10.000 TL RX 6500 XT İçin AMD İşlemci ve Anakart Önerisi (18 Mayıs 2022)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Bu arada yanlış anlamayın amacım sizi düzeltmek değil sadece kullanıcının iyi bir ürün almasını sağlamak. Yanlış anlaşılma olmasın.
Aşk olsun hocam ne demek. :) Birbirimizi elbette düzelteceğiz hocam yoksa nasıl doğru bilgi alışverişi yapacağız ? Siz tecrübelerinizi, ben tecrübelerimi aktaracağım ki hepimiz doğrusundan faydalanalım. :)

sercilong

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
70
Alınmaz demedim zaten sadece ufak bir düzeltme yaptım. Ayrıca evet aradaki fark sürücü ve oyunlardaki optimizasyonlara göre ilk versiyondan çok daha az. SAM ile kapanacak düzeyde.
Hocam alınmaz dediniz demedim zaten sadece kendi fikrimi ve tercihimi belirttim. Yanlış anlaşılmasın lütfen. Ayrıca bilgilendirme için teşekkürler ben pcie 3.0 üzerinden ciddi performans kaybı olduğunu sanıyordum ama o konuda iyileştirmeler yapılmış.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Hocam alınmaz dediniz demedim zaten sadece kendi fikrimi ve tercihimi belirttim. Yanlış anlaşılmasın lütfen. Ayrıca bilgilendirme için teşekkürler ben pcie 3.0 üzerinden ciddi performans kaybı olduğunu sanıyordum ama o konuda iyileştirmeler yapılmış.
Sıkıntı yok yanlış anlamışım demek ki.

İlk başta öyleydi evet ama AMD bir sistemde güncel video bakarsanız PCIe 3.0 Ryzen 5500 ile bulabilir misiniz bilmiyorum ama aradaki farkın neredeyse yok olduğunu görürsünüz.

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Tüm önerileriniz için çok teşekkür ederim. Sonunda bir karara vardım. Şu anda kullanmış olduğum sistemimin işlemcisi; 5 5600g. Aslında şu anki sistemimi 5 5600x modeli için toplamıştım. Ama ekran kartlarının pahalılığı yüzünden mecburen 5 5600G'yi almak zorunda kaldım. Ben de biraz daha araştırdım ve 5 5600 ile 5 5600X arasında neredeyse hiç fark yok denilecek kadar az bir fark olduğunu anladım. Ayrıca 5 5600 PCIe 4.0 olduğu için onu alırsam eğer hem bu yeni toplayacağım sistem için PCIe 3.0 destekli bir anakart almam gerektiğinden daha az masrafa gireceğim anakart kısmında hem de bu alacağım sistemle beraber kendim için de bir ekran kartı aldığımda kendi PC'm için de bir ekstra olacak.

Yani İşlemci olarak AMD Ryzen 5 5600 modeli kesinleşmiş oldu.

Bunun için düşünce ve önerilerinize minnettarım. Ve sizleri anakart kısmında biraz daha sıkacağım için özürlerimi sunuyorum. Ayrıca toplam tutar 11K'ya ulaşırsa bile bunun için bir şeyler yapabilirim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Aşağıdaki önerdiğim anakart 5950X işlemcisinin üstesinden gelecek düzeyde güce sahip kaliteli bir modeldir. Marka zaten bilindik marka onda sorun yok. Piyasadaki 4 büyük markadan birisidir. Eğer yok ben ille diğer 3 markadan birisinden öneri istiyorum derseniz öneri yaparım tabi.

MB :

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
/ / /

Yukarıdaki önerimi beğenmediyseniz bu ürünleri tercih edebilirsiniz.
Bu öneriler için çok teşekkürler ama yukarıda belirtmiştim sanırım. Ayrıca artık 550 modeli olmasa da olur. En başta yazdıklarımla şu anda yazdıklarım arasında bayağı bir fark oluştu biliyorum. Bunun için affedersiniz. Ama işlemci tercihimi 5 5600'da kararlaştırdığım ve şu anda kullanmış olduğum 5 5600G'yi bu yeni sistem için kullanacağımdan dolayı PCle 3.0 destekli bir anakart beni gereksiz masraftan kurtarmış olur. Teşekkürler

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Diğer parçalar için soru soracağım ama konu başlığında belirtmedim ve tekrardan bir konu açıp yer kaplamak istemediğim için buradan yazacağım. Kusura bakmayınız.

SSD olarak şu modeli tercih ettim : Samsung 500 GB 980

RAM olarak ise şunu : Team T-Force Vulcan TUF 16GB (2x8GB) 3200 Mhz DDR4 Ram

Geriye sadece Kasa ve PSU kaldı. Bu ikisi için gerçekten yardımınız lazım :) Çünkü düşük bütçe için kasa psu olarak bildiğim herhangi bir marka yok.

Son olarak şunları da ekleyeyim. İşlemci 5 5600, Ekran Kartı RX 6500 XT, Anakart Asus Prime B450-A II, Ram Team T-Force Vulcan TUF 16GB (2x8GB) 3200 Mhz DDR4 Ram ve SSD için ise Samsung 500 GB 980 modelini tercih ettim ve bunları satın almakta karar kıldım. Ve toplam olarak 10K'yı hafifçe geçti. Bunlar için 1K'yı aşmayacak şekilde güzel bir uyum oluşturacak kasa+psu önerebilir misiniz?

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
SSD ve RAM iyi marka ve modeller sorun yok ama bu ikisi kaç paraya mal oldu?
SSD güncel fiyatı 1100 civarında ama indirim kovalayabilirim. Şu anda da 900 TL olarak amazonda indirimde sanırım. Ram aynı şekilde 1100 civarında. Aynı şekilde bunun da indirimini kovalayabilirim. Yani ikisi total 2k ediyor diyebilirim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
SSD güncel fiyatı 1100 civarında ama indirim kovalayabilirim. Şu anda da 900 TL olarak amazonda indirimde sanırım. Ram aynı şekilde 1100 civarında. Aynı şekilde bunun da indirimini kovalayabilirim. Yani ikisi total 2k ediyor diyebilirim.
900 TL olan TR ürünü değil "Türkiye dışından gelen uluslararası ürünler yerel ürünlerden farklı olabilir." takısını okuyun. Genelde insanlar Amazon.com.tr diye ürünlerin hepsini TR sanıyor ama yabancı satıcılarda orada TR üzerine ürün gönderiyorlar. Garanti ve servis durumu farklı olacaktır.

Ayrıca maksimum 1.100 TL civarını verin 480/500/512GB bir M.2 disk için. Sırf Samsung diye bu fiyatın üzerine ürün almayın. Piyasada bir sürü çok başarılı marka var. 1TB disk bulabilirsiniz 1.3-1.5K fiyatlara.

RAM normal fiyatta ona lafım yok.

Kasa ve PSU için önerdiğim ürünler haricinde önerim yok ucuz. Zaten onlar uygun fiyatta önerebileceğim en kaliteli ürünlerdi 1K civarlarına.

KASA :

PSU :

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
900 TL olan TR ürünü değil "Türkiye dışından gelen uluslararası ürünler yerel ürünlerden farklı olabilir." takısını okuyun. Genelde insanlar Amazon.com.tr diye ürünlerin hepsini TR sanıyor ama yabancı satıcılarda orada TR üzerine ürün gönderiyorlar. Garanti ve servis durumu farklı olacaktır.

Ayrıca maksimum 1.100 TL civarını verin 480/500/512GB bir M.2 disk için. Sırf Samsung diye bu fiyatın üzerine ürün almayın. Piyasada bir sürü çok başarılı marka var. 1TB disk bulabilirsiniz 1.3-1.5K fiyatlara.

RAM normal fiyatta ona lafım yok.

Kasa ve PSU için önerdiğim ürünler haricinde önerim yok ucuz. Zaten onlar uygun fiyatta önerebileceğim en kaliteli ürünlerdi 1K civarlarına.

KASA :

PSU :
Hıhı takıyı okumuştum. Almanyadan geliyor. Samsungu seçmemin nedeni çok yüksek okuma/yazma hızlarına ulaşıyor olması. Ayrıca şu anda kullanmış olduğum PRO modelini -her ne kadar PCIe 3.0 işlemci yüzünden 50% oranında kullanıyor olsam da- gayet memnunum. Ama SSD için zaten verebileceğim tutar 1k. Fazlası toplayacağım sisteme çok kaçar diyeyim. Ayrıca son olarak -bu sefer gerçekten son :)- dahili güzel PSU'su olan 1K tutarında bildiğiniz güzel bir kasa var mı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Hıhı takıyı okumuştum. Almanyadan geliyor. Samsungu seçmenin nedeni çok yüksek okuma/yazma hızlarına ulaşıyor olması. Ayrıca ben kendime şu anda PRO modelini -her ne kadar PCIe 3.0 işlemci yüzünden kullanamıyor olsam da- gayet memnunum. Ama SSD için zaten verebileceğim tutar 1k. Fazlası toplayacağım sisteme çok kaçar diyeyim. Ayrıca son olarak -bu sefer gerçekten son :)- dahili güzel PSU'su olan 1K tutarında bildiğiniz güzel bir kasa var mı?
Bu bütçeye içindeki PSU ürünü cidden önerdiğim ürün kadar iyi bildiğim bir tane kasa yok piyasada. Corsair Spec Delta RGB kasaları var içindeki PSU VS serisi ve önerdiğim HighPower PSU kadar başarılı değiller ki zaten fiyatı 1.350 TL en düşük piyasada.

Kasayı beğenmediyseniz ona alternatif sunayım?

KS

serdar1796

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Pekala, teşekkürler ve şimdiye kadarki tüm yardımlarınız için ayrıca çok teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri