TT Water 3.0 Performer Radyatör Isınması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Timis Ken

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba, sıvı soğutma sistemim çok ısınıyor, ben ilk aldığımda ufak sıvı sızdırdığını farketmiştim ama taktıktan sonra durmuştu.
Acaba içerisindeki sıvı bitmiş olabilir mi? aşırı ısınıyor pc kitleniyor oyunlarda filan.

Buna sıvı ekleyebilir miyim, bilgisi vs. olan lütfen bir yardımcı olsun, çözüm olarak neler yapabilirim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
İlk olasılık pompanın bağlantıları doğru yere bağlı olmayabilir bunu kontrol edin ve pompanın çalıştığından emin olun. Hafif sıvı akış sesi ve titreşim olmalı pompada. Eğer çalışıyorsa ve bağlantılar doğru ise pompa devrini BIOS üzerinden Fan ayarları sekmesinden arttırın ve sonuç değişecek mi kontrol edin eğer değişirse BIOS pompa devrini çok düşükte tuttuğu için sorun oluyor demektir. Eğer işe yaramaz ise aşağıdaki sebeptendir.

Muhtemelen sızan sıvıdan kaynaklıdır. O açık tam zamanında kapatılmadıysa içindeki hava sıvının buharlaşmasına sebep olmuştur. Eğer kronik bir sorun veya bir hasar değilse, kesik veya bir kalıtsal açık gibi sıvı değişimi işi çözebilir. İçerisindeki sıvı özel sıvıdır, ve kostüm sıvı soğutucuların sıvıları ile aynı türden sıvıdır. Satın alıp değiştirebilirsiniz, ancak biraz zahmetli ve dikkat gerektiren bir iştir. İçerisinde çok az hava ve baloncukları bırakılmalı köpürtmeden koyulmalı sıvı. Bu sıvı takviyesi için pompada, radyatörde veya hortumda bir bölüm olmalı, kontrol ederseniz bulursunuz bazen pompada yan taraflarda bir düğme büyüklüğünde vida şeklinde oluyor veya radyatörde ve şırınga yada huni ile sıvı takviyesi yapabilirsiniz bu bölmeden. Ancak ne kadar takviye edeceğiniz çok önemlidir, önce içindeki sıvıyı boşaltın ve sonrasında 120mm radyatör için 100ml kadar 240 için 200ml ve 360 için 250-300ml kadar sıvı koymalısınız. Bu miktarlar standart ölçüdür ve yaklaşık bu miktarlarda koymalısınız 10ml az olabilir yani. Sıvılar saf olmalı renkli değil renkli sıvı kapalı devrelerde pompayı bozar.

EKWB 'nin https://www.n11.com/magaza/conn bu n11.com mağazasından sıvıyı alabilirsiniz.

overclockmarket.com 'dan bu https://overclockmarket.com/product/ek-cryofuel-clear-concentrate-100-ml/ veya https://overclockmarket.com/product/ek-cryofuel-clear-premix-900-ml/ bu ürünü alabilrsiniz litreleri farklı fiyat farkı ondan.

modifiyemalzemecisi.com 'dan ise https://www.modifiyemalzemecisi.com/88-sivilar-koruyucu-ve-temizleyiciler bu bölümden alabilirsin.

Çok ciddi emek ister bu iş yapamayacaksanız iyi bir PC tamircisine gidip bu işlemi yaptırın. Her şeyi yaptınız diyelim, takviye yaptığınız bölümü doğru kapatmazsanız veya içeride hava bırakırsanız pompa sıvı sızdırmaya başlar ve bileşenler zarar görür.

KS

Timis Ken

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
cevap için teşekkürler.

Öncelikle bağlantı ile olan sorunumuza geleyim.
1. cpu_fan socketine pompa bağlı
2. pwr_fan yazan sockete radyatörün fanı bağlı (sys_fan'a bağlıydı burada daha yüksek devirde döndüğünü farkettim)
pwr_fan 3 pinli, sys_fan 4 pinli bir socket. Radyatör fanı 4 pinli fakat 3 pinli pwr_fan socketinde daha yüksek devirde çalışıyor.
Kısaca özetlemem gerekirse diğer kombinasyonları da denedim.

Sorun şu, radyatör kısmı aşırı derece ısınıyor diye tahmin ediyorum. Daha önce başka bir sıvı soğutma tecrübem olmadı bu nedenle net konuşamıyorum fakat el değmiyor bir süre sonra.
Klavyenin ışıkları sönüyor ve pc kitleniyor. Hatta geçen gün pc kitlendi 1 dk bekledim inatlaşıp kendine geldi ondan sonra. Hemen kapattım oyunu kendine gelince soğumasını bekledim. 2 dakikada soğuyor. (1 defa kendine gelebildi sadece genelde donup kalıyor)

Titreşim dediğiniz olay nerede meydana gelmeli? hortumlarda ufak bir titreşim var gibi...

Bios ayalarının neresinden ayarlamam gerektiği konusunda yeterince bilgiye sahip değilim:( fan ayarları sekmesini bugün 2 dk bakındım bu konuyu açmadan önce fakat bulamadım... Şimdi yine bakarım.

Attığınız linkler keşke direkt önerdiğiniz sıvıya yönlendirse idi, verdiğiniz linkte saf su da var başka tür sıvılar da var anlayamadım hangisini sipariş etmem gerektiğini.
Ürüne bakacağım sıvı eklemeyi sağlayacak bir bölümü yoktu diye hatırlıyorum sanki, umarım böyle bir bölme vardır... konu hakkında bilgilendirmeniz için ayrıca teşekkürler sipariş edersem mutlaka sıvı soğutma üzerine bilgili bir yerde yaptırırım bu tür bir işlemi.

Oğuzhan Koşar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bende o ürünün pompasını acdım sıvı değişimi için bakmısdım arastırdım sordum sorusturdum kapalı devre sıvı değişmez veya bakımı olmaz dediler. Neyse pompanın dıs ındakı vıdaları sokunce ustundekı kapak cıkıyor orda bi vida var kalınca lastik contalı orayı acınca ıcıne ulasabılıyorsunuz ben cok az saf su eklemısdım şırınga ile muhtemelen yaptıgım şey sağlıklı değil :) benımkı 240 lık ama en sıcak anlarda bile ılık hale geliyordu radyatör . Sıvı soğutmayı değiştirmende fayda var bence

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bağlantıları denediyseniz sorun pompada ki sıvıdan kaynaklıdır. Titreşim pompadan gelmeli içinde ufak çaplı bir fan mekanizması var suyu çevirmek için eğer dönüyorsa hafif titrer pompa ki eğer titriyorsa pompada sıvı kalmamıştır yani yukarıda söylediğim şeydir sorun. Isınması ılık seviyede olmalı el değmeyecek kadar ısınıyorsa içinde sıvı yoktur. Kitlenme olayıda işlemciler 95-100 dereceye ulaşınca kendilerini güvenceleye alırlar ve işlemleri durdururlar kitlenme bundan dolayı oluyor. Sıvı için ise Saf suda olur ancak saf su mineraller ve diğer tüm parazit vs. gibi maddelerden ayrılmış sudur ve hava ile ne kadar fazla temas ederse etkisini kaybeder. overclockmarket.com 'da verdiğim ürünler gibilerini alın. Bu sıvılar özel sıvılardır iletkenlik değerleri fazlalaştırılmıştır sıcaklığı hızlıca emmesi için özel karışımlara sahiptir. satın almanıza gerek yok bu işi yapan PC tamircileri sıvılara zaten sahiptir. BIOS ayarlarına girdiğinizde FAN bölümüne girin ve o pompa için olan bağlantıya takın tabi önce pompayı sonra o BIOS 'ta pompa PUMP diye ayrı bir bölümde olur zaten ki bence bununla alakalı değil el değmeyecek kadar ısınıyorsa pompada sıvı yoktur.

Ayrıca @Oğuzhan Koşar kullanıcımızın yaptığı işlem doğrudur ancak saf su etkisini çabuk yitirecektir muhtemelen hava ile fazla temas etmiştir.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Doğrudur, piyasa kötü durumda ama yine bu dönemlerde fiyatlar alınabilecek seviyede seyrediyor. işlemciniz O.C. 'lu değilse 100-150 TL 'lik bir hava soğutucu ile kullanabilirsiniz sıkıntı yok bu konuda fazla masraf olmadan kullanımınıza devam edersiniz. İşlemciniz nedir?

KS

Timis Ken

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Oğuzhan Koşar' Alıntı:
Bende o ürünün pompasını acdım sıvı değişimi için bakmısdım arastırdım sordum sorusturdum kapalı devre sıvı değişmez veya bakımı olmaz dediler. Neyse pompanın dıs ındakı vıdaları sokunce ustundekı kapak cıkıyor orda bi vida var kalınca lastik contalı orayı acınca ıcıne ulasabılıyorsunuz ben cok az saf su eklemısdım şırınga ile muhtemelen yaptıgım şey sağlıklı değil :) benımkı 240 lık ama en sıcak anlarda bile ılık hale geliyordu radyatör . Sıvı soğutmayı değiştirmende fayda var bence
hocam çok sağ ol görüşün ve bilgilerin için.
şuanda herhangi bir bilgisayar parçasına bozulsa bile para vereceğimi sanmıyorum. kur anasını ağlattı piyasanın...
benim aldığım fiyatın 2 katı, 2. eli olmuş durumda
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bağlantıları denediyseniz sorun pompada ki sıvıdan kaynaklıdır. Titreşim pompadan gelmeli içinde ufak çaplı bir fan mekanizması var suyu çevirmek için eğer dönüyorsa hafif titrer pompa ki eğer titriyorsa pompada sıvı kalmamıştır yani yukarıda söylediğim şeydir sorun. Isınması ılık seviyede olmalı el değmeyecek kadar ısınıyorsa içinde sıvı yoktur. Kitlenme olayıda işlemciler 95-100 dereceye ulaşınca kendilerini güvenceleye alırlar ve işlemleri durdururlar kitlenme bundan dolayı oluyor. Sıvı için ise Saf suda olur ancak saf su mineraller ve diğer tüm parazit vs. gibi maddelerden ayrılmış sudur ve hava ile ne kadar fazla temas ederse etkisini kaybeder. overclockmarket.com 'da verdiğim ürünler gibilerini alın. Bu sıvılar özel sıvılardır iletkenlik değerleri fazlalaştırılmıştır sıcaklığı hızlıca emmesi için özel karışımlara sahiptir. satın almanıza gerek yok bu işi yapan PC tamircileri sıvılara zaten sahiptir. BIOS ayarlarına girdiğinizde FAN bölümüne girin ve o pompa için olan bağlantıya takın tabi önce pompayı sonra o BIOS 'ta pompa PUMP diye ayrı bir bölümde olur zaten ki bence bununla alakalı değil el değmeyecek kadar ısınıyorsa pompada sıvı yoktur.

Ayrıca @Oğuzhan Koşar kullanıcımızın yaptığı işlem doğrudur ancak saf su etkisini çabuk yitirecektir muhtemelen hava ile fazla temas etmiştir.

İşlemcim Amd Fx 8350.
Pompa da titreşim var mı tam olarak emin olamadım şuan, hortumları sabitlediğimde hafif bir titriyor gibi ama.

ben de sıvısından şüpheleniyorum, yakın bir zamanda göstereyim o zaman bir bilgisayarcıya.
İşlemcide ısınma var mı hiç dikkat etmedim ona da bir göz atayım. Ana kartım 990fxa ud3 rev4. Ayarlarına bakacağım birazdan da varsa da ben göremedim bugün baktığımda. Şuan etkisini kaybetmiş normal su bile iyi gelecektir bence benim radyatöre:)

Birde soğutmaya çok özen veren biriyim kasam fandan geçilmiyor hatta durumu netleştirme adına işlemcinin üzerine oturan gövdenin üzerine bile harici fan sabitledim az da olsa faydası olur diye.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Anladım, benim gibi biraz pimpiriklisiniz. Bende de 5 adet 120mm fan ve bir adet ise büyük fan var boyutunu tam bilmiyorum ama 200mm galiba. Bende sizin gibi sıcaklığı minimuma çekmek için bu yöntemi tercih ettim. İşlemcinizde AMD 'nin en çok ısınan serisindenmiş 100-150 TL 'lik bir soğutucu altından kalkamaz bu işlemcinin. Düşünün INTEL i9 9900K 'nın 95W termal değeri varken FX 8350 'nin 125W bu çok fazla. Siz en iyisi 250-300 TL civarına 120mm yeni bir soğutucu alın veya daha iyisini işlemciyi bu şekilde çalıştırmanız işlemci açısından da kötü bir karar.

KS

Timis Ken

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ben sıvı soğutmam da bir sorun olduğunu düşünmüyorum arkadaşımda benim işlemcinin bir üst modeli var aynı sıvı soğutma ile normal değerlerde kullanmakta(fakat o da benim gibi radyatör fanını çiftlemiş durumda +1 fan ilave)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Yok ben sıvı soğutmayı değiştirin derken şundan söyledim. 50 TL kadar sıvıya verecekseniz ve kendiniz halledecekseniz mantıklı olur ancak bir PC tamircisi aşağı yukarı 100-150 TL paranı alır ki 250 TL 'ye orta seviye kalitede 120mm sıvı soğutmalar var ondan söyledim. Yoksa değiştirmeyin tabi ki ancak eğer içinde sıvı hiç kalmamışsa pompanın içindeki sıvıyı çeviren fan hasar görmüş olabilir sıvı olmadan çalışmaması gerek o fanın uzun süre.

Oğuzhan Koşar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
o radyatörü el deymıcek hale getırmek ımkıansıza yakın birşey bence soğutmada bir sorun var .Arkadaşın dediği gibide sıvı pompaları bir süre sıvı temas etmediği durumda yanar

KS

Timis Ken

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Yok ben sıvı soğutmayı değiştirin derken şundan söyledim. 50 TL kadar sıvıya verecekseniz ve kendiniz halledecekseniz mantıklı olur ancak bir PC tamircisi aşağı yukarı 100-150 TL paranı alır ki 250 TL 'ye orta seviye kalitede 120mm sıvı soğutmalar var ondan söyledim. Yoksa değiştirmeyin tabi ki ancak eğer içinde sıvı hiç kalmamışsa pompa içindeki sıvıyı çeviren fan hasar görmüş olabilir sıvı olmadan çalışmaması gerek o fanın uzun süre.

100-150tl mi yuh, benim tanıdık 2 bilgisayarcı var Allahtan bir önce onlara göstereyim ben:)

+kasamda 9 adet fan var bazıları atlı üstlü çiftledim:D triplex'e çıkartacaktım da fanların da fiyatları uçtu

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Ben geçen sene 360mm lik bir sıvı soğutma için arkadaşımı yönlendirmiştim ondan 130 TL kadar para aldılar ondan söyledim. Fan sayında baya abartıymış harbiden :). Başka bir sorun kaldı mı konuyu kapatalım mı?

KS

Timis Ken

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Oğuzhan Koşar' Alıntı:
o radyatörü el deymıcek hale getırmek ımkıansıza yakın birşey bence soğutmada bir sorun var .Arkadaşın dediği gibide sıvı pompaları bir süre sıvı temas etmediği durumda yanar

eğer ki içerisinden %70lik bir sıvı kaybı çıkarsa bu teoriniz boşa düşer. Sebebi 8350ye çoğu hava soğutma dayanmazken sıvısız/havasız soğutma nasıl dayanacak... tabii ki ısınacaktır. Haklı da olabilirsiniz fakat dediğim gibi bu içerisindeki varsa sıvının miktarıyla orantılı.

ugur.gozaydin' Alıntı:
Ben geçen sene 360mm lik bir sıvı soğutma için arkadaşımı yönlendirmiştim ondan 130 TL kadar para aldılar ondan söyledim. Fan sayında baya abartıymış harbiden :). Başka bir sorun kaldı mı konuyu kapatalım mı?

Teşekkürler yardım çabalarınız için konuyu kapatabilirsiniz bir de unutmadan kapatmadan önce eğer biliyorsanız 990fxa anakartta fan sekmesi nerede onu da belirtirseniz iyi olur:)

KS

Timis Ken

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bidaha gigabyte bulaşmam, bios'una fan taktıklarım bile, teşekkürler konuyu kapatabilirsiniz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bende GIGABYTE anakart kullanıyorum gayet memunum ama benimki biraz üst seviye ve daha yeni seriden ondan olabilir.
Birde anakartında ki FAN kontrol bölmünü buldum ama çok detaylı değil, BIOS üzerinden Advanced /frequency Settings/Advanced CPU Core Features/Cool& Quiet = Enable/Disable bu bölüme gir ve Enable yap aşağıdaki parametler var onlarıda isteğine göre ayarlayabilrisin.

PC Health Status kısmında 2 ayar var.

CPU Fan Control Mode = Auto/Voltage/PWM - Bu kısım sıcaklığı Voltaja göremi yoksa PWM 'e göremi yoksa otomatiktemi kalması gerektiğini seçiyorsun.
CPU Fan Speed Control = Normal/Silent/Manual/Disable - Bu kısımda fan hızı ayarı.

Başka sorularınız için yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri