Tuf GT301 Kasa - Üst Kısma 240mm Soğutma Montajı

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
246
Arkadaşlar. Öncelikle kasamda Tuf RTX 3070 ile R5 5600x var. Anakartım da yine Tuf B550-Plus. Ram Corsair Vengeance Pro.

Benim bir arkadaşım Asus Tuf 240mm sıvı soğutucusunu monte etmişti üst kısmına. Sorduğumda da bir şekilde yaptım demişti, Yani aslında net bir şekilde desteklemeyen bir model olduğunu oradan anlamıştım. Sonrasında kasasını sattığı için ben inceleme fırsatı bulamamıştım. Ürün sitesinde de üst kısma 240mm soğutucu desteği olmadığı belirtilmekte.

Corsair H100 RGB 240mm satın aldım. Ön tarafa montaj yapmak istediğimde ekran kartıma çok bitişik duruyor ve kötü bir görüntü oluşturuyordu.

Gelelim kasanın üst kısmına. Tam aaaa çok güzel oturacak, meğerse 240 mm monte ediliyormuş diyecekken mosfet soğutucuları nedeniyle radyatörü vida yuvalarına oturmam mümkün olmadı. Fanlar mosfet soğutucusuna değdiği için daha fazla ittiremedim arkaya doğru. Sadece 3 vida ile kasanın petekli yapısı sayesinde üst kısma monteleyebildim. Çok da güzel tuttu vidalar ve vida koyamadığım ön kısımlara da ince kauçuklar yerleştirerek kasaya vereceği titreşimi en aza indirdim. He yaptığım çok mantıklı mı? Değil. Ama kasamın iç görüntüsüne veya kasaya bir zarar veri mi? Kesinlikle hayır. İlerleyen zamanlarda da bir sorun yaşatacağını hiç düşünmüyorum. Fotoğraflardan siz yorumlayın.

Sadece tek korkum Ram'lerin sıkıntı yaratmasıydı. Onlara da sıfıra sıfır oldu. Ram'lere değiyor ama hiç ittirmiyor.

Siz de alacağınız radyatörün detaylı ölçülerini Corsair H100 RGB 240mm ile karşılaştırırsanız benim gibi monte edip edemeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Hatta sonradan üst kısmına da fotoğraflarda gördüğünüz üzere rahatlıkla sökülebilir portatif halde havayı radyatörden ekstra emecek şekilde 2000 RPM be quiet! fanlar yerleştirdim.

Kararı da sizlere bırakıyorum.

1661788237968.png

1661788263400.png

1661788439684.png

KS

KafadanKontak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
246
Konunuzu taşıdım, tam bir nasıl yapılır içeriği olmuş ki o kategoriye aldım.

Montajın böyle yapılmasında sorun yok ki gayet güzel olmuş bence.
Konu açmada tam bir acemiyim :D Beğenmenize sevindim. 3 vida bile gerçekten çok güçlü tutuyor radyatörü. 7 8 aydır bir bollaşma vs. olmadı. Bu arada tam bilmemekle birlikte sanırım Intel ana kartlarda bu da mümkün olmuyormuş. AMD bilgisini o nedenle özellikle paylaştım. Belki mosfet soğutucusu olmayan bir ana kart olsaydı montaj daha da rahat yapılabilirdi. Mid kasalar maalesef böyle :(

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Konu açmada tam bir acemiyim :D Beğenmenize sevindim. 3 vida bile gerçekten çok güçlü tutuyor radyatörü. 7 8 aydır bir bollaşma vs. olmadı. Bu arada tam bilmemekle birlikte sanırım Intel ana kartlarda bu da mümkün olmuyormuş. AMD bilgisini o nedenle özellikle paylaştım. Belki mosfet soğutucusu olmayan bir ana kart olsaydı montaj daha da rahat yapılabilirdi. Mid kasalar maalesef böyle :(
Kasada resmi olmayan bir desteği kasaya kavuşturmuşusunuz artı/eksi konular alacaktır tabi ama dediğim gibi bir sorun yok bu şekilde. Tek tarafta vida olması titreşim yapardı ama onu kauçuk ile halletmişsiniz zaten.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri