Yeni Sistem Geldi Napmalıyım Yardım!

drmpembe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhaba Arkadaşlar,

İtopyadan hazır sistem almıştım bugün geldi BIOS güncellemek çok önemli mi? Birde ekran kartı driverından başka hangi driverları kurmalıyım?

Başka yapmam gereken şeyler varsa yazar mısınız

Moderatörün son düzenlenenleri:

PoizDev!

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
84
Bileşenleri öğrenebilir miyim hocam? (Biraz keyfe keder bir soru djkskrlsrjs)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
BIOS mutlaka güncellenmeli. BETA sürümler hariç güncel değilse yükseltmesini yapın. AMD kullanıyorsanız işlemci olarak AMD Support adresinden çipset sürücünüzü indirip kurun. Ekran kartı sürücüsü kuruluysa geri kalan her şeyi Windows güncellemeleri halleder.

NOT : BIOS üzerinden XMP profilinizi açmayı unutmayın. Belleklerin tam potansiyelinden faydalanamazsınız yoksa.

Arthur Morgan

Co Admin
Co Admin
Tepki
1,742
BIOS anakartın ve sistemin birinci parti kontrol merkezidir. USB veya PCIe slotlarının aktif veya deaktif olmasına kadar karar verebildiğiniz bir uygulama.

Güncellenmesi yeni işlemci veya işletim sistemi (Windows 11 gibi) destekleri kazandırabilir ve sistem stabilitesini arttırır. Elektrik şebekesi eğer stabil ise güncellenmesini tavsiye ederim.

Eğer BIOS güncellenmesi esnasında elektrik kesilirse anakart servislik olur, ama eğer anakartta çift BIOS veya BIOS Flashback var ise bunu da düşünmene pek gerek kalmaz.

KS

drmpembe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
BIOS mutlaka güncellenmeli. BETA sürümler hariç güncel değilse yükseltmesini yapın. AMD kullanıyorsanız işlemci olarak AMD Support adresinden çipset sürücünüzü indirip kurun. Ekran kartı sürücüsü kuruluysa geri kalan her şeyi Windows güncellemeleri halleder.

NOT : BIOS üzerinden XMP profilinizi açmayı unutmayın. Belleklerin tam potansiyelinden faydalanamazsınız yoksa.
Teşekkür ederim, BIOS güncelledikten sonra BIOS’ta herhangi bir şey yapmama gerek var mı bir yazı okumuştum da güncelledikten sonra profile 1 i seçin falan yazıyordu onlardan pek anlamıyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Teşekkür ederim, BIOS güncelledikten sonra BIOS’ta herhangi bir şey yapmama gerek var mı bir yazı okumuştum da güncelledikten sonra profile 1 i seçin falan yazıyordu onlardan pek anlamıyorum
XMP dediğim o zaten. ASUS anakartlarda DOCP olarak geçiyor olabilir.

KS

drmpembe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
BIOS anakartın ve sistemin birinci parti kontrol merkezidir. USB veya PCIe slotlarının aktif veya deaktif olmasına kadar karar verebildiğiniz bir uygulama.

Güncellenmesi yeni işlemci veya işletim sistemi (Windows 11 gibi) destekleri kazandırabilir ve sistem stabilitesini arttırır. Elektrik şebekesi eğer stabil ise* güncellenmesini tavsiye ederim.

*: Eğer BIOS güncellenmesi esnasında elektrik kesilirse anakart servislik olur, ama eğer anakartta çift BIOS veya BIOS Flashback var ise bunu da düşünmene pek gerek kalmaz.
teşekkürler, birde itopya bildiğiniz gibi windows 10 deneme sürümü kurup gönderiyor tekrar formatla uğraşmak istemiyorum da windowsu nasıl orijinal yapabilirim, windows 11’e geçmek istesem illa format mı atmam lazım acaba? @ugur.gozaydin

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Windows 11 desteğini Windows güncellemelerinden yükseltme şeklinde yapabilirsiniz. USB vb. bir şey ile format atmaya gerek yok. Windows 10/11 lisansını OEM veya RETAIL key olarak 50-100 TL arasına satın alabilirsiniz. Ben Sağlam Lisans, Yazılım Budur ve Lazimbana adreslerinden alışveriş yapıyorum bu tür lisanslar için ve hiçbir sorun yaşamadım şu ana kadar. Önerebilirim bu siteleri.

KS

drmpembe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Windows 11 desteğini Windows güncellemelerinden yükseltme şeklinde yapabilirsiniz. USB vb. bir şey ile format atmaya gerek yok. Windows 10/11 lisansını OEM veya RETAIL key olarak 50-100 TL arasına satın alabilirsiniz. Ben Sağlam Lisans, Yazılım Budur ve Lazimbana adreslerinden alışveriş yapıyorum bu tür lisanslar için ve hiçbir sorun yaşamadım şu ana kadar. Önerebilirim bu siteleri.
Hocam çok yardımcı oldunuz tekrardan teşekkür ediyorum, Windows homedan proya geçiş tarzı keyler var, bunu kullanmak için home’un orijinal mı olması lazım fiyatı diğerlerine göre daha uygun da sebebini anlayamadım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Hocam çok yardımcı oldunuz tekrardan teşekkür ediyorum, Windows homedan proya geçiş tarzı keyler var, bunu kullanmak için home’un orijinal mı olması lazım fiyatı diğerlerine göre daha uygun da sebebini anlayamadım
HOME ve PRO keyler arasındaki fark standart bir kullanıcı etkileyecek şeyler değil. Performans vs. kaybı zaten söz konusu değil. Hangisi ucuz ise onu tercih edebilirsiniz ama keyin aktif olması için key türünde sistem sürümünün kurulu olması gerekebilir.

KS

drmpembe

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
HOME ve PRO keyler arasındaki fark standart bir kullanıcı etkileyecek şeyler değil. Performans vs. kaybı zaten söz konusu değil. Hangisi ucuz ise onu tercih edebilirsiniz ama keyin aktif olması için key türünde sistem sürümünün kurulu olması gerekebilir.
Hocam sormak istediğim o değildi, Mesela PRO key 100 tl,home key 80 tl, Home’dan Pro’ya geçiş keyi diye bir şey var bu da 60 tl. Anlatabilmişimdir umarım

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Tamam bende aslında onu söylemeye çalıştım. Yükseltme keyleri adı üzerinde bir sürüm var ama sonraki sürüme geçiş için kullanılan key türleridir. HOME sürüm kurup PRO lisansını aktif edebilirsiniz yani.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri