Yine mavi ekran hatası

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba , bir kere daha mavi ekran hatası alıyorum diye konu açmıştım . Ramlar dan , SSD dan ve HDD herhangi bir sorun yoktu ve Windows tan olabileceğini cevap almıştım . Windows 10 format attım ve yaklaşık 1 veya 2 haftadır sorunsuz çalışıyordu ki yine mavi ekran hatası aldım . Bu da minidump dosyası : 
Bu arada güç kaynağının , güç kablosu bozulmuştu ve bende bilgisayarcı gidip yeni bir güç kablosu almıştım . Şuan bilgisayarcı den aldığım kablo bağlı PSU ya . 
Bundan dolayı olabilir mi acaba ? Çünkü güç kablosunu değiştirmeden önce böyle bir sorun yoktu . Fazla bilgim yok o yüzden sadece sormak istedim . 

Memtest86 :
SSD test :
HDD test :

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Minidump dosyanızı inceledim. Aldığınız hata genelde şu sebeplerden olabiliyor.

1. Güncel olmayan sürücü yada bozuk bir sürücü. (Aygıt Yöneticisinden bakın eski yada hatalı veya güncel olmayan sürücü var mı kontrol edin. Ayrıca anakart çipseti dahil ekran kartı ses ve ağ kartı gibi sürücülerinizi güncel tutun. Olmadı kaldırıp tekrar kurun.)
  2. Bozuk yada hatalı çalışan bellek. (memtest86 temiz çıktığına göre bunu geçebiliriz.)
  3. Bozuk yada hatalı çalışan disk. (SSD ve HDD sonuçlarınız temiz bunu geçebiliriz.)
  4. RAM , Ekran Kartı yada CPU için yapılan OC işlemleri. (RAM de XMP açmak OC yapmaktır kapatıp deneyebilirsiniz ve işlemcide yada ekran kartında OC varsa işlemi geri alın.)
  5. Hatalı güç aktarımı. (Kablo değişimi olduktan sonra oldu demişsiniz. Eğer bir hatalı güç aktarımı oluyorsa sisteme bu tarz bir hata oluşabilir.)
  6. Birde minidump dosyanızda steam.exe hatası var. Yazılımı kaldırın ve tekrar kurun hatanın bir sebebi Steam yazılımı olabilir.
Bunlar bu minidump dosyanızdaki hatanın benim bildiğim sebepleri.

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tamamdır hocam . Aygıt yöneticisi de baktım tüm driverler kurulu ve güncel .  Steam kaldırıp tekrar kurarım olmazsa yine tekrar gelirim . Birde şuan bilgisayar da kullandığım güç kaynağı Aerocool 500w 80+ , dediğim gibi güç kablosu bozulmuş ve taktığım zaman bilgisayar açılmıyor. Mecbur bilgisayarcı den aldım kabloyu kullanıyorum şuan . Üstte yazdığım güç kaynağı için sizin önerebileceğiniz güç kablosu varsa  lütfen link bırakırsanız çok sevinirim.

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tamamdır hocam teşekkür ederim .
Dediğiniz gibi Steam kaldırıp tekrar yükledim .
Tekrar mavi ekran verir mi diye bilgisayarı açık bıraktım. Dediğiniz güç kablosunu da bugün sipariş verdim , tahminimce pazartesi günü elime ulaşacak . O Kablo geldiğinde onunla denerim ve sonucu paylaşırım.

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam kusura bakmayın fazla soru soruyorum . Anakartın sayfasında RAIDXpert2 driveri de mevcut . Tek yüklü olmayan driver o. Ne olduğunu bilmiyorum şuan yükledim , ondan dolayı olabilir mi acaba mavi ekran hatası?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Raid işte şey demek oluyor. Sistemdeki 2 diski birleştirip performansını ikiye katlamak yada bir diskinde ne yapıyorsan o diskin otomatik diğer diske yedeklemesini alabileceğin bir işlem. BIOS üzerinden yapılıyor AMD yazılımınıda yapmış. Gerek yok yani senin sistemin için.

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tamamdır hocam .üstte anakartın chipseti söylemiştiniz. Anakartın sayfasında driver kısmında , AMD all in 1 with VGA driver var yüklü zatan . Siz bunu mu demek istediniz yoksa amd sitesini girip chipset kısmından mı indirmem gerek ? Şimdiden teşekkürler.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
[font="Open Sans", sans-serif]AMD[/font][font="Open Sans", sans-serif] [/font][font="Open Sans", sans-serif]all in 1[/font][font="Open Sans", sans-serif] with[/font][font="Open Sans", sans-serif] VGA burada tüm sürücüler ve GPU diyor kurmuştur belki ama siz yineden alttan kendiniz seçerek indirip tekrar kurmayı deneyin eğer zaten kuruluysa yada güncel ise uyarı verir.[/font]

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam AMD chipset software indirdim AM4 soket için ve anakartın modeli de b450 seçip indirdim . Yükledim ve error vermedi direkt kurdu programı . 
Anakartım Asrock b450m hdv r4.0
Bu arada daha mavi ekran hatasi almadım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Tamamdır sorun olursa yazarsınız ki birde önerim BIOS güncel değilse onuda güncelleyin. Bilmiyorum daha önce önerdiğim mi ama söyleyeyim dedim.

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tamamdır hocam . Bios 3.70 yüklüydü ve en son baktığımda 3.80 sürümü çıkmıştı . Güncelledim yani bios şuan güncel.

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Aynen hocam dediğiniz gibi bakalım zaman ne gösterir . Bir de Windows 10 2004 sürümünün bazı kişilerde mavi ekran hataları veriyor haberleri vardı bi ara . Microsoft'un 2004 sürümü için yeni güncelleme getirmişti (KB4557957) sürümü ve mavi ekran hataları düzeltmiş lerini söylemişlerdi. Acaba diyorum Windows 2004 sürümünden dolayı da olabilir mı ? Çünkü oyuna girerken yani 4 defa mavi ekran vermişti , üçü ilk başta vermişti ve format atmıştım Windows dan kaynaklı olduğunu düşünerek (aynı sürümü yani 2004 format atmıştım yine ) , bir de şuan 1 kere verdiği mavi ekran . Masaüstünde veya internetten gezerken mavi ekran hiç vermemişti sadece oyuna girdiğimde , Pubg , Cod Warzone , Rainbow Six Siege ve metro oyununa girdiğimde mavi ekran vermişti.

Acaba kablo geldiğinde yine devam ederse 1909 sürümüne tekrar geri mi format atsam ?

Bir de sürekli vermiyor canı ne zaman isterse mavi ekranı  veriyor :D

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
ntoskrnl.exe hatası almışsın Discord sebep olmuş. Sorunun ya bellekte yada SSD diskinizde. Test etmişsiniz daha önce sorun çıkmamış ama anakart uyum sorunu frekans bazlı bir sorun yada diskte bir veri okuma hatası sorunu olabilir anlık gelişen. Belleklerinizi sökün ve tek tek XMP vs. açmadan 1-2 gün boyunca birisini sonra diğerini deneyin. Bu işe yaramaz ise SSD diskinize değil başka bir diske Windows kurup deneyin.

Ayrıca son bir şey anakartın BIOS güncel değilse güncelleyin oda sorun olabilir. BIOS 'u güncellemeden önce BIOS sürümü NOT olarak verilen uyarıları okuyun direkt son sürüm kurulmuyor bazen önce birini son diğerini şeklinde kurmanız gerekebilir.

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam tekrardan merhaba . Bir iki hafta yoktum o yüzden bilgisayarı test yapamadım. Sizin de dediğiniz gibi RAM den kaynaklı olabilir. RAM kutularından fotoğraf çekip linkini bırakıyorum , yaklaşık 8gb RAM ile 7 gündür bilgisayarı sorunsuz bir şekilde kullanıyorum . Bir kaç yerden de sorduğumda yeni almış olduğum RAM (4 ay önce almıştım fakat ilk 2 ayda herhangi bir sorun vs. Şey çıkartmamışti )
sorun ondan kaynaklandığını söylediler . Yeni aldığım Ram ile eski Ram ile kodları biriyle aynı değilmiş . Ben size Ram fotoğraflarının linkini bırakıyorum . Sizde bir göz atarsanız , şuan dediğim gibi yedi gündür bilgisayarı sorunsuz kullanıyorum . Mavi ekran vs. verirse yazarım .
RAM : 
RAM 2 : 

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri