Yeni access point ve modem tavsiyesi

Yakup Altundal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar hayırlı forumlar.
Oteldeki müşterilerin rahat Wi-Fi bağlantısı kurabilmesi için dağıtım ağı geniş olan modem yada access point vs yardımcı olabilir misiniz .bütçe max 45 dolar (adet başı) .
4 adet almamız gerekiyor . Bazı katlara modem baZılarına dağıtıcı laZım. Modem yeri geliyor 4 duvardan sinyal geçirebilmesi lazım .
Teşekkür ederim .

KS

Yakup Altundal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ya hocam çok özür dilerim. Dolar hesabı söyledikleri için bende öyle dedim . 350-400 TL maksimum yani . Türkiye den alıcam .

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Peki bir sorum daha var toplamda 4 adet cihaza ihtiyacınız var bu tamam ama hem dağıtıcı hem modem demişsiniz ama şimdi 4 adet üründen kaçı modem kaçı dağıtıcı olacak bunu belirtmemişsiniz. Yani ben şimdi WiFi ağını genişletmek için Router önereceğim tamam ama Router cihazar tek başlarına çalışamazlar ana bir modeme ihtiyaç duyarlar. Yani bu modem önerisini ayrı yapmam gerekiyor o yüzden kaç tanesi Modem kaç tanesi Router olacak onu belirtirseniz iyi olur öneri yapabilmem adına.

Birde ürünleri duvara montajlayacak mısınız onu belirtin. Çünkü her üründe bu özellik yok.

KS

Yakup Altundal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam bazı modemleri Router olarak kullanıyoruz. Hangileri değişecek bende bilmiyorum 2/2 yaparız büyük ihtimalle . Routerler daha ucuz mu oluyor . Modeme göre kapsama alanları nasıl oluyor .yani 2modem 2 Router

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Router cihazlarda modem özelliği olmadığından daha çok WiFi ve ağ teknolojisini daha uygun fiyata verebiliyorlar. Bu yüzden 400 TL ye alacağınız bir modemin WiFi kalitesi ve performansı aynı fiyata alacağınız bir Router cihaz ile aynı olmaz. Bu yüzden sordum aslında size. Ben size hem modem hem router önerisi yapayım kararı siz bütçenize göre verin.

KS

Yakup Altundal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Valla iyi olur hocam önerin siz maksat stabil çalışan ve geniş yere dağıtım yapması

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Router önerileri;
Router NOT : Bu 2 cihazda yüksek bant genişliği sunan ki birisi 1200 Mbps diğeri 1900 Mbps olarak geliyor ve 2 üründe MU-MIMO yani hareket ederken ağı kesmeden diğer en yakın aynı WiFi ağına kolay trafik yönlendirme yapabilen bir teknoloji ile geliyorlar. 2 üründe 5 GHz desteğine sahip yani duvar aşmada bu fiyat bandına oldukça yeterli ürünler.

Bu cihazlar size 400 TL ye kadar Router olarak önerebileceğim en iyi 2 cihaz diyebilirim. Aslında WiFi mesh sistemi önerecektim ama o tarz ürünlerde büyük bir alana yayın yapacaksanız kalitesiz bir seçim yapmak mantıklı olmaz ki kaliteli olsun derseniz de bütçeyi her ürün için 500 TL filan yapmanız gerekiyor.

Eğer sadece modemin WiFi sinyalini belli bir alana dağıtmak isterseniz   bu ikili WiFi Mesh sistemini alabilirsiniz. Bu 2 cihaz 260 m2 alana WiFi sinyali dağıtabilir. Bu sistem daha mantıklı olabilir sebebi ise bu ürünlerden tek tek alıp istediğiniz kadar yeri WiFi ağı ile genişletebilirsiniz. Bu ürün DECO serisinin bu tüp yapıdaki versiyonu orta segment bir ürün. E serisi var giriş seviyesi M orta segment birde P serisi var oda üst segment aile. M serisi işinizi görecektir büyük ihtimalle. Bu ürünlerde aslında bildiğimiz Router cihazlar ile aynı işi yapıyor ama amaçları sadece WiFi ağını dağıtmak.

400 TL ye çok iyi modem yok piyasada ortalama iyi ürünler 500 TL üzerinden başlıyor o yüzden iyi denilebilecek ürünleri aşağıya bırakıyorum.
  1.   

KS

Yakup Altundal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Çok teşekkür ederim hocam? elinize sağlık bizim patron ile görüşüp alıcaz bunlardan .

KS

Yakup Altundal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Konu açık kalsın mı yani başka sorunuz olur mu?

Hocam konu açık kalsın, mümkünse siparişleri verdikten sonra kapatırsınız daha iyi olur. 
hem sonuçları da yazmı olurum.
Patronla konuştum komple sistemi değiştirtcek heralde.
sistem şu şekilde 1.kata modem, 2.kata router,
3.kata modem 4. kata router o şekilde olacak yani. 
Modemlerin de routerlar kadar iyi dağıtım yapması lazım. 
verdiğiniz ürünler güzel kaliteli duruyor. 
isterseniz 500 tl ye de güzel daha iyi modem varsa onunda linkini koyun hocam sonuçta bir kez yapcaz 2-3 yıl gider diye düşünüyorum.
birde modem ile router arasında marka farkı vs sorun olmaz değil mi.
 attığınız ürünler çok güzel duruyor ama o mercusys tp link'in yan çarı galiba çünkü kutuda tp link falan yazmıyor başka sitelerde de tp link diye hiç yazmıyor mercusys nin yanında falan.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Marka farkı sorun olmaz. Önerinizi yapacağım.

- 500 TL ye bulabildiğim en iyi cihaz bu. Diğer modem önerilerimden iyidir. Modemin durduğu kattaki konum ile diğer kattaki konum birbirine yakın olsun ki performans olabildiğince fazla olsun. Eğer çekim gücü diğer kata çok zayıf ulaşırsa Powerline alınabilir ağı direkt taşımak için.   bu alet elektrik hattını kullanarak interneti dağıtmak amaçlı kullanılıyor. Eğer katlar arasındaki elektrik hattı aynı faz üzerindeyse bu alet ile katlar arasına elektrik hattını kullanarak ağı dağıtabilirsiniz. Sonrasında Router bir cihaz ile ağı genişletirsiniz.

KS

Yakup Altundal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Marka farkı sorun olmaz. Önerinizi yapacağım.

- 500 TL ye bulabildiğim en iyi cihaz bu. Diğer modem önerilerimden iyidir. Modemin durduğu kattaki konum ile diğer kattaki konum birbirine yakın olsun ki performans olabildiğince fazla olsun. Eğer çekim gücü diğer kata çok zayıf ulaşırsa Powerline alınabilir ağı direkt taşımak için.   bu alet elektrik hattını kullanarak interneti dağıtmak amaçlı kullanılıyor. Eğer katlar arasındaki elektrik hattı aynı faz üzerindeyse bu alet ile katlar arasına elektrik hattını kullanarak ağı dağıtabilirsiniz. Sonrasında Router bir cihaz ile ağı genişletirsiniz.

hocam dün malzemeler geldi sonunda. şimdi olayı özetleyeyim.

Bir modem ve bir router aldım.
otelin 0. katında ana modem var. bu modemden 1.kata ethernet kablosu gidiyor router'a. 1.kattan da internet kablosuz olarak 2.kattaki routere bağlı.
yani ben modemi almasam da olurmuş sadece router lazımmış ancak
modemi 1.kata zar zor bağladım çünkü internettte dhcp yi pasif yapacan dediler bi sürü bişey dediler yapamadım en sonunda tp link in youtube kanalındaki video ile router yapıp 1.kata internet sağlayabildim. ancak 2.katta bağladığım zyxell routerı bir türlü bağlayamadım. kurulum yapıyorum erişim noktası olarak ip değişiyor falan bir türlü giremiyorum.
kafadan otelde 2 saat bedavadan mesai yaptım routerın başında.
192.168.212.1 olarak giriyorum şifreyi vs giriyorum. kolay kurulum ve gelişmiş kurulum var. kolaydan giriyorum erişim noktası yap diyorum. ip 192.186.1.2 oluyor daha da giremiyorum arayüze. bu sırada tabi wifi ayarlarını falan yapmış oluyorum ama işte o kurulum bitince hiç bir şeye giremiyorum ki can sıkıcı durum şu routerı 1.katta bağlama yeri gelmiyor.
bana bir yol gösterin lütfen. teşekkür ederim şimdiden. ben uyuyayım sizlere hayırlı günler :)
patron bugün tamirci çağırıp baktıracak da ben öğrenmek istiyorum çünkü daha 2 tane daha router alcak galiba kki şimdi indirimde ama yaşadığım yerdeki esnaf cidden patates iş yapıor. onların llerine kalmak istemiyorum. saygılar.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Ben durumu anlamdım tam olarak. Şimdi cihazı Router olarak kullanacaksanız kablo ile modeme bağlayacaksınız yok sadece ana modemdeki WiFi ağını daha geniş bir alana dağıtmak için kullanacaksanız Access Point özelliğini kullanacaksınız. Burada önemli olan şey ürün arayüzüne ulaşmak için kullanacağınız cihaza sabit bir IP adresi vermeniz gerek. Sonrası modem ara yüzüne göre değişiklik gösteriyor ama genel olarak isimler vs. benzer kalır. Bu yüzden size link olarak   bağlantıyı bırakıyorum. Detaylıca mantığını anlatıyor içerik ki kullanılan modemde Zyxel olduğundan daha kolay anlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

KS

Yakup Altundal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Ben durumu anlamdım tam olarak. Şimdi cihazı Router olarak kullanacaksanız kablo ile modeme bağlayacaksınız yok sadece ana modemdeki WiFi ağını daha geniş bir alana dağıtmak için kullanacaksanız Access Point özelliğini kullanacaksınız. Burada önemli olan şey ürün arayüzüne ulaşmak için kullanacağınız cihaza sabit bir IP adresi vermeniz gerek. Sonrası modem ara yüzüne göre değişiklik gösteriyor ama genel olarak isimler vs. benzer kalır. Bu yüzden size link olarak   bağlantıyı bırakıyorum. Detaylıca mantığını anlatıyor içerik ki kullanılan modemde Zyxel olduğundan daha kolay anlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Hocam yani modemden 1.kattaki router'a bağlantı ethernet kablosu ile oluyor. 2.kattaki router ile 1.kattaki routere bağlantıyı kablosuz olarak yapıyoruz. Ben routerı da bağlarken bütün katlardaki sistemi de bozmuşum. Elime yüzüme bulaştırdım. Bıraktım. Emekleriniz için teşekkür ederim. Bu işlerden tam anlayan bir adam gelip bakmış halletmiş. teşekkür ederim. Bu arada speed test yapınca aldığım download hızı 9mbps çıkıyor. Bu hızları 120 metrekarelik alana dağıtmak için aldığım router yeterli mi sizce.
ürünleri ben tedarik edicem. eleman gelip bağlayacak. Artık kurulum işi benden çıktı :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Bağlantı hızınız kaç mbps bilmiyorum ama 50mbps hıza kadar 120m2 bir alan biraz fazla büyük bir alan ve bu fiyata sahip ürünler ile 9mbps hız bence ortalama sayılır ki zaten kablosuz ağda en az 25% kayıp olur ki buna bir sürücü duvar ve diğer başka sinyal engelleri dahil.

KS

Yakup Altundal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Bağlantı hızınız kaç mbps bilmiyorum ama 50mbps hıza kadar 120m2 bir alan biraz fazla büyük bir alan ve bu fiyata sahip ürünler ile 9mbps hız bence ortalama sayılır ki zaten kablosuz ağda en az 25% kayıp olur ki buna bir sürücü duvar ve diğer başka sinyal engelleri dahil.

o zaman hocam hangi routerden alayım o zyxell iyi mi iş görür dimi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Ürünlerin WiFi kalitesini TP-Link DECO M serisi ile genişletebilirsiniz. Her ürün DECO M4 270m2 alana ağı yayabilir ama siz bunu ağın hızından taviz vermemek adına ayrı yarıya düşünün yani 135m2 diyebiliriz. Bu üründen 2-3 adet alırsanız ağda çekim kalitesi ve hız sorunu büyük ölçüde azalır. Ben size zaten bunu daha önce önermiştim sanırım.

KS

Yakup Altundal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Ürünlerin WiFi kalitesini TP-Link DECO M serisi ile genişletebilirsiniz. Her ürün DECO M4 270m2 alana ağı yayabilir ama siz bunu ağın hızından taviz vermemek adına ayrı yarıya düşünün yani 135m2 diyebiliriz. Bu üründen 2-3 adet alırsanız ağda çekim kalitesi ve hız sorunu büyük ölçüde azalır. Ben size zaten bunu daha önce önermiştim sanırım.

hocam oda sistemi bu şekilde
sdqavej.jpeg
[/url][/img]

kat sistemi de bu şekilde.
7fmhbql.jpeg
[/url][/img]

sonunda plan çizip anlatayım dedim. decoları nasıl ayarlasak sizce nasıl iş görür mü bu sistemde. patron 2 router daha alalım dedi. router başı bütçe 400 -500 tl arası. birde sanayi tipi router diye bişey duymuş çok geniş alana yayanlardan falan. hocam artık sizi de sıktım ama tp link marka router lazım. :)
bu sistemde o decolar iş görür mü yani anteni de yok galiba bunların.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
DECO ürünleri bir daire şeklinde etrafa yayılıyor belli bir anteni yok. DECO M4 ürününün 3 adet paketlisi teorik olarak 370m2 alana interneti yayıyor. Yani tanesini 120m2 alana interneti yayıyor olarak düşünebilirsiniz. 20m2 kadarını oynama payı olarak düşerseniz tanesi 100m2 alana interneti yayar. Bu aralıklar ile ürünleri yerleştirebilirsiniz. Katlar arası ise ürünler hep aynı yerde olsun. Örnek olarak 1. katta ürün koridorda ise 2.kat başlangıcı yine koridordan olsun.

Sanayi tipi :) Router dediği cihaz tamam işe yarar ama fiyatına bakmış mı patron?

Tek başlarına oldukça geniş bir alana interneti yayar bunlar ama bundan bir tane alıp ana modeme Router yapacaksınız sonra DECO benzeri ürünler ile ölü bölgelere ağı yayacaksınız.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri