X16 LED yanıyor sistem ekran kartı hatası veriyor.

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Hocam sistemi kurdum fakat TV'ye bağlayınca görüntü gelmiyor ve x16 LED yanıyor ekran kartını bağladım

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Sisteme açılmıyor.Görüntğ gelmiyor anakartta nasıl kısadevre yapabilirim ?

Ekli dosyalar

• 1663412844241459197040899124505.jpg
    1663412844241459197040899124505.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 4
KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Şu an yaptım görüntü alıyorum ama siyah ekran HDD den cızırtı sesleri geliyor.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Ben bilmiyorum ama anakart kitapçığı var ise ne olduğu neden yazdığı falan belirtiliyordur bakma şansınız var mı ?

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Ben bilmiyorum ama anakart kitapçığı var ise ne olduğu neden yazdığı falan belirtiliyordur bakma şansınız var mı ?
HDD den dit dit diye ses geliyor tüm parçalar çalışıyor .

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
İşletim sistemi HDD içine kurulu değilse SSD falan varsa benim tahminimce HDD de sorun olsa bile görüntüyü etkilememesi gerekirdi.

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Kırılan laptoptaki hddyi buna taktım sanırım hddye hasar geldi.Çünkü normal dönmüyor sadece cızırtılı şekilde dit dit diye ötme sesi çıkarıyor elimde deniyecek farklı birşey yok.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
İşletim sistemi yoktu galiba ondan çıkıyor olabilir. Benim bildiğim bu zaten hata ekranı değil çoğu Bios işlerini falan bu marka yapıyor. Fan error neden demiş orasını anlamadım ama sistemde çalıştıracak bir şey olmadığından bu ekran geliyordur diye düşünüyorum.

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
İşletim sistemi yoktu galiba ondan çıkıyor olabilir. Benim bildiğim bu zaten hata ekranı değil çoğu Bios işlerini falan bu marka yapıyor. Fan error neden demiş orasını anlamadım ama sistemde çalıştıracak bir şey olmadığından bu ekran geliyordur diye düşünüyorum.
Fanı takmamıştım hocam ondan şu an kalıcı olarak montajla adım dedim termal macun işlemciye bulaşmasın diye işlemci fanını takmadım.Ayrıca bu ekran hata ekranı değil evet.Bu ekran gelmeden önce HDD takılıydı o takılıyken siyah ekran veriyordu.Sonra çıkarttım ve bu ekran geldi büyük ihtimal hddnin bozukluğundan dolayı siyah ekranda kalmış olabilir çünkü içinde Windows 10 vardı bekli onu çalıştırmaya çalıştı sistem.Mecbur bir tane 120 ya da 240 GB SSD alacağız.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Fanı takmamıştım hocam ondan şu an kalıcı olarak montajla adım dedim termal macun işlemciye bulaşmasın diye işlemci fanını takmadım.Ayrıca bu ekran hata ekranı değil evet.Bu ekran gelmeden önce HDD takılıydı o takılıyken siyah ekran veriyordu.Sonra çıkarttım ve bu ekran geldi büyük ihtimal hddnin bozukluğundan dolayı siyah ekranda kalmış olabilir çünkü içinde Windows 10 vardı bekli onu çalıştırmaya çalıştı sistem.Mecbur bir tane 120 ya da 240 GB SSD alacağız.
İşlemciyi fansız çalıştırmayın hocam. Kısa süre bile olsa çok çabuk ısınır yakabilir.

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
@Syqex ve @ugur.gozaydin sizce başka HDD takmadan bunun bozuk olduğunu nasıl anlayabilirim ?Ayrıca benim anakartta 24 pin kablosu çok zor takılıp çıkıyor ben dolaba Anakarta sadece 24 pin kablosu takılı olarak koydum.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Benim pin kablosu da çok zor takılıyor. Diğer bağlantılarda sorun yok ama 24 pin baya zor oldu. Başka Disk takmadan anlaşılacağını sanmıyorum. HDD takınca hata veriyorsa zaten HDD bozuktur. Birde Uğur hoca PC Hocası firmasını bıraktı. Bayağı süredir foruma yazmıyor.

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
İşlemciyi fansız çalıştırmayın hocam. Kısa süre bile olsa çok çabuk ısınır yakabilir.
Aklımdaydı bu zaten hafif ısınmaya başlamıştı tahminim bi 60 derece falan olmuştur.O siyah ekranın HDMI kablosundan dolayı olma ihtimali yok değil mi hem zaten 2.ye yine aynı kabloyla taktım ayrıca şunu söyleyim HDD kenarladan baya güç uygulayınca normal ve dönme sesi geliyor sorma ses yine bozuluyor.

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Benim pin kablosu da çok zor takılıyor. Diğer bağlantılarda sorun yok ama 24 pin baya zor oldu. Başka Disk takmadan anlaşılacağını sanmıyorum. HDD takınca hata veriyorsa zaten HDD bozuktur. Birde Uğur hoca PC Hocası firmasını bıraktı. Bayağı süredir foruma yazmıyor.
Takmak kolay oldu da harbiden çıkmıyor baya tüm gücümü kullandı desem yeridir soket kopacak diye korktum bıraktım.Uğur hocanın olayını da bilmiyordum siz nereden öğrendiniz ayrıca çok üzücü olmuş.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Ayın üyesi konusuna yazmıştı ve özelden de sorum Taner hocama o da cevapladı. Ben güç kablosunu takarken anakart zarar görecek diye korktum baya. Çok bastırıyorum ama mandal mı ne tam oturmuyor anakart yamuluyor alttan destek veriyorum. Çok zor zamanlardı. Kablodan olsaydı dediğiniz gibi HDD çıkarttığınızda öyle bir ekran gelmezdi siyah ekranda kalırdı.

KS

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Ayın üyesi konusuna yazmıştı ve özelden de sorum Taner hocama o da cevapladı. Ben güç kablosunu takarken anakart zarar görecek diye korktum baya. Çok bastırıyorum ama mandal mı ne tam oturmuyor anakart yamuluyor alttan destek veriyorum. Çok zor zamanlardı. Kablodan olsaydı dediğiniz gibi HDD çıkarttığınızda öyle bir ekran gelmezdi siyah ekranda kalırdı.
Yardımlarınız için sağolun hocam ayın 23nden sonra G24F-2 yi almayı düşünüyorum onun yanında kuvvetle muhtemel 240 ya da 120 GB bir sata SSD de alırım o zamana herşey hazır olur böyle TV nin yanında oturarak bakmaktansa daha sağlıklı olur herhangi bir sorun çıkarsa o zaman buradan tekrar yazarım.:D

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri