VG248QE 144 hz çizgi sorunu...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şafak Mert

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
merhaba arkadaşlar  yeni sistem için son adımları atıyorum. Önce monitörü alıp eski bilgisayarımda biraz takılayım dedim ve Asus VG248QE 1ms 144 hz monitörü edindim.

Şuanki sistem g2030 ve hd 6670 1 gb ekran kartı olan bir sistem.
21.5 inc phlips monitörüm var. Asus VG248QE ile birlikte diğer monitörüde hdmiye bağladım çift monitör ayarını yaptım herşey çok güzel. Ama şunu farkettimki 60 hz & 2 mönitörde bir sıkıntı yok. Ama 144-120 hz alınca asusu ekranın ortasında bir çizgi beliriyor çizgi sadece siyah ekranda belli oluyor.Tek monitöre düşürünce 120 hz de sıkıntı yok ama 144hz tek monitörde bile aynı çizgi orda duruyor. Anlam veremedim çözüm önerilerinizi bekliyorum 1 hafta oldu alalı vatan bilgisayardan aldım. Ne yapmamı önerirsiniz?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
İnternette yaptığım araştırma sonucu 3 çözüme ulaştım. 1. si ekran bölüm çizgisi iki ekrana aktarılan görüntü arsındaki çizgi bunun çözüm doğru hizalama yapmak NVIDIA veya AMD için kendi yazılımları üzerinden veya Windows 8 veya 10 için başlata Görüntü ayarlarını değiştir yazıp Görüntü bağdaştırıcı özelliklerinden gerekli ayarları yapmak. 2. si ise Hz değerlerini eşitlemek en düşük değer 60 Hz ise diğer monitörüde aynı seviyeye çekmen gerek. Sonuncusu ise elektrik kablosundaki topraklama eğer topraklama var ise bunu fişin ortasına bakıp anlayabilirsin ortasında metal bir plaka olur ve birde delik işte bu topraklama var demektir burayı elektrik bandı ile izole edip deneyebilrisin. Bu sonuncu sadece bir öneri olarak verilmiş işe yarayıp yaramadığını göremedim yazılan yerde. Birde benden bir tavsiye iki görüntüyüde aynı teknoloji ve kablo üzerinden alırsan muhtemelen bir sorun olmayacaktır kastetdiğim şey HDMI ile bağlıyorsan ikisinide HDMI dan ve aynı tarz kablo ile bağlaman ama mümkün değilse diğerlerini deneyebilirisin. Benden bu kadar.

KS

Şafak Mert

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Uğur bey çok teşekkürler fakat tek mönitor ilede aynı sorunu yaşıyorum. 144 Hz olunca çizgi oluşuyor 120 hze düşürünce düzeliyor.Çok garip geldi açıkçası

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kablo ile ilgili sorun desteklemiyor VGA 'nın limiti 120 Hz bu sorun galiba VGA kullanıyorsun dimi.

Bir ayar ile sorunu çözebilirisin Bu videoya bir bak işini yarayabilir.

KS

Şafak Mert

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
hayır hocam dual link yanında çıkan kablo ile böyle bir sorun oluşuyor. 120 hz de aynı problemi vermiyor. Verse direk götüreceğim ama bilemedim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Şafak Mert' Alıntı:
hayır hocam dual link yanında çıkan kablo ile böyle bir sorun oluşuyor. 120 hz de aynı problemi vermiyor. Verse direk götüreceğim ama bilemedim

Peki Bu resimdeki bağlantıdan bağladın dimi 144 Hz alman gösterilen bağlantıyı kullanman gerek. Bu doğrumu.

KS

Şafak Mert

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
öncelikle evet o bağlantı fakat 144 hz alabiliyorum zaten. ama 144 hz alınca yatay ve sadece siyah renklerde belli olan 1 tane beyaz çizgi ortaya çıkıyor. 100 hz alınca kayboluyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Şafak Mert' Alıntı:
öncelikle evet o bağlantı fakat 144 hz alabiliyorum zaten. ama 144 hz alınca yatay ve sadece siyah renklerde belli olan 1 tane beyaz çizgi ortaya çıkıyor. 100 hz alınca kayboluyor

Sorunu anladım sadece sorunun sebep olduğu netteki çözümleri araştıryoum karşıma çıkan çözülmüş sorunların sonuçlarını size anlatıyorum şimdiye kadar bulabildiklerim bunlar biraz daha bakıcam ama zaten sabah oldu 7-8 arası diğer arkadaşlarda cevap yazacaklardır bilen olursa ben bulana kadar sorununuz çözüme en azından bir sonuca varabilir biraz sabretmeniz gerekecek k. bakmayın şimdilik bulabildiklerim bunlar.

Enes Değirmenci

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
0
Bu sorunla karşılaşan bir arkadaşım oldu asusun modelini hatırlamıyorum en son çare olarak garantiye yolladı garantide sorun çözüldü ve geri geldi

Hocam birde başka ekran kartı ile deneme imkânınız varmı ?

KS

Şafak Mert

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
arkadaşımın bilgisayarını getirmem gerekir ama oda yarına kaldı artık.Deneyip buraya paylaşacağım

KS

Şafak Mert

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşım bilgisayarında denedim yine aynı problem oldu. Bu sefer 2 çizgi oldu anlamadım gittikçe çoğalıyor sanırım görselini ekliyorum paketledim yarın vatana götüreceğim. Aradım iadeye gönderebileceklerini söylediler.

KS

Şafak Mert

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hiç karşılaştınızmı böyle bir sorunla hocam

KS

Şafak Mert

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Garantiye verdik yasal süreç 25 güne kadar dediler bakalım artık

KS

Şafak Mert

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Beklenen haber geldi arkadaşlar asus kusurlu bulmuş ürünü. Ve iadesine karar vermiş. Değerinde bir ürün & para iadesi veya aynısından verebiliyorlarmış. AOC G2460pf ile ASUS vg248qe ( aynısı) arasında kaldım yine aynı monitörümü alsam yoksa aoc mu alsam yardımcı olurmusunuz ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri