Türktelekom İnternet Hız Düşüklüğü

bolib945

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
37
Merhabalar,

4 gün önce modem yere düşmüştü fakat yere temas etmedi kablo baya gerilmişti. Bunun üzerine 100Mbps paketimdeyken zaten 65 alabiliyordum altyapı nedeniyle. Modem yere düştükten sonra hız 20'ye düştü. Daha sonra bazen internet kesiliyor DSL ışığı sönüyor gelmesi uzun sürüyor müşteri hizmetlerini aradım teknik ekip geldi *3 gün sonra*. Sadece port falan değişti iyi internet geldi ama hala 20Mbps adama dedim sizde hız ne görünüyor? Paketiniz ne dedi 100Mbps ama 65 alabiliyordum zaten dedim bu hat için 100 fazla dedi 50'ye geçin. Eyvallah geçtik. Bu arada modem yere düşmeden önce 100Mbps paketi çatır çatır çalıştırıyordu *Stabil bir şekilde 65 alıyordum hattan dolayı*. Neyse 50'ye düşürünce şuan olacak ki internetim 7Mbps. Yani bunu düzeltmek için ne gerekli sürekli kopuyor..
1661940697515.png

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
346
Selamlar,
Modemin yere düşmesini önleyen DSL kablosu muydu ? Eğer düşündüğüm gibi DSL kablosuysa elektrikçiden yeterli uzunlukta bir kablo alabilir veya çalıştığından emin olduğun farklı bir DSL kablosu ile test edebilirsin. İlgili kablo çok ince ve kırılgan bir yapıya sahip. Düşme esnasında kablo içerisinde bulunan teller zarar görmüş veya konnektör tarafından hasar almış olabilir.

Modeme farklı cihazlar ile bağlanıp hız testi yapabilir misiniz ? Bu testi yapmanızı istememin nedeni sorunu tek bir cihazda mı yoksa test yaptığınız her cihazda mı yaşıyorsunuz.

Eğer tüm cihazlarda aynı sorun var ise modemi resetleyin ve varsa modem güncelleştirmesi yapın. Tek bir cihazda sorun var ise ağ driverlarını güncelleyin.

KS

bolib945

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
37
Selamlar,
Modemin yere düşmesini önleyen DSL kablosu muydu ? Eğer düşündüğüm gibi DSL kablosuysa elektrikçiden yeterli uzunlukta bir kablo alabilir veya çalıştığından emin olduğun farklı bir DSL kablosu ile test edebilirsin. İlgili kablo çok ince ve kırılgan bir yapıya sahip. Düşme esnasında kablo içerisinde bulunan teller zarar görmüş veya konnektör tarafından hasar almış olabilir.

Modeme farklı cihazlar ile bağlanıp hız testi yapabilir misiniz ? Bu testi yapmanızı istememin nedeni sorunu tek bir cihazda mı yoksa test yaptığınız her cihazda mı yaşıyorsunuz.

Eğer tüm cihazlarda aynı sorun var ise modemi resetleyin ve varsa modem güncelleştirmesi yapın. Tek bir cihazda sorun var ise ağ driverlarını güncelleyin.
Evet yere düşmesini önleyen DSL kablosuydu fakat şöyle bir sorun var ki DSL kablosu duvardan geliyor öyle evlerdeki gibi internet portu yok elektrik prizi gibi.

KS

bolib945

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
37
Sorun da bütün cihazlar için geçerli.

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
346
Görsel 1'deki en sol tarafta bulunan siyah dsl kablosunun diğer ucu duvarın içine mi giriyor yoksa görsel 2'deki gibi duvarda bulunan sokete mi takıyorsunuz ?

Genzo

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
286
Hocam kablonun ucundaki rj45 jakını değiştir , problem çözülecektir. Modemde her hangi bir problem yok , bütün sıkıntı kablo tek parça olduğundan ucundaki rj45 jakından çıkıcak büyük ihtimal.

KS

bolib945

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
37
Hocam kablonun ucundaki rj45 jakını değiştir , problem çözülecektir. Modemde her hangi bir problem yok , bütün sıkıntı kablo tek parça olduğundan ucundaki rj45 jakından çıkıcak büyük ihtimal.
Nasıl değiştireceğim hakkında en ufak fikrim yok.

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
346
RJ11'i değiştirebilmek için aşağıdaki 2 ürüne ihtiyacın olacak. Çevrende ki bir elektrikçiden yardım alabilirsin.

pense.jpg
RJ11.jpg

Genzo

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
286
Arkadaşın önerdiği DSL kablosunun ucunda ki RJ11 konnektörünü yenisi ile değiştirmen.

Aynen hatamı düzelten arkadaşa teşekkür ederim. Elektrikçide bu alet mevcuttur. Kablon tek parça olduğu için mahallende olan elektrikçiye bi çorba parasına eve getirip hllettir.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri