Yeni aldığım Samsung Monitör Deneyimleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Evilpluto

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4
Samsung 23.5 LC24FG73FQMXUF monitör aldım pchocası tavsiyesi ile şuan görebildiğim herhangi bir problem yok ama display port kablosu ile alakalı garip bir durum var tespit ettiğim. Bazen görüntü ayar modlarında geçiş yaparken monitör kapanıyor elle açmak durumunda kalıyorum driver yüklerkende oldu bu,ekran gidip gelmesi lazımken gelmiyor elimle açmak zorunda kalıyorum. Araştırdım display port kablosunun 20 pin uçlu olması bu soruna sebep oluyormuş, kendi orjinal kablosu... Bu nasıl bir mantıksızlık?

KS

Evilpluto

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4
Hdmi kablo ile sorun yok. Hata da almıyorum normalde display port ile açınca Amd Kontrol yöneticisi, 'System has detected a link failure and cannot set the requested resolution' hatası veriyor zaman zaman
Farklı bir Display port kablosu ile deneyeceğim çoğu kişi bu şekilde çözmüş sorunu

KS

Evilpluto

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4
Üstad kablonun kalitesiyle alakalı olduğunu düşünmüyorum açıkçası samsung kutusundan çıkan kabloda zırh gibi, eğilip bükülmüyor,çok kaliteli olay pin muhabbeti mi nedir anlamadım dediğin gibi kronik bir sorun olabilir
Bi de hdmi kablo ile bios ve Windows yükleme ekranı görünmüyor pc açılınca direk masaüstünü gösteriyor bu nedir?!
Eski tüplü monitörü özlemeye başladım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
"Eski tüplü monitörü özlemeye başladım" :D

HDMI ile olan sorun anakartın monitörden gelen sinyal aralığını yakalayamaması. BIOS ekranlarının ekrana görüntü aktarımı için kullandığı sıralama vardır VGA sonra DVI sonra HDMI sonra DP birde ekran kartının ana bağlantı noktasını ilk önce görür ancak yeni sistemlerde birde Hz sorunu var buda şu oluyor HDMI ile bağlandığında 144Hz görüntü aktarımı yapıyor ama BIOS ekranları 60 Hz ile çalışır yani monitör ayarlarından HDMI seçiliyken 60 Hz yaparsanız yenileme hızını bu sorunu çözecektir en azından çoğu insan bu şekilde çözmüş. Birde anakart BIOS 'unu güncelleyin buda sorunu çözebilir.

Kablo ile ilgili sorunu SAMSUNG destekten cevap gelince değerlendirelim onların cevabına göre.

Bir diğer sorunda ekran kartınızın displayport çıkışını sürümü ile monitörünki uyumsuz olabilir. Monitörünüz displayport 1.2 özelliğine sahip içinden çıkan kabloda bunu karşılıyor ama ekran kartınız bu standardın altında ise sorun bu olabilir.

KS

Evilpluto

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4
Ekran kartım Gigabayte RX570 8gb mi modeli, baktığımda Display Port version 1.4 diyor yanlız en baba son çıkan monitörlerde bile v1.2 mevcut birinde 1.2a gördüm
Bios dedinizde üstadım gerçekten bios güncelleme hayati bir öneme sahip konuya değinmişken söyleyeyim :
MSİ B450 Tomahawk anakartını yeni aldığımda geçtiğimiz Nisan ayı idi. Sistemde anlaşılamayan sorunlar vardı, bazen açıyorum masaüstünde aniden kitlenip reset atıyor, bazen fareyi sağ tıkladığımda takılıyor bazen de açmak için güç düğmesine dokunduğumda Windows başlatılamadı onarılıyor, onarım başarısız oldu gibi tonlarca sorunla karşılaştım hepsi için birer konu açsam forumlar kaldırmazdı yani 20 kere format atmışımdır bu Bios olayı yüzünden
Sonra güncelledim hiçbir sorun kalmadı, bunu sizlere soru soran arkadaşlar için referans olsun diye anlattım.

Samsung'a mail attım bakalım gelince paylaşacağım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
1.4 geriye doğru uyumlu bu versiyon sorunu değil yani. Samsung maile geri dönüş yapınca tekrar yazarsınız bakalım sorun ne onlara göre.

Birde https://www.samsung.com/tr/support/model/LC24FG73FQMXUF/#spec bu linkten İndirmeler bölümü altındaki dosyaları indirip kurar mısınız. Cihaz (Kur) monitörün tanımı için diğeri Easy setting box yani monitör ayarlarına uygulama ile erişmek için belki bir ayarı atlıyor olabilirsiniz bir kurcalayın.

Birde daha önce dediğim gibi monitör ayarlarından ve Windows ayarlarından yenileme(tazeleme hızı) ayarını displayport ile 144hz ayarına alın. HDMI ile 120 Hz hıza kadar destek sunuluyor görüğnüyor kurulum klavuzunda. Ayrıca FreeSync ayarını açın/kapatın iki konumda da deneyin.

KS

Evilpluto

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4
Bu arada mail attım ama ingilizce mi yazmak gerekiyordu? Türkçe attım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Yok TR yazmanızda sorun yok zaten türkiye ekibinin iletişim bilgileri var orada. İsterseniz arayın daha hızlı olur.

KS

Evilpluto

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4
Samsung'un verdiği cevap:
Sürücü güncellemesi yapmamı ve kabloyu değiştirerek denememi tavsiye ediyorlar
Sürücüyü güncelledim o iş yaş, kablo değişimi yapıp deneyeceğim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Kablo sorunu çözmez ise ürünü geri göndermeni isterler büyük ihtimalle. Size denk geldi şanşınız kötüymüş genelde sorun yaşanmaz bu monitörlerde.

KS

Evilpluto

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4
Monitörde nasıl bir sorun olabilir ki üstad varsa kabloda vardır neyse gelince deneyip bakacağım

KS

Evilpluto

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4
Merhaba ;
Dünden beri kendi orjinal display port kablosunu kullanıyorum herhangi bir hata vermedi, sadece verdiğiniz linkte driver yüklemesi yaptım acaba sorun bununla mı alakalıydı?
Yine de emin değilim gözlemlemeye devam ediyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
İyide ben size onu ilk başlarda verdim neden şimdi denediniz ki? O sürücü monitörü sisteme tanıtmak için kullanılıyor genelde otomatik tanır Windows ama sorun olursa diye bu seçenekte var eğer sorun uzun süre devam etmez ise sorun budur.

KS

Evilpluto

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4
Windows 10 da otomatik gördüğü için denemedim, gerek duymadım
Ama sorunun çözüldüğünden emin değilim bazen sistemi uykudan uyandırdığımda monitör sol üstte display port diyor görüntü gelmiyor elle kapatıp açınca geliyor

KS

Evilpluto

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4
Kablo bugün elime ulaşacak deneyip sonucu yazacağım ama driver güncelleme yaptıktan sonra Amd Kontrol yöneticisi'den bir hata almıyorum bir haftadır.
Başka bir sorum var monitörler üzerinde bulutlama ve ışık sızmasını araştırdım dün pixel testi yapmıştım ama bunları sonra öğrendim, görebildiğim ciddi birşey yok pc kapatırken monitör kapanıp ekran siyah olduğunda yan tarafından bakınca sol üst ve sağ altta hafif bir parlaklık var gibi görünüyor ama çok önemsemedim önemli mi sizce?
İkinci bulutlanma denilen şey oyun esnasında ekranın kararıp aydınlanırken bulut gibi görülen pixeller mi bunları battlefield 1 oynarken görüyorum yer yer önemli bir sorun mu?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
VA panel teknolojisi ve Quantum Dot pixeller kullanılıyor monitör IPS panel gibi LED aydınlatma teknolojisi ile aydınlanıyor yani çok az miktarda sızma gibi LED aydınlatmalar görünebilir bunda bir sorun yok. Bulutlanma dediğiniz şeyi hiç bilmiyorum nedir ne değildir bir fikrim yok ilk defa duydum sizden resim vs. çekebilirseniz nedir bakıp yorumlayabilirim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri