylarına ve genel kullanıcı yorumlarına girmedim. Ben IPS kullanıcısıyım ACER marka bir monitörde. Bir daha ne TN panele nede VA panele dönem o kadar net konuşabilirim.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri