Viewsonic VX2458 C-MHD BIOS EKRANINDA NO SIGNAL HATASI ÇÖZÜMÜ

qwerty1453

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bilgisayarı aldım içinde Windows yokken ekran gelmiyordu veya bios açılmıyordu.

Bilgisayarla tam 10 saatlik mücadele sonunda monitörde bir b.kluk var dedim ve tvye bağladım pc açıldı biosa girdim flash ile windows kurdum.

Ama hala Viewsonic VX2458 biosta açılmıyordu. (Ama windowsa giriyordu)

Tam 8 ay sonra sorunu az önce çözdüm.

Sorunun sebebi monitör ile anakart 1 saniyeden daha uzun bir süre sonra sinyal alışverişi başlıyor.
Ya ekranın hızlı açılmasını sağlamalıyız ya da BIOS a girmek için daha fazla saniyeye ihtiyaç var

1) PC yi televizyona hdmi ile bağlayın
2) Delete ile BIOS a girin
3) Benim anakart ASROCK B450 PRO4 Şöyle bir seçenek var
Fastboot: Disabled yazıyor onu Ultra Fast olarak değiştirdim. Sizde Enabled, ON, Open gibi şeyler yazabilir.
ve
UEFI Setup Prompt Timeout: Burada 1saniye yazar onu 10 veya daha uzun bir süre olarak ayarlayın.

Tekrar pc yi ekrana taktığınızda anakartınızın logosu gelecek Delete tuşu ile artık girebilirsiniz.

Hala giremeyen olursa win açılsın Shift tuşuna basılı tut + Yeniden Başlat a tıklayın oradan Sorun Gider , Gelişmiş Seçenekler > UEFI .... yazana tıklayın açılışta bios açılır.

Sevgiler Saygıylar

edit sebebi: yeni çözüm yöntemi eklendi.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Çözüm öneriniz için teşekkürler.

Fast Boot ayarı normalde çoğu anakartta aktif olarak gelir bazı eski anakartlarda Disable olarak gelir normalde BIOS Monitör seçmez Varsayılan çözünürlük ne ise kendisini ona adapte eder ama bazen BIOS kaynaklı bu tarz sorunlar olabiliyor. Fast Boot ayarı şu işe yarar sistem ilk açılışında monitöre önce bir POST ekranı gönderilir sinyalin ilk adımı ve eğer Fast Boot açılırsa bu ilk gönderim es geçilir Windows açılış hızı biraz hızlanır ve ilk sinyale bağlı sorunlar ortadan kalkar.

KS

qwerty1453

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Çözüm öneriniz için teşekkürler.

Fast Boot ayarı normalde çoğu anakartta aktif olarak gelir bazı eski anakartlarda Disable olarak gelir normalde BIOS Monitör seçmez Varsayılan çözünürlük ne ise kendisini ona adapte eder ama bazen BIOS kaynaklı bu tarz sorunlar olabiliyor. Fast Boot ayarı şu işe yarar sistem ilk açılışında monitöre önce bir POST ekranı gönderilir sinyalin ilk adımı ve eğer Fast Boot açılırsa bu ilk gönderim es geçilir Windows açılış hızı biraz hızlanır ve ilk sinyale bağlı sorunlar ortadan kalkar.

Hocam benim anakartın biosunda bu süreyi uzatma seçeneği varmış onu arttırınca tamamen çözüldü sorun :D 
Monitor bayağı bir indirimdeydi bu yüzden fiyat aralığı geniş olmayan çoğu kişi aldı bu monitörden ancak ilk açtıklarında win olmadığı için ekran gelmiyor pc bozuk sanıyorlar. (Benim gibi :D) Umarım google bu konuyu hemen indexler de insanlar googleden bulup uğraşmak zorunda kalmazlar.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Bazen genelde çok fazla kişide olmayan sorunlar dile gelmeyen çözümler yada sorunlar konuşulmuyor. Aslında bu sorunlar markaların kendi forum kanadında ve Reddit gibi büyük platformlarda açıklamak gerekiyor. Sizin yerinizde olsam Anakartınızın markası ne ise onun forum sayfasında ve Monitörünüzün markası ne ise onun sayfasında bu çözümü ingilizce ve türkçe olarak paylaşırdım. İnsanlar sorunun çözümünü bilsinler ve bulsunlar. Google index verisine bu çözümü katmak için ise sorunun sizin tarafından ne olduğu doğru kelimeler ile belirtilmeli. Örneğin; Şu anakartta şu monitör ile BIOS sorunu gibi bir kelime ile çözüm önerinizi paylaşırsanız bu veriyi google index verisi olarak kaydeder.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri