USB Portları Çalışmıyor

EmirhanSahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
39b685acfe8.jpeg

Windows 10 da "Her şeyi kaldır" kısmından sıfırlama yaptım. Bilgisayar ekteki ekranda kaldı. Bu ekranda mause ve klavye çalışmıyor. Yardımcı olur musunuz ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Klavye ve Mouse arabiriminiz USB 'mi yoksa eski tip olan versiyonda mı? Bazı sistemler eski olanlar özellikle P2S tip klavye ile bağlamak gerekebiliyor. Birde Anakartınızda arka kısımda Klavye/Mouse simgesi olan USB girişi varsa onlara bağlayın Klavye ve Mouse 'u bu USB girişleri bu olaylar ile karşılaşmamak için yapılmış girişler.

KS

EmirhanSahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Klavye ve mouse arabirimi USB. Kasanın arkasında ve önünde bulunan tüm USB portlarını denemedim ama bir şey olmadı. Bilgisayarı kapatıp açtığımda anlık olarak klavye ve mouse geliyor sonra ekteki yer açılıyor ve klavye mouse tekrardan gidiyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
BIOS ekranına girip Boos sekmesinden Fast Boot ayarınız Enable ise Disable yapıp Kaydet deyin ve tekrar başlatın sistemi ve böyle deneyin.

Buda işe yaramaz ise BIOS 'a girip son sekmeden EXIT yani ayarları Default yapın ve BIOS 'u Kaydet deyip çıkın. Böyle deneyin.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
EmirhanSahin' Alıntı:
74d0814688e.jpeg

BİOS ekranı bu şekilde tam olarak ne yapmam gerekiyor ?

Eski BIOS 'muş bu BIOS larda Fast Boot seçeneği yok zaten onu geçebiliriz. EXIT Load Optimized Defaults gibi bir ayar olmalı BIOS 'u eski haline alın ve Save deyin sonra deneyin.

Muhtemelen BIOS eski olduğundan USB aygıtını tanımıyor ki bununda şuan için bildiği tek çözümü PS2 portundan klavye yada mouse aygıtınızı bağlamak. Biraz araştırıp alternatif bulursan yazarım.

KS

EmirhanSahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Dediğiniz gibi de denemedim ancak yine aynı ekran geldi ve yine mouse ve klavye çalışmıyor. Farklı bir USB porta da taktım ama birşey olmadı.

KS

EmirhanSahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Dediğiniz gibi de denemedim ancak yine aynı ekran geldi ve yine mouse ve klavye çalışmıyor. Farklı bir USB porta da taktım ama birşey olmadı.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
EmirhanSahin' Alıntı:

Dediğim gibi eski sistemlerde bu format aşamasında USB çıkışları bazen çalışmıyor bu USB aygıtınızdan değil destek ile alakalı bir durum.   çok eskiden ben bu tür işlemler için bu aygıtı kullanıyordum sorun olmuyordu. Ama dediğim gibi başka bir çözüm bulursam yazacağım araştırıyorum şuan.

Birde şöyle deneyin.

BIOS 'a girin Integrated Peripherals ayarlarından Onboard Device ayarına girin buradan da USB Configuration ayarlarına girin. Tüm ayarlar Enabled olsun ve USB Controller Mode ayarı HiSpeed olun. USB Functions ayarıda en son kaç USB Port sayısı var ise o olsun bu işlemleri yaptıktan sonra EXIT eskmesine gelin ve Save deyip ayarlı kaydet yapın ve tekrar deneyin.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Sadece USB ile ilgili ayarları değiştirdiniz değil mi? Sadece USB ayarlarını Enable yapın diğerleri eski halinde kalsın ve kaydet deyip çıkıp sonra deneyin.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
EmirhanSahin' Alıntı:
Evet öyle yaptım ama ne yazık ki sorun hala devam ediyor.

Şuan için aklıma başka bir çözüm gelmiyor. Verdiğim linkteki PS2 to USB aparatını alıp deneyebilirsiniz. Başka bir çözüm önerisi gelirse aklıma yazarım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
EmirhanSahin' Alıntı:
Dediğiniz gibi sadece USB ile ilgili ayarları enabled yaptım. Kaydedip çıktım ve sorun hala devam ediyor.

Tamam anladım ama tekrar yazıyorum. Şuan için aklıma başka bir çözüm gelmiyor. Verdiğim linkteki PS2 to USB aparatını alıp deneyebilirsiniz. Başka bir çözüm önerisi gelirse aklıma yazarım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri