bunors

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşlar öncelikle merhaba.
Öncelikle başımdan geçenleri anlatacağım lütfen bilgisi olan arkadaşları desteğe davet ediyorum.

Yaklaşık 1 ay önce bir sistem geliştirmesi yaptım. İşlemci-Anakart-Ekran Kartı gibi bileşenleri daha üst model bileşenlere taşıdım. Şuanki güncel sistem bileşenlerim bunlar

Anakart - Asus Prime A520M-K
İşlemci - Ryzen 5 5600 ( + 6 Bakır Borulu Kule Tipi Soğutucu )
Ekran Kartı - TUF RX5700XT
RAM - Corsair Vengance 3200 Mhz ( 8x2 )
PSU - AeroCool KCAS 600W+80Bronze

Arkadaşlar durum şöyle ki , autocad solidworks olsun veya günümüz giriş oyunları valorant leauge of legends tarzı oyunlarda kesintisiz oyun performansı sunuyor. GTA V - BF1 - Ready or Not - Rust gibi oyunlarda da hiçbir şekilde performans kaybı yaşamıyorum. Ultra ayarlarda 120'nin üzerinde fps değerleri alıyorum. Yük altında saatlerce oynamama rağmen sorun yaratmıyor. Sıcaklık değerleri bu bahsettiğim sırada GPU için 70 iken CPU için 50 gibi rakamlarda geziyor.

Sorun şu ki hiç ummadığım bir anda sistem pat diye kendine restart atıyor. Bunun sebebini çok merak edip defalarca araştırdım. Windows Olay Günlüğünde hata şu olarak gözüküyor ;
Çok önemli bir donanım hatası oluştu.

Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci Çekirdeği
Hata Kaynağı: Machine Check Exception
Hata Türü: Cache Hierarchy Error
İşlemci APIC Kimliği: 2

WHEA-Logger 18

Ben bu hatayı darboğaz kasma drop şeklinde yaşamıyorum. Hiçbir mavi ekran belirtisi de yok. Sistem hiçbir tepki vermeden restart atıyor ve durum bu. Olayı sıcaklıktan sanıp ( işlemci 80e 82e çıkıyordu diye kule tipi soğutucu aldım. BİOS güncelledim. Ramleri temizleyip tekrar taktım. Memtest yaptım. Diskleri kontrol ettim. PSU bakımını yaptım. Furmark testinde ekran kartını 20 dakika kadar stres testine sokup yüksek ayarlara rağmen 144fps - 70 derece görüntüledim. ( Bir sorun yok yani ) Ayrıca anakart ve işlemci'yi sıfır aldım. Buna rağmen bu sorunla karşı karşıyayım. Detaylı olarak yazmaya çalıştım lütfen bilgisi olan varsa aşağıya bekliyorum.

Herkese keyifli günler dilerim. <3

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri