Yine mavi ekran hatası

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Bellekleriniziz kodları aynı değil ama özellikleri aynı.

1. RAM AX4U300038G16-SR10 kod adına sahip ve CL16-20-20 1.35V bir bellek.
2. RAM AX4U300038G16A-SR10 kod adına sahip ve CL16-20-20 1.35V bir bellek.

Kodlar farklı ama özellikler aynı bu sorun yaratmaz. Tabi XMP profilleri alt timing değerlerinde farklı ise o sorun yaratabilir.

Tekrar hata verirse sistem tek RAM ile test edin ve mutlaka önerdiğim memtest86 ile 2 bellekte takılıyken belleklerinizin arızalı olup olmadığını test edin.

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam şuan tek RAM ile kullanıyorum sistemi .
Yeni almış olduğum Rami çıkarttım ve şuan bir haftadir Daha hata vermedi .
bu arada Memtest86 ile iki ram takılıyken test ettim ve sonuç temiz çıktı xmp açıkken . 
Memtest86 test sonuçları : 

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Buda şu demek oluyor o zaman 2 RAM 'in alt timing değerleri birbirinden farklı olabilir tahming ettiğim gibi. Bu yüzden 2 RAM takılıyken hata alıyor olabilirsiniz duruma göre netleştiririz sorunu. 1 hafta daha bu şekilde kullanın.

KS

Hamid Tajik

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam merhaba . Şuan 1 aydır formattan sonra 8gb ram ile kullanıyorum bilgisayarı ve herhangi hata daha çıkmadı . 
Ram dan kaynaklı mı şimdi ? 
Memtest86 testini de atmıştım xmp açıkken ve iki RAM takılıyken test etmiştim ve hata almamıştım.
Ram dan kaynaklı ise yeni aldığım Rami kullanamaz mıyım?
Yeni aldığım Rami satıp dual kit RAM (2×8) alırsam ve anakarta takarsam yine bu sorun ile karşılaşır mıyım ?

Enes Yavuz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Uğur bey’in bahsettiği gibi özellikleri aynı ama kodları farklı bu yüzden kombin edip kullanımda size mavi ekran veriyor şuan yapmanız gereken ram modellerini dual yapmanız hangi model sağlıklı çalışıyor ise ya aynı marka model almak yada ramları satıp yeni dual 2x8 ram almak olacaktır.Aldığını firmaya bu sorunu işetin belki size yardımcı olabilirler düşük bir olasılıkta olsa.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri